Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

S eurokomisařem už nám ujíždí vlak, tvrdí jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu. Sobotkova vláda na to peče, Česko na to doplatí

20.06.2014
S eurokomisařem už nám ujíždí vlak, tvrdí jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu. Sobotkova vláda na to peče, Česko na to doplatí

Autor: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) hledá příštího eurokomisaře. Konkrétní jméno stále chybí, shoda ale panuje na resortech, které se bude snažit pro nového zástupce Česka v Evropské komisi získat. Vybírat by se mělo i mezi Čechy v Bruselu. Do nominace máme dny, maximálně týdny, řekl Lidovým novinám Ivan Hodáč, donedávna generální tajemník profesní lobby evropských automobilek ACEA.

Podle Ivana Hodáče, který v Bruselu působí více než dvanáct let a patří tam k nejvlivnějším Čechům, by vláda rozhodně neměla pro eurokomisaře usilovat o agendu energetiky nebo průmyslu. „Budou je chtít velké země a na rozdíl od nás už tam jsou a za svého kandidáta bojují. My kandidáta nemáme," vysvětluje v rozhovoru pro LN.

Strategická a hlavně dostupná je podle něj například doprava, a to vzhledem k tomu, že Česká republika je dopravním uzlem Evropy. Zaměřil by se na vědu a výzkum. Tam sice nejsou silné legislativní opratě, ale je tam prý hodně peněz, jejichž rozdělení nový eurokomisař ovlivní.

Hodáč je ale přesvědčen, že dříve než vybírat portfolio, by vláda měla mít jasno ohledně osoby nového eurokomisaře. „Je strašně důležité mít jméno, protože když ho máte, tak dotyčný, pokud zná Brusel, tam má nějaké vztahy, může už shánět podporu jiných zemí," tvrdí. Vyjednávání je tak prý mnohem jednodušší.

Musíme vybrat někoho schopného. A to co nejdříve

Za jistou výhodu by Hodáč považoval nominaci ženy. Ještě důležitější než pohlaví je podle něj ale to, aby šlo o schopného člověka znalého Bruselu. „V Bruselu Češi nehrají první ligu, a dost za to může náš přístup k Unii, negativismus bývalého prezidenta a podobně. Bylo by proto dobré, kdyby byl příští eurokomisař člověk proevropský, který se bude té politiky aktivně zúčastňovat," doplnil.

Nejdůležitější je vybrat kandidáta co nejdříve. „Už nám ujíždí vlak. Máme dny, maximálně týdny. Jestli se nedohodneme v dohledné době, dostaneme nezajímavé portfolio a budeme nadávat na Evropu, že je to zase chyba EU. To je nesmysl a nevidím důvod, proč bychom se nemohli dohodnout," uzavřel Hodáč pro LN.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace