Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exekuce na 29 tisíc kvůli devadesáti korunám nezaplaceného zdravotnického poplatku. Viník? Exministr Pavel Němec z Unie svobody

19.04.2014
Exekuce na 29 tisíc kvůli devadesáti korunám nezaplaceného zdravotnického poplatku. Viník? Exministr Pavel Němec z Unie svobody

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce , ilustrační foto

Analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle se ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu vyjádřil k exekucím v Česku. Opravdu klesá jejich počet, jak hlásí Exekutorská komora ČR? Analytik toto tvrzení značně korigoval. A jednoznačně odsoudil drastický systém přemrštěných nákladů spojených s exekucemi.

„Musíme si uvědomit, že cesta do exekuce je dlouhá. Že se dnes řeší případy, které vznikly před třemi, čtyřmi a více lety," poznamenal hned na úvod Hůle, čímž krotil nadšení z klesajícího počtu exekucí.

Kdo za to může

Není přitom snadné říci, kdo je typickým dlužníkem, na jedné straně jde o chudší a méně vzdělané lidi. „Teď tady mám exekuci na 29 tisíc, kvůli devadesáti korunám nezaplaceným na zdravotnickém poplatku," podotkl host pořadu. Nemalou skupinu lidí ale tvoří i občané, kterým byl v krizi snížen plat nebo přišli o práci a najednou jsou označeni za problémové.

Následně se vrátil k příkladu s nezaplaceným zdravotnickým poplatkem. Za takto výrazné navýšení původní dlužné částky prý může exministr spravedlnosti Pavel Němec. Nemalá část oněch peněz jde právě kvůli tomuto ministrovi za advokáty a za soudy. Pravdou však také je, že člověk, který nic nedluží, není takto popotahován. To uznává i Hůle, zároveň však zdůrazňuje, že by bylo správné vymáhat spolu s dluhem jen náklady nezbytné na vymožení dluhu.

Dopravní podniky však podle Hůleho dlužníky nijak aktivně neupozorňují, že dluží např. za jízdu načerno a dluh mezitím narůstá. Podle Hůleho jde o strašně drastickou úpravu, která je skryta v nákladové legislativě.

Neetické jednání

I mezi exekutorskými úřady ale najdeme slušné úředníky, kteří zkrátka jen vykonávají potřebnou, i když nepopulární práci. Existují však i jiní exekutoři, kteří postupují „gangstersky“. Hůle ale odmítl specifikovat, o kom mluví. A někteří úředníci prý nepostupují přímo proti zákonu, ale jednají neeticky, když některé exekuce nesloučili. Neetickým jednáním trpí např. důchodci, kteří jsou často odbýváni tím, že nemají být tak důvěřiví. Tato argumentace se hostovi pořadu ani trochu nelíbí.

Analytik následně ocenil, že existují politici, kteří se pokoušejí o „zmravnění“ tohoto systému. S těmito politiky se setkává, aby jim předal své zkušenosti z praxe.

Marvanová chystá změny

Náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová připravuje několik změn, které postihnou exekutory. Podle ní totiž často dochází až k nehumánnímu postupu, kdy jsou i zabírány předměty třetích osob nebo jsou dlužníci špatně informováni.

„Ukončí se ten tzv. byznys s dluhy,“ slibuje si Hana Marvanová, která se odvolává i na závěry Ústavního soudu. O nové vyhlášce diskutovala v pořadu Interview ČT24.

V jedné ze změn, které náměstkyně připravuje, se upravují odměny advokátů a exekutorů. Podle ní se na nich totiž vydělává. „To je nepřijatelné zneužití práva ve prospěch určité skupiny,“ míní. Změní se tak tarify odměn v nalézacím, ale i exekučním řízení.

Nehumánní postup

„Exekutoři často postupují naprosto nehumánně,“ popisuje další problém v českém prostředí. Například tak dochází k zabavování dětských postýlek, i když exekutoři vědí, že ty se zabavovat nemají. Často také zabavují předměty, které patří třetím osobám – když se jim to dlužník snaží vysvětlit, neposlouchají.

Ti exekutoři, kteří postupují nezákonně, pak často nejsou trestáni. „Chceme zpřísnit kárnou odpovědnost,“ slibuje Marvanová. „Například aby po dvou výtkách byl exekutor sankcionován,“ vysvětluje. Podle ní je většina exekutorů férová a postupuje podle zákona, ovšem existuje jistá skupina, která zatím nemění své chování. „Když to této části exekutorů projde, tak je to velmi špatný příklad a umožňuje to prostor pro nehumánní vymáhání,“ dodává Marvanová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová