Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řešení na Ukrajině vyvstane až z potoků krve, píše publicista Neff. V podstatě jsme v prdeli, dodává student z Doněcku

12.05.2014
Řešení na Ukrajině vyvstane až z potoků krve, píše publicista Neff. V podstatě jsme v prdeli, dodává student z Doněcku

Foto: Parlamentní listy.cz

Popisek: Ukrajinská krize

Ukrajinská krize dál eskaluje. Tamní situace již v zásadě připomíná občanskou válku. Publicista Ondřej Neff má za to, že celý spor bude vyřešen až drtivým vítězstvím jedné či druhé strany. Kandidát ČSSD do Evropského parlamentu Miroslav Poche také varuje před občanskou válkou, ale ještě věří v mírové řešení situace. Pokud na něj nedojde, ucítí dopady války i Česko. Situaci ještě zhoršila separatistická referenda na východě, během nichž došlo i na střelbu do davu.

„Podle předběžných výsledků se v nedělním referendu v Luhanské oblasti vyslovilo pro samostatnost regionu kolem 96 procent hlasujících. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na informaci volební komise. Volební účast překročila 80 procent. V Doněcku hlasovalo pro samostatnost téměř 90 procent lidí,“ informovala ČTK. Vůdce doněckých separatistů prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků vytvoří vlastní státní orgány a ukrajinské vojáky označí za okupanty.

Rozdělte Ukrajinu podél Dněpru, radí Vyvadil

Zájem o referendum byl sice velký, ale opět podle informací ČTK ho provázel chaos. Jeden člověk mohl např. hlasovat za jiné osoby. Hlasování mělo i tragický rozměr, poblíž Doněcku totiž došlo i na střelbu do davu.

Předseda uskupení Přátelé Ruska v ČR advokát Jiří Vyvadil (ČSSD) na základě informací o výsledcích referend předložil na sociální síti svou představu dalšího osudu Ukrajiny. „Vše směřuje k přirozenému rozdělení Ukrajiny na západní a východní. Dněpr by byl ideální hranicí,“ míní.

Student: Toto je referendum pro idioty

Doněčtí obyvatelé odpovídali na otázku „Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Podle šéfa komise Romana Ljagina zvolilo možnost „ano" 89,07 procenta lidí, zatímco pro „ne" se rozhodlo 10,19 procenta. Volební účast podle něj dosáhla 74,87 procenta.

V Luhanské oblasti se podle předběžných výsledků vyslovilo pro samostatnost regionu kolem 96 procent hlasujících. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na informaci volební komise. Volební účast překročila 80 procent.

Včerejší  hlasování doprovázely ozbrojené střety, chaotická organizace a neregulérnosti. Během střelby ve městě Krasnoarmejsk u Doněcka zemřel podle agentury Reuters nejméně jeden člověk.

Prestižní britský deník Guardian citoval studenta filozofie Andreje, který nechtěl uvést své příjmení: „Nehlasoval jsem a ani mí přátelé nehlasovali. Toto je referendum pro idioty, organizované idioty. Samozřejmě, že nechci být součástí jejich absurdní republiky nebo se připojit k Rusku. Ale kyjevská vláda se mi nelíbí také. V podstatě jsme v prdeli."

Dějiny píší vítězové

Publicista Ondřej Neff si v souvislosti s konáním referend všímá také diplomatické pozice České republiky, kterou prezentoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Zaorálek vidí cestu v dalších diplomatických jednáních, k nimž by byli přizváni i separatisté z východu země. Neff však v úvaze uveřejněné na serveru Neviditelný pes varuje, že tohoto tristního stavu už celou krizi vyřeší jen drtivé vítězství jedné či druhé strany. Tak jako tak, Ulkrajina hrozně utrpí.

„Řešení je v budoucnosti, a půjde se k němu přes potoky krve. Všechny sporné strany už překročily svůj Rubikon. Každá z nich má na svědomí činy neslučitelné s právním řádem a jejich jediná naděje je totální vítězství, přičemž historii i rozsudky píší vítězové,“ připomínán publicista. Ondřej Neff navíc zdůrazňuje, že z vnějšku už nemá na Ukrajinskou situaci nikdo vliv. Ukrajinský systém je v rozkladu a nový bude zřejně nastolen až po krvavém střetu. To, že to došlo až sem, ale podle Neffa znamená především velkou prohru pro ruského prezidenta Vladimira Putina.

„V současné chvíli to dokonce paradoxně vypadá, že nejvíc prohrál Putin, kterému se hroutí vize ustavení jakési vzdoroEU, jakéhosi Euroasijského svazu. Svým brutálním postupem vyděsil zájemce a postavil proti sobě i běloruského Lukašenka, který byl až dosud pokládán za jeho loutku. Tento aspekt je zřejmě nejdůležitější v současném vývoji. Na stanovisku EU nezáleží, protože není žádné. Americké sankce jsou komické,“ poznamenává.

Dopady občanské války pocítí i Česko

Kandidát ČSSD na post europoslance v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu Miroslav Poche prohlašuje, že občanská válka na Ukrajině již probíhá, a i když se Česko bude tvářit, jako že se ho to netýká, její dopady brzy pocítíme i na našem území.

„Nazývejme věci pravými jmény. To, co se děje na Ukrajině, už je občanskou válkou. Po silnicích jezdí tanky, střílí se, umírají desítky lidí, hoří města. Za takové situace je naší klíčovou povinností, a to doslova z vyššího principu mravního, snažit se zabránit pokračování této tragédie. Zastavit další roztáčení spirály vraždění a násilí. Budeme-li se tvářit, že se nás peklo ukrajinské občanské války netýká, bude jen otázkou času, než její dopady bezprostředně pocítíme. Reálně nám hrozí příliv desítek tisíc uprchlíků. A velmi nebezpečné mohou být i dopady na naši ekonomiku,“ uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz.

Západ není bez viny

Proto nejlepší možnou cestu vidí v nalezení dohody o dalším osudu Ukrajina a to mezi Západem a Ruskem, bez něhož se prý dohoda rozhodně neobejde. Bude to dohoda obtížná a nesmí poškodit především samotné Ukrajince.

„Je zřejmé, že pro Rusko je Ukrajina červenou linií, přes kterou není ochotno, a to ani za cenu války, nechat Evropu postoupit ke svým hranicím. Z toho důvodu Moskva není ochotna naslouchat tomu, co chtějí miliony obyčejných Ukrajinců. A na místo toho chce o jejich budoucnosti – za ně a bez nich – rozhodovat Vladimír Putin sám. Což je asi pro všechny svobodu a demokracii vyznávající Evropany nepřijatelné. Protože necháme-li vzít svobodu rozhodnout si o své budoucnosti dnes Ukrajincům – komu ji vezme Putin příště?“ ptá se dále Poche.

Upozorňuje ale také na to, že ani Západ není bez viny. Už jen tím, že vlastně nikdy nedal Rusku možnost patřit do Evropy, do jednoho civilizačního okruhu, kde by se Ruská federace mohla podílet na jeho ekonomických a obranných výhodách. Naopak, Rusko bylo z tohoto úhlu pohledu upozaďováno. Dnes je Rusko silnější, ale nese si v sobě tuto poněkud trpkou zkušenost z posledních 25 let. Proto se pokouší uplatňovat imperiální politiku, kterou podle kandidáta do EP ohrožuje nejen své sousedy, ale i sebe.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1