Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš nakupuje jako o život, chce ovládnout trh s olejem i vejci! K jeho 25 miliardám zas nějaká přibude

20.04.2014
Babiš nakupuje jako o život, chce ovládnout trh s olejem i vejci! K jeho 25 miliardám zas nějaká přibude

Autor: archiv

Popisek: Andrej Babiš zvolil nejúčinější metodu, jak ovládnout ČR. Kdo ovládá trh s potravinami, má obrovskou moc

Ministr financí Babiš sice tvrdí, že nepodniká, ale koncern Agrofert jenom vlastní. Jeho majetek je odhadován na 25 miliard, a to není konečná. Nově chce ovládnout středoevropský trh s olejem a brousí si zuby i na největšího českého dodavatele vajec.

Co všechno v jejich spižírnách a ledničkách pochází ze zdrojů zvaných Babišovo, o tom většina českých hospodyněk nemá ani páru. Pekárny PENAM, Vodňanská drůbež, Kostelecké uzeniny, masozávody v Kroměříži a Krahulčí, Mlékárna v Hlinsku a olomoucká Olma, výroba hlubokozmrazeného pečiva, které pro nás obchodníci rozpékají, nabídka lahůdek, ryb a sýrů v prodejnách Procházka, řada zemědělských podniků, od Domažlic přes Polabí po Pelhřimov… odtud pochází kdeco, co se ocitá na našich talířích. Kdo tedy Českou republikua reálně ovládá?

I slípky budou kvokat po jeho

Babišovu Agrofertu už patří nejen u nás kdeco. Nenovějším přírůstkem jeho impéria je maďarský výrobce slunečnicového oleje NT Group. Firma má 196 zaměstnanců a její tržby loni překročily podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky 140 milionů eur (3,8 miliardy korun). Agrofert zase vyrábí řepkový olej ve své lovosické továrně Preol. Spojením s Maďary tudíž nejen rozšíří portfolio svých produktů, ale také významně posílí svůj vliv ve střední Evropě. A navíc ušetří, protože by obě firmy měly do budoucna sdílet i znalosti, výzkum a vývoj. Tím však Babišova expanze na českém trhu zřejmě zdaleka nekončí. Podle informací Českého antimonopolního úřadu si nyní brousí zuby na jednoho z největších producentů vajec, společnost Česká vejce CZ z Velkých Pavlovic, a na Drůbežárnu Osík v Litomyšli.

Rekordní tržby

V Maďarsku není Babišův Agrofert žádným nováčkem, už tam vlastní pekárny Ceres a firmy IKR Agrár a Agrokémiai Devécseri, obchodující se zemědělskými komoditami. Má však významné investice i v dalších zemích, především v Německu a na Slovensku. Podle předběžných výsledků vzrostly loni skupině Agrofert nekonsolidované tržby o 15 procent, tedy na rekordních 236 miliard korun, a hrubý zisk dosáhl částky 5,7 miliardy. Dařilo se především německým pekárnám Lieken, mediální skupině Mafra, výrobci a dodavateli zemědělských technologií Farmtec a producentovi dřevěných obalů Jilos.

Další skok na špek

Původem slovenský podnikatel s českým občanstvím Andrej Babiš je druhý nejbohatší český občan, majitel a v současnosti i ředitel agrochemického holdingu Agrofert. Podle finančního magazínu Forbes činilo jeho jmění v březnu roku 2012 již 1,4 miliardy dolarů. Časopis Týden nyní odhadl jeho jmění na 25 miliard korun. S tak bytelným zázemím vykročil loni na podzim do politiky jako jediný čestný a spravedlivý a pod heslem ochrany práv občanů se propracoval až na post ministra financí. Již nyní se ale množí obavy, zda s volbou jeho Hnutí ANO národ neskočil na špek podobně jako v roce 2010, kdy se díky populistickým heslům dostaly do Poslanecké sněmovny ČR Věci veřejné v čele s publicistou Radkem Johnem, za jehož zády se potichoučku krčil kontroverzní podnikatel Vít Bárta.

Kdo otevře oči

Právě příklad Věcí veřejných měl konečně otevřít voličům oči. Zatímco v květnu 2010 startovala tato strana svou parlamentní dráhu s 24 křesly, názorové neshody, korupční aféry a nepopulární kroky vedení VV způsobily její rozštěpení a založení další pseudostrany Lidem. Takzvaný férový blok v parlamentu ztratil svou dosavadní sílu a jeho vliv se rozplizl v žabomyší války. Navzdory medializaci sporů a kauz ale čeští voliči zřejmě nepochopili podstatu a z „krizového vývoje“ se stále ještě nepoučili. V zoufalé snaze najít konečně tu pravou cestu ze současného životního a společenského marasmu nám tak z dalších voleb vyrostl loni na podzim další spasitel, tentokrát však vyzbrojený mnohem stabilnějším zázemím. Ne nadarmo staré přísloví říká, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. A nám nyní reálně vládne Slovák Andrej Babiš – dokonce už i ve spižírnách a kuchyních.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace