Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cože, my platíme velryby? Babišovo ministerstvo objevilo „zajímavé“ výdaje státní správy, včetně prima cest do Las Vegas. Neuvěříte, za kolik

05.06.2014
Cože, my platíme velryby? Babišovo ministerstvo objevilo „zajímavé“ výdaje státní správy, včetně prima cest do Las Vegas. Neuvěříte, za kolik

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Při hledání možností, kde ušetřit, přišlo Ministerstvo financí s nápadem omezit členství v některých z 472 mezinárodních organizací. Za členství v nich příští rok zaplatíme čtyři miliardy korun, přitom v roce 2011 to bylo 3,3 miliardy. Informuje o tom MF Dnes s tím, že už název některých organizací vzbuzuje pochybnosti o tom, zda má vůbec smysl, aby v nich ČR působila. Tím ale nesrovnalosti v hospodaření ministerstev zdaleka nekončí...

Deník jako příklad uvádí Mezinárodní úřad pro mořské dno, Mezinárodní velrybářskou komisi, Unii pro kakao nebo Světovou organizaci pro orbu. Ministerstvo financí se v rámci hledání úspor rozhodlo výdaje spojené s členstvím v těchto organizacích prověřit a omezit. „Nyní zpracováváme analýzu toho, jaký přínos nám členství přináší a jaký je vývoj příspěvků za poslední roky,“ řekl listu náměstek ministra financí Martin Pros. Na základě výsledků analýzy dostanou jednotlivá ministerstva dopis s prosbou, aby zdůvodnila účast v některých sporných organizacích a aby vysvětlila růst příspěvků.

Tak jednoduché to ale prý nebude

Podle listu to ale tak jednoduché s vystupováním z organizací, byť jejich názvy znějí někdy i dost zvláštně, nebude. „Politický i ekonomický prospěch z členství se hodnotí jen obtížně. Bez spolupráce zemí v rámci mnoha organizací by státy své zájmy prosazovaly jinde a jinak a velmi pravděpodobně by docházelo k více konfliktům jiného typu,“ cituje deník mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Johanu Grohovou.

Nasvědčuje tomu i to, jak dopadl pokus omezit členství v některých mezinárodních organizacích v případě Nečasovy vlády. Přestože tehdy Česko vystoupilo ze šestnácti organizací, uspořených osmnáct milionů korun se rozpustilo v nárůstu poplatků za členství ve zbylých. Jak dopadne nynější pokus o redukci, se podle listu uvidí již v září.

A pofrčíme do Las Vegas, mámo

Úředníci Ministerstva financí také jezdili po světě, aby prý získali informace pro boj s hazardem. Aktuálně.cz však píše, že posbíraná data nevyužili a naopak je znovu koupili od externích firem. Resort teď zavedl změny. Dnes hnutí ANO zveřejní další výsledky kontrol v resortech, které spravuje. Zjistilo se například, že vynakládané částky ministerstvy se u srovnatelných věcí liší i o desítky procent.

Na podzim roku 2012 odletěl Jan Řehola - tehdy zástupce ředitele odboru státního dozoru nad sázkovými hrami Ministerstva financí - na služební cestu do Las Vegas. Cílem jeho týdenní návštěvy, která stála daňové poplatníky takřka 200 tisíc korun, byl mezinárodní veletrh sázkových her Global Gaming Expo, jehož součástí byla i konference o trendech v oboru.

Server Aktuálně.cz však informuje o tom, že vedení ministerstva nyní prošetřuje právě tuto cestu a zkoumá ji i Nejvyšší kontrolní úřad, protože se nenašlo nic, co by potvrdilo účelnost cesty. Babišův resort prý již kvůli tomu změnil a zpřísnil pravidla pro schvalování služebních cest.

Služební cesty byly většinou zdůvodňovány tím, že je třeba nabýt zkušenosti nebo posbírat data a informace. „Považujeme za vhodné účastnit se odborné konference, kde budou za účasti ostatních světových regulátorů a odborných institucí diskutovány složité právní otázky související s přeshraniční povahou sázkových her v prostředí internetu," napsal prý Řehola v odůvodnění cesty.

Nenašel jsem nic, co by ukázalo účelnost cest tohoto typu

Získané poznatky měly být totiž využity při přípravě nového právního předpisu regulujícího hazard na internetu. Jenže zjištění ministerstva jsou varující. „Neměl jsem možnost seznámit se s čímkoliv, co by ukázalo, že cesty typu Las Vegas k něčemu byly. Legislativu pro internetové sázení nyní ladíme a nenarazili jsme na žádné materiály, v nichž by se těchto poznatků ze zahraničních cest využilo," říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má problematiku loterií nyní na starosti.

„Tuto pracovní cestu prověřujeme, a to spolu s Nejvyšším kontrolním úřadem," potvrdil serveru Aktuálně.cz mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka. Po nástupu nového ministra Andreje Babiše byl podle něj zaveden nový systém schvalování služebních cest pracovníků MF s cílem úspory finančních prostředků. „V současnosti tak musí veškeré služební cesty schválit 1. náměstek ministra Lukáš Wagenknecht," dodal.

Ale cesta do Las Vegas prý nebyla zdaleka jediná, na kterou se úředníci odboru, jenž má regulovat trh s loteriemi, vydali.

Potřebná data si ministerstvo nakonec koupilo

Na neefektivitu uvedených cest prý poukazuje i Nejvyšší kontrolní úřad. Ten podle Aktuálně.cz právě dokončuje prověrku na Ministerstvu financí a kontroluje při ní peníze, které plynou do státního rozpočtu z hazardu. A spočetl, že v letech 2011 až 2013 se Řehola a jeho podřízení účastnili řady mezinárodních zasedání zaměřených na on-line hry a jejich regulaci a Ministerstvo financí za jejich cesty zaplatilo statisíce korun.

Jen na dietách to prý bylo podle výpočtu NKÚ v letech 2011 až 2013 celkem 187 tisíc korun, další statisíce pak padly na letenky a ubytování.

A NKÚ poukazuje na to, že i když mělo být výstupem ze zahraničních cest získání podkladů, jak sázení přes internet ošetřují v ostatních státech, nakonec si uvedená data ministerstvo znovu koupilo. V lednu 2013 si totiž od společnosti Ernst & Young objednalo srovnávací analýzu, jak tuto problematiku řeší v zahraničí. A jak by se případně měl státní dozor změnit.

„MF mělo dostatečné podklady, možnosti a zkušenosti, aby zpracovalo materiál odpovídající srovnávací analýze bez zadání služby externímu subjektu," uvádějí kontroloři, podle nichž tak ministerstvo vydalo za uvedenou studii zbytečně celkem 877 tisíc korun.

ANO slibuje další šetření na základě auditů

Ministerstvo financí už z cesty do Las Vegas vyvodilo důsledky. Resorty, které převzalo hnutí ANO, si dělají své audity, aby odhalily, kde se dá ušetřit. Hnutí ANO na svém Facebooku informuje, že se chystá zveřejnit alespoň částečné výsledky těchto auditů.

O výsledcích prověrek hospodaření resortů hnutí ANO budou dnes informovat ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstek Lukáš Wagenknecht. Ve zprávě se uvádí, že se například zjistilo, že částky vynakládané ministerstvy za předchozích vlád se u srovnatelných věcí liší i o desítky procent.

„Výrazné rozdíly v ceně pořizovaného hmotného majetku jsou patrné například u nákupu služebních vozů. Zatímco Ministerstvo obrany v předchozích dvou letech nakupovalo Škodu Octavia v průměru za 400.000 korun, Ministerstvo životního prostředí za stejný model zaplatilo o 200.000 korun více. V případě Ministerstva financí, které zaměstnává zhruba 1300 lidí, pak prověrka odhalila, že má 1500 tiskáren (od roku 2008 je tam třeba 250 tiskáren, které nikdo nerozbalil),“ uvolnilo ANO část výsledků kontroly.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace