Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

John prodělal kalhoty, za prohrané eurovolby bude platit tři miliony. Kdo vydělal a kdo v tom zůstal viset? A kolik? Víme to

28.05.2014
John prodělal kalhoty, za prohrané eurovolby bude platit tři miliony. Kdo vydělal a kdo v tom zůstal viset? A kolik? Víme to

Autor: Stránky politika

Popisek: Radek John šel do eurovoleb s nabídkou, kterou „nešlo odmítnout“, kartou pro řidiče zdarma. Nevyšlo to.

Nízká volební účast zapříčinila značné ztráty v kasách politických stran a hnutí. Server Lidovky.cz uvádí rozdíly nákladů na předvolební kampaň a peněz, které strany za výsledek dostanou. Milionové ztráty budou sčítat vítězové voleb, ale i LEV 21 Jiřího Paroubka nebo Radek John s VV. Výjimkou v poměru cena - výkon budou prý jen Piráti, kteří údajně vydělají.

Na to, aby strana po eurovolbách získala peníze od státu, stačí získat alespoň jedno procento hlasů. Jenže na tuto hranici někteří nedosáhli. Například LEV 21 Jiřího Paroubka nebo Radek John s VV.

Sedm tisíc hlasů, tedy necelé půl procento, znamená pro LEV 21 podle Lidovek.cz jediné: Strana nedostane od státu ani korunu. Jiří Paroubek před volbami uvedl, že peníze na kampaň má jeho strana od sponzorů a že za kampaň zaplatí několik milionů korun.

Piráti jsou v plusu dva miliony

Podobně dopadly i Věci veřejné vedené bývalým ministrem vnitra Radkem Johnem. Za Paroubkem a spol. zaostali véčkaři o 111 hlasů a od státu také nedostanou ani korunu. Radek John však prý nevyužil sponzorů a vzal si na svou kampaň třímilionový úvěr. Server Lidovky.cz píše, že ho čekají hubené časy. „Vzal jsem si úvěr ve výši tří milionů korun. Kampaň mi neplatí nikdo, nemám žádného sponzora, není nikdo, komu bych měl být vděčný," uvedl John před volbami.

Tratily však i silné parlamentní strany, které prý několikamilionový výpadek tolik nezabolí. Jedinou výjimkou tak prý zůstanou Piráti, kteří půl milionu zhodnotili čtyřikrát i přes to, že do europarlamentu nakonec nezasednou.

ODS dokonce v insolvenci?

Ve finančních potížích, kde padá dokonce alarmující slovo insolvence, se ocitla i ODS. Zprávu přinesla ve středu iDnes.cz s tím, že výroční zpráva občanských demokratů uvádí za loňský rok dluhy ve výši 42 milionů korun po lhůtě splatnosti. A celkové dluhy jsou prý ještě výrazně vyšší. A ke všemu musela strana z loňských sponzorských darů vrátit tři miliony korun, které jí darovaly podivné existence, čelící exekucím.

Výsledek posledních dvojích voleb byl pro ODS tristní. Parlamentní volby loni na podzim přinesly jen 13,6 milionu ze státní kasy jako příspěvek za získané mandáty - oproti předchozímu volebnímu období strana přišla o více než 30 milionů. Díky výsledku předposledních voleb měla strana 45 milionů ročně (místo 53 má ODS nyní jen 16 poslanců).

Nebude prý na výplaty

V případě čerstvě skončených evropských voleb ODS dostane při sazbě 30 korun za hlas necelých 3,5 milionu korun za zhruba 116 tisíc voličů, jak píše iDnes.cz. Příjem z eurovoleb tak nepokryje ani náklady na volební kampaň, která podle informací MF­ DNES stála zhruba 10 milionů.

Podle zdroje MF DNES to řešilo grémium strany. „Bavili jsme se o tom, že v tuhle chvíli má ODS věřitele, které je nutné řešit rychle," sdělil k tomu místopředseda strany a senátor Tomáš Vystrčil. „Máme nějaké dluhy a naše příjmy se krátí," shrnuje situaci senátor Jiří Oberfalzer. Stranická centrála už podle informací MF DNES dvakrát upozornila zaměstnance, že se jim může zpozdit výplata mezd.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace