Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Podvodníci oprášili starý trik, do schránek opět přicházejí maily o pohádkové výhře. Pozor, můžete přijít o peníze i citlivé údaje!

07.06.2014
Podvodníci oprášili starý trik, do schránek opět přicházejí maily o pohádkové výhře. Pozor, můžete přijít o peníze i citlivé údaje!

Autor: archiv

Popisek: Policie varuje: Pozor na údajné pohádkové výhry, múžou vás přijít hodně draho!

Pohádkovou výhru 150 000 euro slibuje podvodný mail, který v těchto dnech znovu přichází do tisíců mailových schránek, tentokrát údajně ze Španělska. Policie varuje, že může důvěřivce připravit o nemalé peníze.

Mezi způsoby, jak vylákat z lidí nejen hotovost, ale také důležité údaje, jako jsou adresy, rodná čísla či čísla účtů u bankovních ústavů, je to sice již notně ohraná písnička. Přesto se stále ještě najdou důvěřivci, kteří oznámení o údajné výhře ve španělské státní loterii uvěří. Policie ČR proto důrazně varuje před jakoukoli komunikací s odesílateli elektronických zpráv, které právě zaplavují internetové schránky českých uživatelů.

Pozor na El Gordo Award Prize

Uživatelům je rozesílán e-mail, že vyhráli v mezinárodní loterii. Do údajného slosování se dostali například výběrem e-mailových adres z celého světa a právě ta jejich vyhrála. Většinou jim bývá v textu doporučeno, aby se nikomu o svém štěstí nezmiňovali. Kdyby tak totiž učinili, brzy by zjistili, že zdaleka nejsou jedinými. Důvěřivý šťastlivec, který se o svoji výhru přihlásí, se kromě gratulace dozví, že musí před vyplacením výhry zaplatit manipulační poplatek ve výši několika desítek až tisíc eur. Tento poplatek samozřejmě není možné strhnout z vyplácené výhry a nikde není zaručeno, že po zaplacení poplatku výhru opravdu obdrží.

Dalším možným způsobem, jak vylákat peníze z nachytaných lidí je zneužití tzv. žlutých linek, na které musí údajný výherce kvůli získání informací o výhře zavolat. Jedná se však o telefonní čísla s mezinárodní předvolbou Španělska a se zvláštním tarifem a než se automat na druhé straně ‚vypovídá‘, může provolat stovky až tisíce korun.

E-mail vypadá například takto:

Vítězný poznámka.
Gratulujeme! Váš e-mail právě vyhrál 150,000.00 eur na podporu El Gordo Award Prize o které se konalo dne 05.05.2014 v Barceloně ve Španělsku,
Nárok oddělení ESP
Pan Anthony Oliver
Telefonní číslo: +34-602-643-402
Obraťte se na naše oddělení pohledávek prostřednictvím e-mailu: m');
Referenční číslo: CIM / 202/79
Ticket číslo: 3109
Bach číslo: ES/400/14
upřímně
Paní Veronica Davidson.
Zpráva koordinátor.

Kreativita podvodníků

Můžete však dostat i e-mail, který se bude snažit vylákat z vás důvěrné informace. Takové jednání se nazývá phishing. Základem zprávy je efektivně formulovaný text, který vyvolává dojem, že byl e-mail odeslán z některé věrohodné firmy či banky. Na první pohled může působit i jako informace z banky o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů či oznámení o dočasné blokaci účtu nebo platební karty. Základem je, že budete přesměrováni na jiné, většinou falešné webové stránky. Pokud na ní důvěrné informace vyplníte, naservírujete je jako na stříbrném podnosu podvodníkovi, který je ve většině případů zneužije.

Jak se bránit případným potížím? Buďte neustále v pozoru, spamy rovnou mažte a zprávy od bank či různých společností vždy ověřte. Podvodníci spoléhají na to, že v dnešní době nemáme mnoho času, takže se v jejich zprávách nezaměříme na detaily. Poznat podvodnou webovou stránku můžeme například i podle toho, že není vizuálně úplně v pořádku. Některá místa se navzájem překrývají, menu je nesetříděné či logo lehce pozměněné. Mohou se na ní objevit gramatické chyby či neformální výrazy, které finanční ústavy běžně nepoužívají.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace