Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Z ampliónů zní píseň „Narodil jsem se v Sovětském svazu“, nápisy „EU a NATO, ruce pryč od Ukrajiny“ se mísí s pravoslavnými kříži. Český novinář byl u toho

23.04.2014
Z ampliónů zní píseň „Narodil jsem se v Sovětském svazu“, nápisy „EU a NATO, ruce pryč od Ukrajiny“ se mísí s pravoslavnými kříži. Český novinář byl u toho

Autor: repro

Popisek: Sovětská vlajka, ilustrační foto

Východ Ukrajiny už několik týdnů dává najevo svůj nesouhlas s politikou současné vlády země. Reportér serveru Aktuálně.cz se vypravil přímo do Luhansku, centra nejvýchodnější oblasti Ukrajiny, kde se v největší míře objevují tendence k vypovězení poslušnosti vládě v Kyjevě.

Na hlavním náměstí, místní obdobě metropolitního „Majdanu“,  zní z ampliónů píseň „Narodil jsem se v Sovětském svazu“, pod nohama do toho křupe sklo z rozbitých oken a všude se nápisy „Stop fašismu“ či „EU a NATO, ruce pryč od Ukrajiny“ mísí s pravoslavnými kříži a rudými sovětskými vlajkami.

„Považují je za banderovce, fašisty, kteří rusky hovořící obyvatelstvo východní Ukrajiny poníží na lidi druhé kategorie, pokud je rovnou nevyženou nebo nevyvraždí,“ shrnuje reportér námitky místních vůči kyjevské vládě.

Pak cituje Sergeje Gračova, velitele místní vyhlášené „Luhanské lidové republiky“. Novináře nemůže přijmout ve své kanceláři, rozhovor se tedy odehrává přímo na náměstí, mezi barikádou z pneumatik a barely s rozdělaným ohněm. „Nechceme nic jiného než to, aby lidé tady lépe a důstojně žili. Nechceme už politiky, kteří nás jenom vysávají. Aby nebyly hranice mezi Ukrajinou a Ruskem, abychom žili svobodně,“ vypočítává.

Jednu válku nad fašisty už jsme vyhráli, půjdeme do ní klidně znovu

Demonstranti si prý přejí, aby Ukrajina byla jednotná. Je to však podle velitele Gračeva těžké v situaci, kdy zemi vládne vláda ovládaná fašisty, která se dostala k moci převratem. Jeho názor sdílí i řada dalších. „Musíme se bránit, protože z Kyjeva a Západu na nás chtějí útočit. Jednu válku nad fašisty už jsme vyhráli, půjdeme do ní klidně znovu,“ slibuje jeden z obyvatel stanového městečka.

Na transparentech je dokonce možné si přečíst varování před Evropskou unií. Ta je prý už třetí svého druhu - tu první vytvořil Napoleon, tu druhou Hitler - a s oběma prý Rusové mají své smutné zkušenosti.

Když pak reportér opustil demonstrující náměstí, sdělil mu řidič čekajícího autobusu, že podle něj bylo za Sovětského svazu lépe. „Byla práce, závody a podniky fungovaly. Dnes akorát politici kradou,“ říká. Řešením pro jeho zemi prý není ani Evropská unie. „Soused pracoval i s manželkou v Řecku a říkal, jak tam přijali euro a přišla katastrofa,“ vypráví řidič. Jak reportér poznamenává, v tomto cípu Ukrajiny bude velmi náročné přesvědčit lidi o výhodách dohody s EU.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace