Západ zkouší plán, o kterém věděl už Hitler, píše Hájek. Bitva o Ukrajinu se podle všeho přesouvá už i na české školy
07.05.2014
Foto: Parlamentní listy.cz
Popisek: Ukrajinská krize, ilustrační foto
Karel Sýs na webu Petra Hájka Protiproud prohlašuje, že dnešní Západ se ve věci Ukrajiny v zásadě jen navrací k myšlenkám, které pronášel již Adolf Hitler ve čtyřicátých letech 20. století. I on viděl v Ukrajině pomyslný zlatý důl a to nejen kvůli bohatým zásobám obilí. Západ prý vnímá Ukrajinu podobně, byť nemluví Hitlerovým jazykem. Rusko tomuto tlaku čelí. Lídr kandidátky KDU-ČSL v evropských volbách to ale v souvislosti s aktuální neradostnou situací v Oděse i jinde hodnotí poněkud jinak. Rozbroje začínají propukat i na jednom z českých gymnázií.
„Hitlerova sekretářka Christa Schroeder zaznamenala 20. srpna 1941 šéfovy myšlenkové pochody: Ukrajina a Krym jsou tak úrodné, že tam můžeme pěstovat všechno, co potřebujeme, a zbytek (kávu, čaj, kakao atd.) můžeme získat směnou z Jižní Ameriky. Je to všechno tak prosté a jasné…“ píše Sýs na Protiproudu. Nesmí se přitom zapomínat na to, že Třetí říše plánovala na Ukrajině rozvíjet i průmysl a využívat tamní zdroje, ale obyvatelé měli být vzdělaní jen natolik, aby zvládli silniční provoz a dokázali pracovat ve prospěch Třetí říše.
Sám Hájek dlouhodobě prohlašuje, že strůjcem nepokojů na Ukrajině je Západ včetně EU, ale obyvatelé jihu a východu Ukrajiny se proti jejich plánům bouří.
Desítky mrtvých a posílení evropských armád
Nepokoje v Oděse si vyžádaly desítky mrtvých a střety pokračují i v dalších městech. Podle informací ČTK přizvala ukrajinská vláda k analýze situace v Oděse i západní experty. Na Facebooku to oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, neupřesnil ale, odkud odborníci přijedou. Mezitím ukrajinská agentura TSN uvedla, že úřady v Oděse pohřešují 48 lidí. Již v pondělí jistý člen zastupitelstva Oděské oblasti obvinil ústřední úřady v Kyjevě, že bilanci obětí záměrně o více než polovinu podhodnotily.
ČTK také s odvoláním na agenturu AP informovala o tom, že se ukrajinská vláda rozhodla uzavřít letiště v Oděse. Stalo se tak 6. května. Údajně to souvisí s dalšími ukrajinskými operacemi ve Slavjansku. Také zde umírali lidé a to jak na straně proruských separatistů, tak na straně ukrajinských vojáků.
Ukrajina má právo se bránit
Zatímco se Hájek domnívá, že za eskalaci napětí na Ukrajině nese odpovědnost Západ, lídr KDU-ČSL do letošních evropských voleb Pavel Svoboda má za to, že v pozadí stojí spíše Rusko. A pokud mu chtějí USA a EU čelit, musí udělat jednu věc.
„Evropská unie a USA budou muset projevit odhodlání demokratizačnímu procesu na Ukrajině pomoci. Putin rozumí síle. Když EU a USA prokáží silný postoj, tak bude možné s ním jednat,“ poznamenal Svoboda v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz. Pod jasným postojem si představuje pro Rusko citelné sankce, ale mohla by stačit i hrozba takových sankcí. Pokud k něčemu takovému USA a EU nepřistoupí, můžeme se dočkat i opakování gruzínského scénáře z roku 2008, kdy se pod patronátem ruských sil odtrhly od země hned dvě oblasti. Jejich odtržení ale většina světa neuznává.
Dalším jasným signálem pro Rusko by mohlo být posílení evropských armád, ačkoli nepovažuje za nutné tvořit jednotnou armádu EU, jak o ní hovoří např. prezident Miloš Zeman.
Jednoznačně na stranu Ukrajiny se také postavil odborník na tamní dění, ukrajinista David Svoboda. Podle jeho názoru byla Ukrajina v podstatě napadena Ruskem a má právo se proti tomuto napadení bránit. Tato slova zazněla v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.
„Napadená Ukrajina musí i nadále jednat podle zásady, že obrana je legitimní. Pro nás pak musí platit, že slabším se má pomáhat a nikoliv je pomlouvat a kibicovat,“ říká.
Ruská dezinformační masáž
Podle ukrajinisty Svobody jsou tvrzení o neonacismu na Ukrajině jen dezinformační masáži. „Zprávy o vzývání nacismu jsou v těchto souvislostech průhlednou dezinformací zprostředkovanou ruským zpravodajstvím. Mluvíme tu sice o škváru, lidem je ale profesionálně naservírován. A možná to znepokojuje i vás, takže se na to ptáte,“ řekl Svoboda serveru Aktuálně.cz, když se hovořilo o pochodu pořádaném ve Lvově k připomínce ukrajinského protisovětského boje, kterého se zúčastnilo prý asi 300 lidí.
Své k eskalaci ukrajinské krize v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz poznamenal i bývalá náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generál Jiří Šedivý. „Myslím si, že bezesporu Rusové jsou za řadou místních konfliktů. O Krymu není důvod pochybovat, tam už je to zřejmé. Co se týká dalších oblastí, myslím, že Rusové jsou za spoustou problémů, ale nejsou pravděpodobně za všemi problémy. Dneska se to dostává do takové fáze, kdy to podle mne nekontroluje ani jedna strana. Což je a může být obrovský problém,“ varuje Šedivý.
Generál očekává, že napětí na východě Ukrajiny bude v různých fázích polevovat a znovu sílit. Oděsa bude podle jeho názoru jedním z neuralgických bodů celého rusko-ukrajinského konfliktu.
Šikana studenta za sympatie k ruskému postupu
Zakladatel skupiny Přátelé Ruska v České republice advokát Jiří Vyvadil (ČSSD) v souvislosti s děním na Ukrajině zveřejnil zprávu, podle níž je jeden český student nucen snášet posměšky od spolužáků za to, že smýšlí o ukrajinské krizi jinak než oni.
„Objevují se první šikany našich lidí pro jejich odvážné názory. Jeden student gymnázia - a já Tě zdravím - je kamarády označován za velezrádce a urážen. Věřím, že má naši podporu,“ napsal Vyvadil.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: redaktor KL1