Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za dvě stě milionů a s pomocí klíčové postavy „toskánské“ aféry. Radek John chystá megakampaň do eurovoleb

22.04.2014
Za dvě stě milionů a s pomocí klíčové postavy „toskánské“ aféry. Radek John chystá megakampaň do eurovoleb

Foto: Stránky politika

Popisek: Radek John jde do eurovoleb.

S neobvyklou kampaní před volbami do Evropského parlamentu přichází lídr Věcí veřejných Radek John. Pokud se stane europoslancem, tak prvních sto tisíc příznivců zaregistrovaných na jeho webových stránkách získá zdarma na rok asistenční kartu motoristy. Vzhledem k ceně karty se celkové náklady šplhají až ke dvěma stům milionům.

Bývalý ministr vnitra a lídr Věcí veřejných pro evropské volby Radek John cílí při své kampani jednoznačně na motoristy. „Pokud se 24. května 2014 stanu europoslancem a vy se nyní zaregistrujete na Radek john.cz, získáte Johnovu asistenční kartu řidiče na 12 měsíců zdarma,“ slibuje Radek John v rámci své volební kampaně. Tato mimořádná nabídka platí pro prvních 100 tisíc registrovaných příznivců a doprovází ji slogan „Zdarma karta řidiče pro Johnovy voliče“.

Tato kampaň vychází z logické úvahy, že pokud se zaregistruje 100 tisíc příznivců a všichni budou volit Radka Johna s vidinou zadarmo získané asistenční karty v hodnotě 1800 korun a k tomu se ještě pětině z nich podaří pro volbu lídra VV přemluvit dalšího voliče, získá Radek John 120 tisíc hlasů. Tento počet zhruba odpovídá pětiprocentní hranici potřebné pro zvolení do Evropského parlamentu. Před pěti lety byla této hranici z neúspěšných stran nejblíže Suverenita, jejíž 100 514 hlasů odpovídalo volebnímu výsledku 4,26 procenta.

Věci veřejné nevyjde kampaň na stovky, ale desítky milionů

Věci veřejné tehdy ještě před svým raketovým vzestupem získaly 2,4 procenta a letos se v předvolebních průzkumech zatím pohybovaly pod hranicí pěti procent. Nejnovější průzkum agentury SANEP jim přisoudil 2,9 procenta. Pokud by byl Radek John zvolen a na jeho stránkách by se skutečně zaregistrovalo 100 tisíc příznivců, tak by asistenční karty pro ně představovaly hodnotu 180 milionů korun. „Po slevách to bude několik desítek milionů korun,“ říká pro ParlamentníListy.cz Filip Klasna, tiskový mluvčí Věcí veřejných.

Poskytnuté slevy jsou pochopitelné vzhledem k obrovskému jednorázovému odběru, ale svou roli jistě sehraje i skutečnost, že Radek John svou volební kampaň spojil s asistenční kartou od společnosti ACE 1312. Ta tak bude mít reklamu na předvolebních akcích Věcí veřejných a spojení se známou tváří nejen politika, ale i televizního moderátora a spisovatele, také určitě výslednou cenu srazí o nějaký ten milion.

Prodloužení besedy možná zachránilo životy

Radek John se už také na propagačních materiálech, které má redakce k dispozici, objevuje v odtahovém vozidle v barvách a nápisem ACA s asistenční kartou od společnosti ACA 1213 v ruce. Tato karta hradí v rámci České republiky, ale i Evropské unie pomoc silniční služby (příjezd a práci mechanika), odtah vozidla do servisu, zapůjčení náhradního vozidla, dovoz pohonných hmot, pokud na cestě dojdou, výměnu poškozené pneumatiky, likvidaci pojistné události, tlumočníka na telefonu v zahraničí a další pomoc při nehodě.

Lídra VV k tomuto spojení pro volební kampaň přivedla podle jeho vyjádření nedávná cesta z Ostravy do Prahy po besedě o filmech Bony a klid 1 i 2, které se s ním zúčastnili režisér Vít Olmer a herec Roman Skamene. Beseda neměla konce, a tak odjížděli o půl hodiny později, než původně plánovali. Když minuli Jihlavu, ozvalo se z rádia mimořádné hlášení o uzavření dálnice na 52. kilometru. Kamion jedoucí směrem na Brno tam prorazil svodidla a čelně se srazil s kamionem mířícím na Prahu.

Na silnicích se pohybujeme na hraně štěstí a neštěstí

„Přesně v tom místě, kde jsme mohli jet my, kdyby se beseda s ostravskými diváky neprotáhla. Takže Ostraváci, díky. Možná jste nám zachránili život,“ píše Radek John na blogu iDnes.cz s tím, že každého v autě napadlo, když projížděli místem tragédie a viděli sešrotované kamiony, z nichž záchranáři vystříhávali řidiče, jak snadno se každý z nás na silnici může stát obětí katastrofy, na které nenese žádnou vinu.

 „Všichni na silnicích se pohybujeme na hraně štěstí a neštěstí. Všichni potřebujeme nejen anděla strážného, ale i maximální zabezpečení v případě, že se stane něco nepředvídatelného. A všichni pro to musíme udělat maximum. Právě v téhle situaci na noční dálnici, kde málem umírali lidé, jsem se definitivně utvrdil v tom, že má smysl, abych pomohl zajistit větší bezpečnost pro sto tisíc českých řidičů pohybujících se na českých silnicích a dálnicích,“ uvádí Radek John, co ho k hodně neobvyklé volební kampani přivedlo.

Radek John se pokusí zopakovat úspěch před čtyřmi lety

Politická hvězda Radka Johna vylétla vzhůru v květnových volbách roku 2010, kdy jako předseda dovedl Věci veřejné do sněmovny s podporou téměř 11 procent (570 tisíc) voličů. Stal se ministrem vnitra a místopředsedou ve vládě Petra Nečase, ve funkci vydržel necelých deset měsíců, později po štěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných se zařadil do opozice proti vládnoucí ODS, TOP 09 a frakci LIDEM.

Doplňme, že většina politických stran ohlásila kampaně v řádech několika desítek milionů korun, ať už jde o ČSSD, KSČM či hnutí ANO Andreje Babiše. V tomto měření se tak Radek John dostává na pomyslný piedestal.

Ve firmě je muž známý z „toskánské aféry“ i kauzy MUS

Radek John jde za Věci veřejné do eurovoleb s tahákem, který jej ale může přijít hodně draho. Voliče láká na takzvané asistenční karty pro řidiče. Jenže pomáhat s jejich zajištěním mu má firma, v jejíž strukturách lze najít i jednu z klíčových postav slavné „toskánské“ aféry, která srazila vaz Mirku Topolánkovi.

Občan Lichtenštejnska Markus Manfred Hasler v roce 2009 pronajal Marku Dalíkovi vilu v Monte Argentariu, kde se následně společně rekreoval předseda ODS Mirek Topolánek, několik dalších politiků, lobbistů a byznysmenů. Navíc Hasler podle týdeníku Euro figuruje i v kauze Mostecké uhelné, neboť prý měl přístup k účtům uhlobaronů Oldřicha Klimeckého a Antonína Koláčka.

Nechybí zadlužený podnikatel Antonín Charouz

Nyní vystupuje mimo jiné jako ředitel firmy Elana Anstalt, sídlící v Hamburku. Ta ovládá skupinu firem Heldon, jejíž součástí má být i firma ACA 1213 (v ní vystupuje i zadlužený podnikatel Antonín Charouz), zajišťující dodávky motoristických karet. Právě ty chce Radek John rozdávat řidičům.

Sám si prý firmu ACA  1213 vybral ke spolupráci jen proto, že nabídla nejlepší podmínky. „Hledal jsem, jak zajistit maximální užitek pro maximální počet českých občanů,“ vysvětluje bývalý předseda „véček“. Jaká je vlastnická struktura zmíněné firmy, prý neví.

Janouškův člověk?

John slibuje, že prvním sto tisícům zaregistrovaných zájemců rozdá asistenční karty, z nichž jedna stojí 1800 korun. Podmínkou aktivace karty ovšem je, že John bude zvolen europoslancem. Tomu zatím průzkumy příliš nenasvědčují, protože v posledním průzkumu, za dlouhou dobu nejlepším, získala „véčka“ 1,5 procenta.

Lidové noviny spekulují, že Johnova spolupráce s firmou může být také „vyrovnáváním dluhů“. Právě zmíněný Antonín Charouz měl být totiž blízkým obchodním partnerem Romana Janouška. Ten je spojen s Johnem přinejmenším prostřednictvím firmy ORA print, která vydávala časopis pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Janoušek navíc v rozhovorech uváděl, že John byl „jeho člověk“ po celou dobu svého působení ve Věcech veřejných.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová