Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš nakupuje jako o život, chce ovládnout trh s olejem i vejci! K jeho 25 miliardám zas nějaká přibude

20.04.2014
Babiš nakupuje jako o život, chce ovládnout trh s olejem i vejci! K jeho 25 miliardám zas nějaká přibude

Foto: archiv

Popisek: Andrej Babiš zvolil nejúčinější metodu, jak ovládnout ČR. Kdo ovládá trh s potravinami, má obrovskou moc

Ministr financí Babiš sice tvrdí, že nepodniká, ale koncern Agrofert jenom vlastní. Jeho majetek je odhadován na 25 miliard, a to není konečná. Nově chce ovládnout středoevropský trh s olejem a brousí si zuby i na největšího českého dodavatele vajec.

Co všechno v jejich spižírnách a ledničkách pochází ze zdrojů zvaných Babišovo, o tom většina českých hospodyněk nemá ani páru. Pekárny PENAM, Vodňanská drůbež, Kostelecké uzeniny, masozávody v Kroměříži a Krahulčí, Mlékárna v Hlinsku a olomoucká Olma, výroba hlubokozmrazeného pečiva, které pro nás obchodníci rozpékají, nabídka lahůdek, ryb a sýrů v prodejnách Procházka, řada zemědělských podniků, od Domažlic přes Polabí po Pelhřimov… odtud pochází kdeco, co se ocitá na našich talířích. Kdo tedy Českou republikua reálně ovládá?

I slípky budou kvokat po jeho

Babišovu Agrofertu už patří nejen u nás kdeco. Nenovějším přírůstkem jeho impéria je maďarský výrobce slunečnicového oleje NT Group. Firma má 196 zaměstnanců a její tržby loni překročily podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky 140 milionů eur (3,8 miliardy korun). Agrofert zase vyrábí řepkový olej ve své lovosické továrně Preol. Spojením s Maďary tudíž nejen rozšíří portfolio svých produktů, ale také významně posílí svůj vliv ve střední Evropě. A navíc ušetří, protože by obě firmy měly do budoucna sdílet i znalosti, výzkum a vývoj. Tím však Babišova expanze na českém trhu zřejmě zdaleka nekončí. Podle informací Českého antimonopolního úřadu si nyní brousí zuby na jednoho z největších producentů vajec, společnost Česká vejce CZ z Velkých Pavlovic, a na Drůbežárnu Osík v Litomyšli.

Rekordní tržby

V Maďarsku není Babišův Agrofert žádným nováčkem, už tam vlastní pekárny Ceres a firmy IKR Agrár a Agrokémiai Devécseri, obchodující se zemědělskými komoditami. Má však významné investice i v dalších zemích, především v Německu a na Slovensku. Podle předběžných výsledků vzrostly loni skupině Agrofert nekonsolidované tržby o 15 procent, tedy na rekordních 236 miliard korun, a hrubý zisk dosáhl částky 5,7 miliardy. Dařilo se především německým pekárnám Lieken, mediální skupině Mafra, výrobci a dodavateli zemědělských technologií Farmtec a producentovi dřevěných obalů Jilos.

Další skok na špek

Původem slovenský podnikatel s českým občanstvím Andrej Babiš je druhý nejbohatší český občan, majitel a v současnosti i ředitel agrochemického holdingu Agrofert. Podle finančního magazínu Forbes činilo jeho jmění v březnu roku 2012 již 1,4 miliardy dolarů. Časopis Týden nyní odhadl jeho jmění na 25 miliard korun. S tak bytelným zázemím vykročil loni na podzim do politiky jako jediný čestný a spravedlivý a pod heslem ochrany práv občanů se propracoval až na post ministra financí. Již nyní se ale množí obavy, zda s volbou jeho Hnutí ANO národ neskočil na špek podobně jako v roce 2010, kdy se díky populistickým heslům dostaly do Poslanecké sněmovny ČR Věci veřejné v čele s publicistou Radkem Johnem, za jehož zády se potichoučku krčil kontroverzní podnikatel Vít Bárta.

Kdo otevře oči

Právě příklad Věcí veřejných měl konečně otevřít voličům oči. Zatímco v květnu 2010 startovala tato strana svou parlamentní dráhu s 24 křesly, názorové neshody, korupční aféry a nepopulární kroky vedení VV způsobily její rozštěpení a založení další pseudostrany Lidem. Takzvaný férový blok v parlamentu ztratil svou dosavadní sílu a jeho vliv se rozplizl v žabomyší války. Navzdory medializaci sporů a kauz ale čeští voliči zřejmě nepochopili podstatu a z „krizového vývoje“ se stále ještě nepoučili. V zoufalé snaze najít konečně tu pravou cestu ze současného životního a společenského marasmu nám tak z dalších voleb vyrostl loni na podzim další spasitel, tentokrát však vyzbrojený mnohem stabilnějším zázemím. Ne nadarmo staré přísloví říká, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. A nám nyní reálně vládne Slovák Andrej Babiš – dokonce už i ve spižírnách a kuchyních.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská