Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

John prodělal kalhoty, za prohrané eurovolby bude platit tři miliony. Kdo vydělal a kdo v tom zůstal viset? A kolik? Víme to

28.05.2014
John prodělal kalhoty, za prohrané eurovolby bude platit tři miliony. Kdo vydělal a kdo v tom zůstal viset? A kolik? Víme to

Foto: Stránky politika

Popisek: Radek John šel do eurovoleb s nabídkou, kterou „nešlo odmítnout“, kartou pro řidiče zdarma. Nevyšlo to.

Nízká volební účast zapříčinila značné ztráty v kasách politických stran a hnutí. Server Lidovky.cz uvádí rozdíly nákladů na předvolební kampaň a peněz, které strany za výsledek dostanou. Milionové ztráty budou sčítat vítězové voleb, ale i LEV 21 Jiřího Paroubka nebo Radek John s VV. Výjimkou v poměru cena - výkon budou prý jen Piráti, kteří údajně vydělají.

Na to, aby strana po eurovolbách získala peníze od státu, stačí získat alespoň jedno procento hlasů. Jenže na tuto hranici někteří nedosáhli. Například LEV 21 Jiřího Paroubka nebo Radek John s VV.

Sedm tisíc hlasů, tedy necelé půl procento, znamená pro LEV 21 podle Lidovek.cz jediné: Strana nedostane od státu ani korunu. Jiří Paroubek před volbami uvedl, že peníze na kampaň má jeho strana od sponzorů a že za kampaň zaplatí několik milionů korun.

Piráti jsou v plusu dva miliony

Podobně dopadly i Věci veřejné vedené bývalým ministrem vnitra Radkem Johnem. Za Paroubkem a spol. zaostali véčkaři o 111 hlasů a od státu také nedostanou ani korunu. Radek John však prý nevyužil sponzorů a vzal si na svou kampaň třímilionový úvěr. Server Lidovky.cz píše, že ho čekají hubené časy. „Vzal jsem si úvěr ve výši tří milionů korun. Kampaň mi neplatí nikdo, nemám žádného sponzora, není nikdo, komu bych měl být vděčný," uvedl John před volbami.

Tratily však i silné parlamentní strany, které prý několikamilionový výpadek tolik nezabolí. Jedinou výjimkou tak prý zůstanou Piráti, kteří půl milionu zhodnotili čtyřikrát i přes to, že do europarlamentu nakonec nezasednou.

ODS dokonce v insolvenci?

Ve finančních potížích, kde padá dokonce alarmující slovo insolvence, se ocitla i ODS. Zprávu přinesla ve středu iDnes.cz s tím, že výroční zpráva občanských demokratů uvádí za loňský rok dluhy ve výši 42 milionů korun po lhůtě splatnosti. A celkové dluhy jsou prý ještě výrazně vyšší. A ke všemu musela strana z loňských sponzorských darů vrátit tři miliony korun, které jí darovaly podivné existence, čelící exekucím.

Výsledek posledních dvojích voleb byl pro ODS tristní. Parlamentní volby loni na podzim přinesly jen 13,6 milionu ze státní kasy jako příspěvek za získané mandáty - oproti předchozímu volebnímu období strana přišla o více než 30 milionů. Díky výsledku předposledních voleb měla strana 45 milionů ročně (místo 53 má ODS nyní jen 16 poslanců).

Nebude prý na výplaty

V případě čerstvě skončených evropských voleb ODS dostane při sazbě 30 korun za hlas necelých 3,5 milionu korun za zhruba 116 tisíc voličů, jak píše iDnes.cz. Příjem z eurovoleb tak nepokryje ani náklady na volební kampaň, která podle informací MF­ DNES stála zhruba 10 milionů.

Podle zdroje MF DNES to řešilo grémium strany. „Bavili jsme se o tom, že v tuhle chvíli má ODS věřitele, které je nutné řešit rychle," sdělil k tomu místopředseda strany a senátor Tomáš Vystrčil. „Máme nějaké dluhy a naše příjmy se krátí," shrnuje situaci senátor Jiří Oberfalzer. Stranická centrála už podle informací MF DNES dvakrát upozornila zaměstnance, že se jim může zpozdit výplata mezd.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová