Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš nakupuje jako o život, chce ovládnout trh s olejem i vejci! K jeho 25 miliardám zas nějaká přibude

20.04.2014
Babiš nakupuje jako o život, chce ovládnout trh s olejem i vejci! K jeho 25 miliardám zas nějaká přibude

Autor: archiv

Popisek: Andrej Babiš zvolil nejúčinější metodu, jak ovládnout ČR. Kdo ovládá trh s potravinami, má obrovskou moc

Ministr financí Babiš sice tvrdí, že nepodniká, ale koncern Agrofert jenom vlastní. Jeho majetek je odhadován na 25 miliard, a to není konečná. Nově chce ovládnout středoevropský trh s olejem a brousí si zuby i na největšího českého dodavatele vajec.

Co všechno v jejich spižírnách a ledničkách pochází ze zdrojů zvaných Babišovo, o tom většina českých hospodyněk nemá ani páru. Pekárny PENAM, Vodňanská drůbež, Kostelecké uzeniny, masozávody v Kroměříži a Krahulčí, Mlékárna v Hlinsku a olomoucká Olma, výroba hlubokozmrazeného pečiva, které pro nás obchodníci rozpékají, nabídka lahůdek, ryb a sýrů v prodejnách Procházka, řada zemědělských podniků, od Domažlic přes Polabí po Pelhřimov… odtud pochází kdeco, co se ocitá na našich talířích. Kdo tedy Českou republikua reálně ovládá?

I slípky budou kvokat po jeho

Babišovu Agrofertu už patří nejen u nás kdeco. Nenovějším přírůstkem jeho impéria je maďarský výrobce slunečnicového oleje NT Group. Firma má 196 zaměstnanců a její tržby loni překročily podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky 140 milionů eur (3,8 miliardy korun). Agrofert zase vyrábí řepkový olej ve své lovosické továrně Preol. Spojením s Maďary tudíž nejen rozšíří portfolio svých produktů, ale také významně posílí svůj vliv ve střední Evropě. A navíc ušetří, protože by obě firmy měly do budoucna sdílet i znalosti, výzkum a vývoj. Tím však Babišova expanze na českém trhu zřejmě zdaleka nekončí. Podle informací Českého antimonopolního úřadu si nyní brousí zuby na jednoho z největších producentů vajec, společnost Česká vejce CZ z Velkých Pavlovic, a na Drůbežárnu Osík v Litomyšli.

Rekordní tržby

V Maďarsku není Babišův Agrofert žádným nováčkem, už tam vlastní pekárny Ceres a firmy IKR Agrár a Agrokémiai Devécseri, obchodující se zemědělskými komoditami. Má však významné investice i v dalších zemích, především v Německu a na Slovensku. Podle předběžných výsledků vzrostly loni skupině Agrofert nekonsolidované tržby o 15 procent, tedy na rekordních 236 miliard korun, a hrubý zisk dosáhl částky 5,7 miliardy. Dařilo se především německým pekárnám Lieken, mediální skupině Mafra, výrobci a dodavateli zemědělských technologií Farmtec a producentovi dřevěných obalů Jilos.

Další skok na špek

Původem slovenský podnikatel s českým občanstvím Andrej Babiš je druhý nejbohatší český občan, majitel a v současnosti i ředitel agrochemického holdingu Agrofert. Podle finančního magazínu Forbes činilo jeho jmění v březnu roku 2012 již 1,4 miliardy dolarů. Časopis Týden nyní odhadl jeho jmění na 25 miliard korun. S tak bytelným zázemím vykročil loni na podzim do politiky jako jediný čestný a spravedlivý a pod heslem ochrany práv občanů se propracoval až na post ministra financí. Již nyní se ale množí obavy, zda s volbou jeho Hnutí ANO národ neskočil na špek podobně jako v roce 2010, kdy se díky populistickým heslům dostaly do Poslanecké sněmovny ČR Věci veřejné v čele s publicistou Radkem Johnem, za jehož zády se potichoučku krčil kontroverzní podnikatel Vít Bárta.

Kdo otevře oči

Právě příklad Věcí veřejných měl konečně otevřít voličům oči. Zatímco v květnu 2010 startovala tato strana svou parlamentní dráhu s 24 křesly, názorové neshody, korupční aféry a nepopulární kroky vedení VV způsobily její rozštěpení a založení další pseudostrany Lidem. Takzvaný férový blok v parlamentu ztratil svou dosavadní sílu a jeho vliv se rozplizl v žabomyší války. Navzdory medializaci sporů a kauz ale čeští voliči zřejmě nepochopili podstatu a z „krizového vývoje“ se stále ještě nepoučili. V zoufalé snaze najít konečně tu pravou cestu ze současného životního a společenského marasmu nám tak z dalších voleb vyrostl loni na podzim další spasitel, tentokrát však vyzbrojený mnohem stabilnějším zázemím. Ne nadarmo staré přísloví říká, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. A nám nyní reálně vládne Slovák Andrej Babiš – dokonce už i ve spižírnách a kuchyních.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace