Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úřad pro ochranu osobních údajů: Nebezpečí sdílených informací vnímají i děti, píší o tom velmi naléhavé texty

20.06.2014
Úřad pro ochranu osobních údajů: Nebezpečí sdílených informací vnímají i děti, píší o tom velmi naléhavé texty

Foto: ÚOOÚ

Popisek: Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat! Vítězové soutěže

Už osm ročníků má za sebou soutěž pro děti a mládež, kterou vypisuje Úřad pro ochranu osobních údajů a která nese vypovídající název „Moje soukromí. Nekoukat, nešťourat!“. Úřad za ni dokonce obdržel cenu Evropské unie, jde totiž v evropském prostoru o unikát. Podle předsedy úřadu RNDr. Igora Němce se počet soutěžních příspěvků každoročně zvyšuje a roste i jejich kvalita. Přečtěte si pár ukázek z dětských textů, uvidíte sami.

Faktu, že osobní údaje jsou něco, co je třeba si chránit, jsou si vědomi nejen dospělí, ale jak ukazují i texty, které v rámci soutěže na úřad dorazily, také děti. Právě ony jsou přitom nejohroženější skupinou, tím spíše v době masového využívání sociálních sítí, na nichž se člověk může o druhém dozvědět prakticky i to, co vědět v žádném případě nemá.

Největší sociální síť na světě nově dokonce chce, aby se k ní připojily i děti mladší 13 let, což dosud nebylo možné. Facebook ale prý našel řešení – hodlá propojit účty těchto dětí s účty jejich rodičů. Další ohromné riziko je na světě.

Facebook zcela jistě představuje velmi nebezpečné prostředí, v diskusi pod článkem o soutěži se dokonce objevil názor, že se jedná o „největší šmírovací akci v historii“. Je ovšem velmi složité vysvětlovat nebo dokonce zakazovat ho dětem, když i jejich rodiče účty na Facebooku mají a důvěrné informace o sobě na nich zveřejňují.

Mladí lidé si rizika uvědomují

Jak ale ukazují nejen vítězné příspěvky ze zmíněné soutěže, existují mladí lidé, kteří si rizikovost sociálních sítí uvědomují a podle toho se také chovají. Krom jiného se shodují v tom, že by bylo výrazně pozitivním krokem zabudovat do hodin občanské východy na základních a středních školách problematiku ochrany osobních údajů, a to nejen ve spojitosti se sociálními sítěmi.

V diskusích pod články, v nichž jsme o soutěži psali, se objevily pochybnosti, jaká je asi kvalita příspěvků, které byly zařazeny do soutěže, a také názory, že dnešní mládež nemá dostatečné znalosti češtiny, neumí správně používat gramatiku a obecně nedokáže vytvořit nic, co by bylo autorsky hodnotné. Nabízíme proto ukázky z vítězných příspěvků, včetně odkazů na jejich plné znění, jako doklad, že tyto pochybnosti jsou neopodstatněné, ale realita je naopak mnohem optimističtější.

Tomáš Macalík, Purkyňovo gymnázium Strážnice

Vedle mě a Zdendy byli v naší skupině další tři muži: dříve zmíněný Gustav, Ota a Kamil. Každý se specializoval na něco jiného, pouze Zdenda dokázal vše, a tak jsme mu po právu říkali Šéf. Gustav, tlustý mužík malé postavy, byl specialista na vše, co se týče nelegálního obchodu a krádeží aut, která potom putovala hlavně do zahraničí. Ota, pohledný vysoký muž, vyučený profesionální maskér, dříve pracující v ČT, byl mistr převleků. Jeho úkolem bylo navázání důvěrného kontaktu se zoufalými ženami, někdy i s muži. Když mu vybraná žena již bezmezně důvěřovala, čehož docílil většinou tím, že slíbil dotyčné sňatek, mohl začít s finální fází našeho plánu. Když odešla do práce, zůstal v jejím bytě sám, což odůvodnil tím, že pracuje doma, našel všechny potřebné údaje o dotyčné a zavolal na společnost, která nabízí okamžité půjčky. Do půl hodiny nato už měl uzavřenou co nejvyšší možnou půjčku, sbalil si věci a zmizel. Kamil, brýlatý, drobný, ale neskutečně inteligentní mužík, byl machr přes počítače. Naboural se do databáze tajných složek policie, o které většina lidí ani neví, že existuje. S jeho pomocí nám Šéf určoval osoby, které budeme zpracovávat. Bez něj by celý podnik nemohl existovat. O každé osobě věděl úplně vše. Její příjem, výdaje, fotografie, vzdělání, rodinný stav. Vybranou osobu, týden před uskutečněním plánu sledoval přes GPS pomocí jejího mobilního telefonu. Nesměli jsme si vybírat oběti bez jeho svolení.

Celý text najdete ZDE.

Kristýna Zadinová, Druhanov, Světlá nad Sázavou

Došel si uvařit kávu, vrátil se k počítači, otevřel mailovou schránku a hledal, jestli mu nějaký studentík neposlal domácí úkol z angličtiny. Ne. Zato samá facebooková upozornění, to ano. Panebože, vždyť na té proklaté sociální síti nebyl už šest let, založil si ji jen ze zoufalství, protože nějak potřeboval komunikovat se spolužáky. A ony mu stále chodí e-maily, kdo má kdy narozeniny.

Moment!

V hlavě mu bleskl bláznivý nápad. Než si ho stačil pořádně promyslet, už si zakládal nový mail a otevřel facebookovou stránku.

Facebook vám pomáhá navázat kontakt s lidmi ve vašem životě a sdílet s nimi své příspěvky.

Registrace

Facebook byl, je a bude zdarma

Chvíli se mu zdálo, že je jako Alenka v říši divů. Lačně vyplňoval kolonky s heslem a e-mailem – křestní jméno a příjmení si nechal naposledy. Jakmile se ujistil, že nový mail funguje, jak se patří, rozkliknul opět modrobílé okénko a dumal nad svou novou identitou. Celou dobu se trápil nad tím, jak se přiblížit studentům, a odpověď byla tak snadná! Prozkoumá jejich přirozené prostředí. Projde všechny jejich statusy, pochopí, co je na tom tak baví, naváže s nimi komunikaci a své poznatky využije v hodinách. Samozřejmě, že vše musí být inkognito, nikdo se nesmí nic dozvědět o jeho experimentu. A až jeho úspěch zaznamenají i kolegové, možná se s nimi podělí o své sladké tajemství. Nakonec se rozhodl pro jméno, které určitě uchvátí každého žáka. Jméno, které vás praští do obličeje, jen co jej spatříte. Jméno, které si snadno zapamatujete pro jeho neobvyklost, drsnost, zkrátka úžasnost. Johnny Bourák. Ano, od nynejška má své alter ego. Své dokonalé druhé já, Johnnyho Bouráka.

Celý text najdete ZDE.

Kateřina Uhlířová, ZŠ Prokopa Holého, Louny

Princezna napsala online: „Rodiče jsou fuč a já jdu nakupovat.“ Když princezna opustila palác, šlo s ní celé služebnictvo. Asi po dvou hodinách se všichni vrátili, ale místo vlajek, které patřily rodu Kim, na hradbách visely vlajky krále Kronose, tyranského lupiče. … „Jak se sem dostal?“ optala se jedna kuchařka. „Nevím, ale nějak musel zjistit, že nikdo není doma,“ odvětila jiná kuchařka.

Celý text najdete ZDE.

Partner článku

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace