Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezpečnostní průšvih: Policisté berou tak málo, že nezvládají splácet své závazky a potácejí se na hraně exekucí a osobních bankrotů

24.05.2014
Bezpečnostní průšvih: Policisté berou tak málo, že nezvládají splácet své závazky a potácejí se na hraně exekucí a osobních bankrotů

Foto: Hans Štembera

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Mnozí policisté se potýkají s finanční tísní. Jak uvedl server Týden.cz, v současné době je na tři stovky policistů v insolvenci a podle odborářů je dokonce až 40 procent členů policejního sboru na hraně finančních problémů.

„Je to průšvih. V současné době je tři sta policistů v insolvenci, někteří z nich čelí exekucím a podávají na sebe návrhy na osobní bankroty. Podle našeho průzkumu mezi kolegy se kvůli nízkým platům do finančních problémů dostává až čtyřicet procent z nich," uvedl pro Týden.cz Jiří Vítek z odborové organizace Unie bezpečnostních sborů. Podle Karla Novosada z Policejní akademie se dokonce nemůžeme tím pádem divit, že se policista nechá zlákat úplatkem. „Mnohdy se nemůžeme divit, že se pak policisté dostanou na scestí nebo dokonce přejdou na druhou stranu," řekl na semináři Novosad.

Bývalý ministr vnitra Radek John (VV) sice prohlašoval, že plošné snížení platů je přechodnou záležitostí, ale nakonec tomu tak není. V průběhu posledních let sice pracovníci bezpečnostních sborů dostali na výplatě vrácena dvě procenta, ale původních hodnot z roku 2010 jejich platy ani zdaleka nedosahují.

Velké bezpečnostní riziko

„Jestliže se to nezačne napravovat, tak ten průšvih může být brzy mnohem větší. Je to i bezpečnostní riziko," varuje Vítek a upozorňuje na možný nárůst korupce.

Finančními problémy se podle serveru potýká například pochůzkář Tomáš A., který bydlí i slouží na okraji Prahy. V roce 2009 si s manželkou a čerstvě narozeným synem koupili domek na hypotéku kousek za hlavním městem. Jenže zatímco v té době ji rodina zvládala hladce splácet, o pouhý rok později už dostal rodinný rozpočet tvrdou ránu. Z rozhodnutí vlády „rozpočtové odpovědnosti" Petra Nečase byla policistům snížena mzda o deset procent.

Tomášova rodina tak přišla o více než tři tisíce korun měsíčně, zároveň se přestaly vyplácet i příplatky a osobní ohodnocení. Celkem tak Tomášovi klesl plat o pět tisíc měsíčně. Na rozdíl od některých kolegů ale zůstal do dnešních dnů a snaží se vyjít, jak jen to jde.

Proběhnou další škrty

„Bylo by na místě rozhlédnout se do blízkého zahraničí na Západ i do jiných postkomunistických zemí. Na Slovensku, v Polsku, Rumunsku mají příslušníci vyšší výsluhy - procentuálně k jejich platu," tvrdí ale bývalý šéf vězeňské služby Jiří Teiger. Hlavním argumentem vlády je to, že policisté po odchodu ze služby mohou vykonávat jinou funkci, takže mohou dostávat platy dva. Škrtnutí výsluh ale podle odborů způsobí velký odliv zaměstnanců bezpečnostních složek - policistů, vojáků či vězeňských dozorců.

Ráno odejdou do práce, ale večer už se nemusí vrátit

Předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek v televizním Hyde Parku k problému prozradil, že právě výše platů je to, co by měl policejní prezident i ministr vnitra vyřešit na prvním místě a jak by měl pomoci ochráncům zákona pracujícím pod tlakem. Ti přece mohou ve službě i zemřít.

Cílem je dostat se alespoň na platovou úroveň roku 2010, protože v roce 2014 jsou policejní platy podstatně nižší. Z tohoto hlediska se zdá, že největším nepřítelem policie bývá ministr financí, který po hříchu nechce vydávat, kolik by bylo třeba. To prý platí o ministrech financí obecně a Štěpánek si chce počkat na to, zda se stávající šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) zachová jinak.  V souvislosti s financemi pro policii vyslovil Štěpánek také názor, že by si pořadatelé sportovních akcí měli platit vlastní ochranku, která by dohlížela na dění na stadionech. Proč? Protože v těchto akcích se mnohdy točí nemalé finanční částky a pořadatelé by tak měli být schopni zajistit bezpečnost i bez toho, aby se obraceli na policii.

Veřejnost by podle Štěpánka měla vědět, že policista nemá příplatky za práci v sobotu. Přímý výkon služby navíc nespočívá jen v tom, co vidí veřejnost. Na policistech leží také značná zodpovědnost. Pro tyto všechny aspekty považuje odborový předák za správné, že policisté dostávají výsluhy za odsloužená léta až do 65 let věku. „Policista odejde ráno do služby a nikde není dáno, že se z ní večer vrátí,“ zdůraznil Štěpánek.

Kolik policisté tedy berou?

„I když do srpna 2013 činil měsíční hrubý příjem policisty 31 459 korun, zejména řadoví policisté na takový plat zdaleka nedosáhli. Mnozí řadoví policisté totiž pobírají bez příplatků zhruba 20 000 korun, což je z hlediska příjmové kategorie v České republice podprůměrná mzda,“ dočteme se na oficiálním webu PolicejníNoviny.cz s tím, že od ledna 2014 si policisté mírně přilepšili. Policejní odbory se s vedením Policie ČR dohodly na zvýšení platů plošně o 2%. V praxi tak každý policista dostal 500 Kč hrubého ke stávajícímu platu. Což opravdu není mnoho, protože 20 500 brutto činí zhruba sedmnáct tisíc čistého.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace