Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exekuce na 29 tisíc kvůli devadesáti korunám nezaplaceného zdravotnického poplatku. Viník? Exministr Pavel Němec z Unie svobody

19.04.2014
Exekuce na 29 tisíc kvůli devadesáti korunám nezaplaceného zdravotnického poplatku. Viník? Exministr Pavel Němec z Unie svobody

Autor: Hans Štembera

Popisek: Exekuce , ilustrační foto

Analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle se ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu vyjádřil k exekucím v Česku. Opravdu klesá jejich počet, jak hlásí Exekutorská komora ČR? Analytik toto tvrzení značně korigoval. A jednoznačně odsoudil drastický systém přemrštěných nákladů spojených s exekucemi.

„Musíme si uvědomit, že cesta do exekuce je dlouhá. Že se dnes řeší případy, které vznikly před třemi, čtyřmi a více lety," poznamenal hned na úvod Hůle, čímž krotil nadšení z klesajícího počtu exekucí.

Kdo za to může

Není přitom snadné říci, kdo je typickým dlužníkem, na jedné straně jde o chudší a méně vzdělané lidi. „Teď tady mám exekuci na 29 tisíc, kvůli devadesáti korunám nezaplaceným na zdravotnickém poplatku," podotkl host pořadu. Nemalou skupinu lidí ale tvoří i občané, kterým byl v krizi snížen plat nebo přišli o práci a najednou jsou označeni za problémové.

Následně se vrátil k příkladu s nezaplaceným zdravotnickým poplatkem. Za takto výrazné navýšení původní dlužné částky prý může exministr spravedlnosti Pavel Němec. Nemalá část oněch peněz jde právě kvůli tomuto ministrovi za advokáty a za soudy. Pravdou však také je, že člověk, který nic nedluží, není takto popotahován. To uznává i Hůle, zároveň však zdůrazňuje, že by bylo správné vymáhat spolu s dluhem jen náklady nezbytné na vymožení dluhu.

Dopravní podniky však podle Hůleho dlužníky nijak aktivně neupozorňují, že dluží např. za jízdu načerno a dluh mezitím narůstá. Podle Hůleho jde o strašně drastickou úpravu, která je skryta v nákladové legislativě.

Neetické jednání

I mezi exekutorskými úřady ale najdeme slušné úředníky, kteří zkrátka jen vykonávají potřebnou, i když nepopulární práci. Existují však i jiní exekutoři, kteří postupují „gangstersky“. Hůle ale odmítl specifikovat, o kom mluví. A někteří úředníci prý nepostupují přímo proti zákonu, ale jednají neeticky, když některé exekuce nesloučili. Neetickým jednáním trpí např. důchodci, kteří jsou často odbýváni tím, že nemají být tak důvěřiví. Tato argumentace se hostovi pořadu ani trochu nelíbí.

Analytik následně ocenil, že existují politici, kteří se pokoušejí o „zmravnění“ tohoto systému. S těmito politiky se setkává, aby jim předal své zkušenosti z praxe.

Marvanová chystá změny

Náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová připravuje několik změn, které postihnou exekutory. Podle ní totiž často dochází až k nehumánnímu postupu, kdy jsou i zabírány předměty třetích osob nebo jsou dlužníci špatně informováni.

„Ukončí se ten tzv. byznys s dluhy,“ slibuje si Hana Marvanová, která se odvolává i na závěry Ústavního soudu. O nové vyhlášce diskutovala v pořadu Interview ČT24.

V jedné ze změn, které náměstkyně připravuje, se upravují odměny advokátů a exekutorů. Podle ní se na nich totiž vydělává. „To je nepřijatelné zneužití práva ve prospěch určité skupiny,“ míní. Změní se tak tarify odměn v nalézacím, ale i exekučním řízení.

Nehumánní postup

„Exekutoři často postupují naprosto nehumánně,“ popisuje další problém v českém prostředí. Například tak dochází k zabavování dětských postýlek, i když exekutoři vědí, že ty se zabavovat nemají. Často také zabavují předměty, které patří třetím osobám – když se jim to dlužník snaží vysvětlit, neposlouchají.

Ti exekutoři, kteří postupují nezákonně, pak často nejsou trestáni. „Chceme zpřísnit kárnou odpovědnost,“ slibuje Marvanová. „Například aby po dvou výtkách byl exekutor sankcionován,“ vysvětluje. Podle ní je většina exekutorů férová a postupuje podle zákona, ovšem existuje jistá skupina, která zatím nemění své chování. „Když to této části exekutorů projde, tak je to velmi špatný příklad a umožňuje to prostor pro nehumánní vymáhání,“ dodává Marvanová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace