Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Profesor Pirk: Zdravotnictví že je černá díra? To jsou kecy. Má nějaký politik odvahu říci, kam peníze mizí a něco s tím udělat?

30.04.2014
Profesor Pirk: Zdravotnictví že je černá díra? To jsou kecy. Má nějaký politik odvahu říci, kam peníze mizí a něco s tím udělat?

Foto: ČRo/David Němec

Popisek: Profesor Pirk

ROZHOVOR Přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk považuje řeči o tom, že zdravotnictví je černá díra, za plané kecy. To podle něj může říci každý. Vyzývá politiky, aby řekli konkrétně, kudy peníze ve zdravotnictví utíkají. „Proč někdo neřekne konkrétně, že nemocnic je moc? Proč někdo neřekne, že transplantačních center je moc?“ prohlásil uznávaný operatér.

Jak hodnotíte kabinet Bohuslava Sobotky po sto dnech vládnutí?

Je to do jisté míry tak, jak jsem předpokládal: Že se uvnitř vládní koalice dohadují mezi sebou, jestli udělají něco tak či onak. Ale víc si to netroufám hodnotit. Abych pravdu řekl, nemám čas ani zájem sledovat politiku.

Ani věci kolem resortu zdravotnictví? Nezajímalo vás přetahování mezi ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o peníze za zrušené zdravotnické poplatky v nemocnicích, dokud se nepřestane v resortu plýtvat?

Takové ty kecy, s odpuštěním, že zdravotnictví je černá díra, to by mohl říci každý. Ale má nějaký politik odvahu říci, v čem ta černá díra spočívá a něco s tím udělat? To nemá nikdo. Proč někdo neřekne konkrétně, že nemocnic je moc? Proč někdo neřekne, že transplantačních center je moc? Vyslovovat takové neadresné řeči je strašně jednoduché. Ať tedy udělají něco konkrétního. Třeba výroky, že se krade při výběrovém řízení, vedou jenom k tomu, že se nemohou koupit pořádné přístroje. Ale aby někdo řekl: Zrušte tuto nemocnici nebo předělejte tuto nemocnici na doléčovací sociální lůžka, to si nikdo netroufne. Takže jsou to všechno jenom kecy.

Hodně se kritizoval systém elektronických zdravotnických knížek IZIP. Nakonec ztroskotal na odporu lékařů a jejich neochotě pořídit si počítač. Ale neplýtvá se penězi právě proto, že neexistuje elektronický systém, který by mimo jiné sledoval, jaká vyšetření pacient prodělal a jaké léky mu byly předepsány, takže by nebylo tak snadné zdravotní péči i léky zneužívat?

Já bych nechtěl mluvit o systému IZIP, ale o elektronické dokumentaci. Všechno je dnes v elektronické dokumentaci, celý náš život. Jenom ve zdravotnictví se řeklo, že je to špatně. Nechci IZIP chválit, byl jsem u toho blízko, protože jsem byl přesvědčený, že je to správná cesta. Já tomu říkám elektronická zdravotní dokumentace. Kdo chce například ve Velké Británii ordinovat pro veřejné zdravotnictví, musí mít prostě počítač. A hotovo, tečka. Dal bych tuto podmínku, protože samozřejmě elektronická zdravotní dokumentace je jedna z věcí, bez které to nepůjde. Tím by se ušetřilo hodně peněz. Takhle jeden doktor neví, co předepsal druhý doktor.

A spousta pacientů běhá od jednoho specialisty ke druhému, aby si potvrdili diagnózu.

Ano.

Protože jste byl vždycky pravicový volič, nemohu se nezeptat, co říkáte na situaci, v jaké se ocitla v Česku pravice? Daří se podle vás ODS v čele s novým vedením oslovovat své bývalé voliče?

Já opravdu politiku přestávám sledovat. Je to jako v té písničce Pes jitrničku sežral, pořád to samé, pořád dokola. Já zaplať pánbůh mám práci, která mě strašně baví, tak se jí věnuji naplno, a mám šest vnoučat, takže potěšení mám dost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace