Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V ČT jsem měl tak velký ohlas, že si redaktoři raději řekli, už nikdy více! Petr Hájek o Ukrajině a médiích

14.04.2014
V ČT jsem měl tak velký ohlas, že si redaktoři raději řekli, už nikdy více! Petr Hájek o Ukrajině a médiích

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Ukrajinská krize

Šéfredaktor portálu Protiproud Petr Hájek si v souvislosti s pokračující krizí na Ukrajině, která se stále stupňuje, všímá trvající nevyváženosti informací, které k občanům proudí z veřejnoprávních médií. Dříve dávala Česká televize aspoň občas prostor i jiným názorům, ale teď si zřejmě řekla: Už dost. Možná kvůli pořadu, ve kterém vystupoval i Hájek. Na východ od našich hranic se situaqce neustále vyostřuje. Možná hrozí i rozpad země.

Jednadvacátého března tohoto roku vystoupil Petr Hájek v pořadu moderátorky Michaely Jílkové „Máte slovo“ České televize. Jeho vystoupení prý vyvolalo takový ohlas, že už to zřejmě ČT podruhé neudělá. Spolu s někdejšímbývalým tiskovým mluvčím exprezidenta Václava Klause Hájkem v pořadu vystoupili i Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo Alexandr Barabanov, muž žijící v Kyjevě, který je však národností Rus. Právě tady ještě Česká televize nechala zaznít názory jdoucí proti Západnímu výkladu dění na Ukrajině. Byla to prý ale spíše výjimka.

Snipeři prý byli ze Západu

„Přece jen však mívají ve zvyku alespoň formálně pustit sem tam nějaký názor, který nejde s hlavním proudem manipulativních mystifikací. Tentokrát nic – snad jen s jedinou výjimkou: To když mě a pana Barabanova pozvala Michaela Jílková do svého televizního pořadu „Máte slovo“. Ohlas na něj byl ale tak veliký – a poměrně jednoznačný – že to patrně vedlo k rozhodnutí vedení „už nikdy více“. Kvůli „vyváženosti a objektivitě“, nepochybně,“ míní Hájek.

Autor trvale opakuje, že hnutí na náměstí Majdanu bylo podporováno ze Západu a že šlo o převrat, kterému napomohli i snipeři, opět ze Západu.

Východ Ukrajiny a Moskva

V těchto dnech se ale z náměstí Majdan stává spíše symbol, místo piety i turistické lákadlo a ostré střety se přesunuly na východ země a to hned do deseti měst. Ozbrojenci se zde chopili zbraní a pokusili se obsadit klíčové budovy jako třeba radnice nebo sklad zbraní Ukrajinské tajné služby. Prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov slíbil beztrestnost všem proruským ozbrojencům, kteří složí zbraně. Zároveň pohrozil, že Kyjev nasadí do bojů na východě země armádu. Informuje o tom Český rozhlas. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by proruští ozbrojenci chtěli odevzdat zbraně a opustit okupované budovy policie a městských úřadů ve Slavjansku a dalších devíti městech na východě Ukrajiny.

Současné akce proruských separatistů, které začaly potírat ukrajinské bezpečnostní síly, nejsou dle politické analytičky Veroniky Sušové-Salminen snahou o přiupojení východu Ukrajiny k Rusku, jde pouze o snahu důrazněji tlačit na federalizaci Ukrajiny. Ve vyjádření pro server Parlamentní listy.cz si přitom všímá i pozice Západu.

„Myslím, že z hlediska Moskvy a místních proruských oligarchů jde nejspíš o taktiku, jak najít podporu pro federalizaci Ukrajiny. Federalizace se ostatně v ruských médiích začala v poslední době neustále skloňovat a o připojení k Rusku se téměř nemluví. To zase něco signalizuje. Jednou z nebezpečných iluzí celé ukrajinské krize je to, že mluvíme pořád o Západu jako celku. Ve skutečnosti tu Západ jako celek neexistuje a jen si namlouváme, že zájmy USA se rovnají zájmům EU. Tak to nikdy nebylo a zakrývá to geopolitickou realitu a tedy reálné rozdílnosti pozic a zájmů,“ varuje analytička.

Komentátor Martin Weiss k tomu na serveru Echo24.cz dodává, že současné protesty na východě země v zásadě odstartovaly rozpad země. Ukazuje se totiž, že kyjevská vláda není na východě příliš populární a ozbrojené složky, které by měly chránit celistvost své vlasti, se před ruskými separatisty často stahují, nebo se k nim dokonce přidávají. „Ukrajinský stát nebudí mnoho respektu a soucitu. Zjevně sklízí ovoce dlouhých let nezodpovědnosti a cynismu jeho elit,“ míní Weiss.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace