Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš vede žebříček důvěryhodnosti politiků. Kvůli své „českoslovenštině“, „ jakmuptáknarostlismu“ a přímočarosti. Tvrdí Jan Kraus

15.04.2014
Babiš vede žebříček důvěryhodnosti politiků. Kvůli své „českoslovenštině“, „ jakmuptáknarostlismu“ a přímočarosti. Tvrdí Jan Kraus

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Jako kuna v kurníku. I takhle mohou politici vidět svého soka z hnutí ANO Andreje Babiše. Ten však vede žebříček oblíbenosti mezi českými zákonodárci. Podle umělce Jana Krause za to může z části jeho vyjadřování. Babišova přímočará „českoslovenština” je prý typickým znakem, který by se neměl měnit.

Babišova „českoslovenština” je sice jeho typickým znakem, ale záleží jen na něm, stane-li se symbolem a znakem sympatií, či naopak. „Jako Havlovo mručivé ráčkování nebo Klausovo vytáčivé kvílení. V obojím případě pak takový znak akcentuje svůj symbol v daném směru,“ píše Kraus.

Umělec poté připomíná osobnosti, jejichž výslovnost byla špatná, přesto se stali doslova miláčky publika. Babiš navíc podle Krause mluví jasně, přímočaře a srozumitelně z hlediska obsahu, což je klíčový efekt pro občana.

„Na rozdíl od řady jiných, kteří zvoní spisovnými frázemi, nebo případně ještě hůř: Jsou zcela ponořeni do politického ptydepe, kterému chvílemi možná nerozumí ani sami,“ píše Kraus s tím, že politici často zápasí s pokusem působit na veřejnost inteligentně, což se většinou stejně nedaří. Babiš oproti nim prý působí otevřeně, neskrývaně, někdy i zábavně.

Babiš má navíc svoji dosavadní důvěryhodnost i přes masáž o střetu zájmů. Podle Krause mu letité působení v byznysu dává dobrý předpoklad pro racionální řízení v rámci ministerského provozu. „Na rozdíl od těch, co nikdy nic neřídili. Jak také něco řídit, když jste buď nikdy nebyli v práci, nebo jste dělali placeného šéfa místní politické klubovny,“ tvrdí.

Babiš podle Krause zjevně znechucuje řadu politiků na obou stranách politického spektra. Jako kuna v kurníku, tvrdí. „Současně je Babiš výsměchem všem teoriím o mediálním vystupování, působení a jeho dopadu na veřejnost,“ dodává bavič.

Co napsal Jan Kraus

Řada podrážděných komentátorů to jistě vysvětlí tezemi, že nedělá politiku, ale politický marketing. Nebo populismus - zaklínadlo politického a mediálního družstva použitelné dle libovůle na cokoliv. Babiš má podle mě, přednost právě ve svém vyjadřování. Z toho se jistě sice “mediální odborníci” hroutili a hroutí, jazykovědci padají do mdlob, mnozí intelektuálové pohrdlivě ohrnují nos nad "hanobením" češtiny , atd.

Babišova “českoslovenština” je sice jeho typickým znakem, ale zálěží jen na Babišovi, stane li se symbolem a znakem sympatií, nebo naopak. Jako Havlovo mručivé ráčkování, nebo Klausovo vytáčivé kvílení. V obojím případě pak takový znak akcentuje svůj symbol v daném směru.

Podobná analogie jako u řady předních českých herců, v  minulosti i současnosti, jejichž výslovnost je teoreticky "katastrofální", přesto se stali miláčky publika. (např. Vladimír Menšík)

Přes “českoslovenštinu”, ale Babiš mluví jasně, přímočaře a srozumitelně (mírná znalost slovenštiny vítána)  z hlediska obsahu, což je klíčový efekt pro občana. Na rozdíl od řady jiných, kteří zvoní spisovnými frázemi, nebo případně ještě hůř: jsou zcela ponořeni do politického ptydepe, kterému chvílemi možná nerozumí ani sami. Zápasí s pokusem působit na veřejnost inteligentně, což se většinou stejně nedaří.

Fráze je vůbec politický zabiják, z hlediska voliče, ale mnoho politiků nemůže jinak. (Jak vás může volit někdo, kdo vám nerozumí, nebo neví co chcete.?)

Babišův "jakmuptáknarostlismus" proti tomu působí otevřeně, neskrývaně, někdy i zábavně.

Přímočarost je také znakem sebevědomí - protože “taktika” slabších volí vyjadřovat se opatrněji, šířeji, nechávat si vrátka, někdy i celé zahrádky na co kdyby... Tímto verboplevelem jsou zamořena všechna media.

Mediálním “odborníkům” se s největší pravděpodobností nepodaří Babiše “přeškolit” na zdvořilého, spisovného žvanila - na to je příliš zkušený a sebevědomý. A zralý...

Babiš má svoji dosavadní důvěryhodnost i přes masáž o střetu zájmů. Jistě, na člověka s takovým majetkem, včetně médií - patří ostražitost. Nikde v Evropě není ministrem podnikatel podobného formátu.

Občan ovšem vnímá, možná  jen podvědomě, že Babišův zájem nebude v oblasti tradičního, místního "střetu". Tedy přikrádání, případně až loupení ve velkém, což je zase největší zájem většiny voličů.

Letité působení v racionální a pragmatické oblasti bussinesu, mu dává dobrý předpoklad pro racionální řízení v rámci ministerského provozu. Na rozdíl od těch, co nikdy nic neřídili. Jak také něco řídit, když jste buď nikdy nebyli v práci, nebo jste dělali placeného šéfa místní, politické klubovny.

I další kriticky zmiňovaná oblast - že bude řídit stát jako firmu - lid zřejmě neděsí.

Upřímně řečeno, než prokradenou podvodničinu, schovanou za rouškou věčně neplatných žvástů, frází, tezí, vizí - klábosivými cinkrlaty, kde všechno končí bezprávní korupničinou evropského rekordu -  to radši průměrnou, ale třeba slušnou firmu. 

A pak můžeme začít budovat stát..:-)

Babiš samozřejmě zjevně znechucuje řadu politiků na obou stranách politického spektra. Kuna v kurníku. A také několik komentátorů. Nic proti tomu. Mají to trochu v popisu práce. Jen mám u některých vážné podezření, že jim vadí silná osobnost jakéhokoli druhu (diktátoři, autokrati..). A bohatí zvlášť. (Jau!)

V politice není žádný stav definitivní, Babiš má tuto pozici zatím po velmi krátkém období ve vládě.

Kuriózní je, že ze všech současných politiků měl podle mediálního kombajnu  k důvěryhodnosti nejmenší předpoklady ze všech současných politiků.

A současně je Babiš výsměchem všem teoriím o mediálním vystupování, působení a jeho dopadu na veřejnost.

Ale nedoporučoval bych mediálním odborníkům školit ostatní politiky  k napodobování Babišova vyjadřování. Byla by to pro ně zkáza. Stejná, jako kdyby Babiš začal vzorně "hovořit".

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace