Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Průzkum voličských preferencí: Veliké a průlomové překvapení, které potěší mladé lidi. Podívejte se

12.06.2014
Průzkum voličských preferencí: Veliké a průlomové překvapení, které potěší mladé lidi. Podívejte se

Autor: SANEP

Popisek: Volební preference podle SANEP, červen 2014

Nejnovější průzkum nálad voličů společnosti SANEP přinesl do Poslanecké sněmovny novou stranu. Přelomového úspěchu dosáhla Česká pirátská strana, která by si připsala 12 poslanců, stejně jako někdejší suverén politické scény ODS.

Vítězem voleb by se stalo hnutí ANO. Průzkum hnutí Andreje Babiše přisoudil preference 23,1 procenta, což představuje oproti minulým průzkumům pokles. ČSSD se drží na 20,5 procentech a díky tomu se v minulých měsících suverénnímu hnutí přibližuje.

Na třetím místě pak skončila KSČM, které průzkum preferencí přisoudil 14,5 procenta. TOP 09 následuje s 11,4 procenty, s odstupem za ní jsou pak vládní lidovci s 6,4 procenty. Jednu desetinu nad hranicí pěti procent pak balancuje ODS, kterou „nad čarou“ překvapivě doplnila Česká pirátská strana.

Piráti ve sněmovně vůbec poprvé

Piráti, kterým se v květnových volbách do Evropského parlamentu málem podařilo překročit pět procent a vyslat svého zástupce do Bruselu, dokázali mezi úspěšné vstoupit vůbec poprvé. Sněmovní hnutí Úsvit naopak získalo pouhých 4,8 procenta.

Po přepočtení na poslanecká křesla by ve sněmovně usedlo 54 zástupců hnutí ANO, 47 sociálních demokratů, 34 komunistů, 26 zástupců TOP 09, 15 lidovců a po dvanácti občanských demokratech a Pirátech.  

Na špici stranického pelotonu lze pozorovat sbližování ANO a sociální demokracie. Babišovo hnutí po úspěších předchozích měsíců spíše klesá, zatímco ČSSD se podařilo zastavit propad preferencí a stabilizovat své výsledky nad dvaceti procenty.

Úsvit se propadl

Komunisté, TOP 09 a lidovci si drží své setrvalé hodnoty kolem patnácti, jedenácti a šesti a půl procenta. ODS se stále drží nad pětiprocentní hranicí, zatímco hnutí Úsvit Tomio Okamury poprvé od voleb u agentury SANEP propadlo mezi poražené.

Česká pirátská strana je podle agentury zajímavým fenoménem politického jara, když jim už v eurovolbách úspěch unikl jen těsně. Nyní se jim podle všeho podařilo mobilizovat voliče, což jim umožňuje stát se zajímavou politickou alternativou. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace