Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Politolog Zbořil vysvětlil, proč na Babiše útočí nejvíce zrovna Kalousek, i když z úspěchů ANO panikaří všichni politici napříč spektrem

25.04.2014
Politolog Zbořil vysvětlil, proč na Babiše útočí nejvíce zrovna Kalousek, i když z úspěchů ANO panikaří všichni politici napříč spektrem

Autor: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Zbořil

Politolog Zdeněk Zbořil v ParlamentníchListech.cz vysvětluje, co může vést neoficiálního šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska k neustále se opakujícím útokům na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zároveň věnuje pozornost tomu, co může debakl v eurovolbách znamenat pro ČSSD, a pochybuje o rodící se protisobotkovské koalici Zeman-Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš se v uplynulém týdnu předložením Konvergenčního programu ČR, strategického dokumentu, v němž vláda sděluje, jak se hodlá chovat v oblasti rozpočtu, jak bude šetřit a jakým tempem plánuje zadlužovat veřejné rozpočty, stal znovu terčem svého předchůdce ve funkci Miroslava Kalouska z TOP 09, který ho mimo jiné nařkl z toho, že co se za jeho úřadování uspořilo, to se pod taktovkou šéfa hnutí ANO promrhá.

 „Je skutečně zajímavé, že si pan Kalousek vybírá z koaliční vlády pouze jednu stranu, i když odpovědná za kroky té vlády je především sociální demokracie a zapomínat bychom neměli ani na lidovce. Jednak je to dané tím, že má proti němu argumenty, protože zná dobře chod Ministerstva financí, který se pan Babiš teprve učí. Navíc se dá předpokládat, že se nový ministr dopustí nějaké chyby, kterou umí odhalit právě jen jeho předchůdce. A druhým důvodem je zřejmě to, že oba jsou úplně odlišné typy nejen politiků, ale také lidí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Opozice neútočí na celou koalici, trefuje se jen do Babiše

Zároveň je ale přesvědčen, že nejen Miroslav Kalousek, ale i celá řada dalších opozičních politiků se snaží rozdělovat ať už koaliční blok, nebo popřípadě jeho jednotlivé strany. „Myslím si, že ještě dojde na útoky proti hnutí ANO v tom smyslu, že se v prvním plánu nebude mluvit o rozpadu koalice, ale o rozložení hnutí ANO, na které se těší celá řada politiků a samozřejmě také politických komentátorů, protože to by pro ně bylo sousto, které by je zase chvilku drželo v centru pozornosti, a proto se také stále upozorňuje na tu paralelu Věcí veřejných a hnutí ANO,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Nediví se taktice opozičních politiků, že neútočí na všechny tři strany vládní koalice, když je možné se trefovat jenom do jedné, a tím vnášet do koalice nesoulad nebo dokonce rozkol. „Navíc se soustřeďováním pozornosti na pana Babiše hnutí ANO personifikuje, ačkoli má hned několik z hlediska postojů odlišných osobností. Ale personifikace je vhodným instrumentem k zaujímání kritických postojů ze strany TOP 09 a stavění do protipólu hnutí ANO a TOP 09,“ konstatuje politolog.

Sílící podpora ANO další ranou pro nejednotnou ČSSD

Stále rostoucí popularitu hnutí ANO u veřejnosti ještě umocňuje aktuální průzkum  k tématu voleb do Evropského parlamentu. Babišovo hnutí by získalo 22 procent a druhou ČSSD se 14 procenty by dělila už dost hrozivá propast. „Vývoj preferencí hnutí ANO ve všech možných průzkumech vyvolává paniku především u opozice. Ale ta je v té panice už v podstatě od voleb, když její politici najednou zjistili, že jejich pozice je slabá a po volbách se jeví ještě víc slábnoucí,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz.

Pro sociální demokracii je prý sílící podpora hnutí ANO o to horší, že ČSSD je plná lidí, kteří si myslí, že by politika strany měla vypadat jinak, a hlavně že oni sami by měli sedět na místech ve vedení ČSSD. „A to se nejedná jenom o ty inkriminované účastníky schůzky u pana prezidenta v Lánech, ale o celou řadu dalších reprezentantů, třeba na regionální úrovni nebo v Poslanecké sněmovně, kteří kritizují chování vedení strany,“ připomíná politolog.

Vedení sociální demokracie tvoří víc teflonových politiků

Samozřejmě je ČSSD pro spoustu lidí výtahem k moci. „Proto je také taková, protože to je vlastně volební agentura, která má zajistit svým členům nebo kandidátům ve volbách přístup do nejvyšších pater české politiky. Ale to je také jediné, co ty lidi spojuje. Pak jsou náchylní k těm osobním animozitám a přestávají být dokonce i pro koaliční partnery čitelní. A pro voliče se tak už stalo. I díky tomu, že musí plnit nějakou konkrétní exekutivu,“ míní pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Ale opakování situace, kdy se po debaklu ve volbách do europarlamentu před deseti lety musel poroučet tehdejší premiér Vladimír Špidla, neočekává. „Tehdy ta strana měla ještě zbytky politické morálky, zatímco dnes tu stranu tvoří více teflonových politiků, kteří si tu osobní odpovědnost nebudou snažit připustit, viz ten nízký výsledek v parlamentních volbách. Takže, i když se znovu dostaví neúspěch, tak bude jen jakousi mediální zajímavostí na několik dnů, ale že to se změnou charakteru ČSSD nic neudělá. Ti, kteří se o změnu snaží, jsou jen jednotlivci a zdá se, že nemají uvnitř ČSSD nějakou širší podporu,“ domnívá se politolog.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace