Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stropnický k zadržování pozorovatelů OBSE: Byly hodiny, kdy se nevědělo nic! Český podplukovník pak prozradil, že proruští separatisté kradou jak straky

05.05.2014
Stropnický k zadržování pozorovatelů OBSE: Byly hodiny, kdy se nevědělo nic! Český podplukovník pak prozradil, že proruští separatisté kradou jak straky

Autor: Hans Štembera

Popisek: Martin Stropnický

Média přinesla zprávu, že proruští ozbrojenci propustili sedm inspektorů OBSE v sobotu dopoledne na svobodu. Český důstojník Josef Přerovský, který patřil mezi zadržované ukrajinskými separatisty ve Slavjansku, je už zpět v Praze. „Já jsem především rád, že jsou všichni účastníci té mise OBSE konečně zase ve svobodném světě,“ citují Novinky.cz ministra obrany Martina Stropnického.

Do Prahy se podplukovník Josef Přerovský vrátil ze Slavjanska, přes Berlín, kde na něj čekal armádní speciál, na jehož palubě byl ministr obrany Martin Stropnický a také přítelkyně vojáka.

Skupina pozorovatelů OBSE, ve které byl kromě německých vojáků ještě Dán, Polák a Čech se na svobodu dostala v sobotu ráno. Stropnický připustil, že situace byla chvílemi napjatá. „Byly hodiny, kdy se nevědělo vůbec nic, a mohlo to dopadnout podle všech možných scénářů včetně těch nejhorších”.

Konečně ve svobodném světě

Český ministr obrany Stropnický čekal na Přerovského na letišti Tegel. „Já jsem především rád, že jsou všichni účastníci té mise OBSE konečně zase ve svobodném světě. A jsem velmi rád, že starosta Slavjanska pan Ponomarjov už je nehostí, jak říkal, že jsou jeho hosty, a že je tady psycholog i jeho přítelkyně.“

Jak informuje server Novinky.cz, Stropnický prý ocenil podíl německé strany při vyjednávání: „Je dobře a logické, že se toho ujalo Německo, ta šance byla větší, jejich kontakty jsou tam lepší a určitě to té věci pomohlo.“ Přesto se dosáhlo propuštění všech zadržených až po osmi dnech.

Neublížili nám, ale okradli

„Situace, kdy šlo o život, byly asi tři. Jedna byla při zadržení, kdy nás důkladně prohledali, prošacovali, zavázali nám oči a posadili nás na zem. Nevěděli jsme, co s námi bude," řekl České televizi Přerovský během mezipřistání v Berlíně. A dodal: „Tak to bylo asi osm hodin. Slyšeli jsme pouze zvuky, jak si hrají strážní se zbraněmi," sdělil s tím, že jim v dalších dnech proruští separatisté tvrdili, že je použijí jako živé štíty.

 Po příletu na kbelské letiště pak Přerovský novinářům řekl, že jim únosci fyzicky neubližovali, ani je netrápili hlady. Za nejnáročnější na psychiku, jak uvedla iDnes.cz, označil první hodiny po zatčení. „O útěku jsme uvažovali," řekl. Kvůli tomu, že byli velká skupina, která by se ve městě plném ozbrojenců nedostala daleko, od toho nakonec upustili. Separatisté ji prý dávali pravidelně najíst pohankovou kaši, rýži a polévky. Okradli je ale o všechny cennosti a počítač, nic z toho jim při propuštění nevrátili.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace