Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš vede žebříček důvěryhodnosti politiků. Kvůli své „českoslovenštině“, „ jakmuptáknarostlismu“ a přímočarosti. Tvrdí Jan Kraus

15.04.2014
Babiš vede žebříček důvěryhodnosti politiků. Kvůli své „českoslovenštině“, „ jakmuptáknarostlismu“ a přímočarosti. Tvrdí Jan Kraus

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Jako kuna v kurníku. I takhle mohou politici vidět svého soka z hnutí ANO Andreje Babiše. Ten však vede žebříček oblíbenosti mezi českými zákonodárci. Podle umělce Jana Krause za to může z části jeho vyjadřování. Babišova přímočará „českoslovenština” je prý typickým znakem, který by se neměl měnit.

Babišova „českoslovenština” je sice jeho typickým znakem, ale záleží jen na něm, stane-li se symbolem a znakem sympatií, či naopak. „Jako Havlovo mručivé ráčkování nebo Klausovo vytáčivé kvílení. V obojím případě pak takový znak akcentuje svůj symbol v daném směru,“ píše Kraus.

Umělec poté připomíná osobnosti, jejichž výslovnost byla špatná, přesto se stali doslova miláčky publika. Babiš navíc podle Krause mluví jasně, přímočaře a srozumitelně z hlediska obsahu, což je klíčový efekt pro občana.

„Na rozdíl od řady jiných, kteří zvoní spisovnými frázemi, nebo případně ještě hůř: Jsou zcela ponořeni do politického ptydepe, kterému chvílemi možná nerozumí ani sami,“ píše Kraus s tím, že politici často zápasí s pokusem působit na veřejnost inteligentně, což se většinou stejně nedaří. Babiš oproti nim prý působí otevřeně, neskrývaně, někdy i zábavně.

Babiš má navíc svoji dosavadní důvěryhodnost i přes masáž o střetu zájmů. Podle Krause mu letité působení v byznysu dává dobrý předpoklad pro racionální řízení v rámci ministerského provozu. „Na rozdíl od těch, co nikdy nic neřídili. Jak také něco řídit, když jste buď nikdy nebyli v práci, nebo jste dělali placeného šéfa místní politické klubovny,“ tvrdí.

Babiš podle Krause zjevně znechucuje řadu politiků na obou stranách politického spektra. Jako kuna v kurníku, tvrdí. „Současně je Babiš výsměchem všem teoriím o mediálním vystupování, působení a jeho dopadu na veřejnost,“ dodává bavič.

Co napsal Jan Kraus

Řada podrážděných komentátorů to jistě vysvětlí tezemi, že nedělá politiku, ale politický marketing. Nebo populismus - zaklínadlo politického a mediálního družstva použitelné dle libovůle na cokoliv. Babiš má podle mě, přednost právě ve svém vyjadřování. Z toho se jistě sice “mediální odborníci” hroutili a hroutí, jazykovědci padají do mdlob, mnozí intelektuálové pohrdlivě ohrnují nos nad "hanobením" češtiny , atd.

Babišova “českoslovenština” je sice jeho typickým znakem, ale zálěží jen na Babišovi, stane li se symbolem a znakem sympatií, nebo naopak. Jako Havlovo mručivé ráčkování, nebo Klausovo vytáčivé kvílení. V obojím případě pak takový znak akcentuje svůj symbol v daném směru.

Podobná analogie jako u řady předních českých herců, v  minulosti i současnosti, jejichž výslovnost je teoreticky "katastrofální", přesto se stali miláčky publika. (např. Vladimír Menšík)

Přes “českoslovenštinu”, ale Babiš mluví jasně, přímočaře a srozumitelně (mírná znalost slovenštiny vítána)  z hlediska obsahu, což je klíčový efekt pro občana. Na rozdíl od řady jiných, kteří zvoní spisovnými frázemi, nebo případně ještě hůř: jsou zcela ponořeni do politického ptydepe, kterému chvílemi možná nerozumí ani sami. Zápasí s pokusem působit na veřejnost inteligentně, což se většinou stejně nedaří.

Fráze je vůbec politický zabiják, z hlediska voliče, ale mnoho politiků nemůže jinak. (Jak vás může volit někdo, kdo vám nerozumí, nebo neví co chcete.?)

Babišův "jakmuptáknarostlismus" proti tomu působí otevřeně, neskrývaně, někdy i zábavně.

Přímočarost je také znakem sebevědomí - protože “taktika” slabších volí vyjadřovat se opatrněji, šířeji, nechávat si vrátka, někdy i celé zahrádky na co kdyby... Tímto verboplevelem jsou zamořena všechna media.

Mediálním “odborníkům” se s největší pravděpodobností nepodaří Babiše “přeškolit” na zdvořilého, spisovného žvanila - na to je příliš zkušený a sebevědomý. A zralý...

Babiš má svoji dosavadní důvěryhodnost i přes masáž o střetu zájmů. Jistě, na člověka s takovým majetkem, včetně médií - patří ostražitost. Nikde v Evropě není ministrem podnikatel podobného formátu.

Občan ovšem vnímá, možná  jen podvědomě, že Babišův zájem nebude v oblasti tradičního, místního "střetu". Tedy přikrádání, případně až loupení ve velkém, což je zase největší zájem většiny voličů.

Letité působení v racionální a pragmatické oblasti bussinesu, mu dává dobrý předpoklad pro racionální řízení v rámci ministerského provozu. Na rozdíl od těch, co nikdy nic neřídili. Jak také něco řídit, když jste buď nikdy nebyli v práci, nebo jste dělali placeného šéfa místní, politické klubovny.

I další kriticky zmiňovaná oblast - že bude řídit stát jako firmu - lid zřejmě neděsí.

Upřímně řečeno, než prokradenou podvodničinu, schovanou za rouškou věčně neplatných žvástů, frází, tezí, vizí - klábosivými cinkrlaty, kde všechno končí bezprávní korupničinou evropského rekordu -  to radši průměrnou, ale třeba slušnou firmu. 

A pak můžeme začít budovat stát..:-)

Babiš samozřejmě zjevně znechucuje řadu politiků na obou stranách politického spektra. Kuna v kurníku. A také několik komentátorů. Nic proti tomu. Mají to trochu v popisu práce. Jen mám u některých vážné podezření, že jim vadí silná osobnost jakéhokoli druhu (diktátoři, autokrati..). A bohatí zvlášť. (Jau!)

V politice není žádný stav definitivní, Babiš má tuto pozici zatím po velmi krátkém období ve vládě.

Kuriózní je, že ze všech současných politiků měl podle mediálního kombajnu  k důvěryhodnosti nejmenší předpoklady ze všech současných politiků.

A současně je Babiš výsměchem všem teoriím o mediálním vystupování, působení a jeho dopadu na veřejnost.

Ale nedoporučoval bych mediálním odborníkům školit ostatní politiky  k napodobování Babišova vyjadřování. Byla by to pro ně zkáza. Stejná, jako kdyby Babiš začal vzorně "hovořit".

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace