Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ti televizní debilové nepřestanou do Babiše šít, píše čtenář. A to zachránil státu peníze a horníkům místa

09.04.2014
Ti televizní debilové nepřestanou do Babiše šít, píše čtenář. A to zachránil státu peníze a horníkům místa

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dohodl s předsedou představenstva NWR. že se bude v Dole Paskov těžit do roku 2017. Stát bude financovat pouze sociální program pro horníky ve výši 600 milionů korun. Toto téma rezonovalo i v Událostech, komentářích, kde redaktor griloval ministra financí natolik nespravedlivě a zaujatě, že jsme do redakce dostali dokonce několik mailů s Babišovou obhajobou.

Důl Paskov se nezavře tři roky a stát podpoří pouze sociální program pro horníky ve výši 600 milionů korun.

Uhrál jsem jeden rok a ušetřil půl miliardy

„Jednal jsem s panem Garethem Pennym, který je nejvýše postaveným členem v NWR. Podařilo se mi ho přesvědčit, že NWR nezavře důl tři roky. Stejně oproti původní dohodě, kdy 500 milionů mělo jít na sanaci dolů, tak jsem ho přesvědčil, aby tuto částku vzala NWR na sebe,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci.

„Uhrál jsem jeden rok a půl miliardy ušetřil,“ uzavřel Babiš. Dohodu přednese na nejbližším jednání vládě.

Gareth Penny si na tiskové konferenci diskusi s Babišem pochválil. Potvrdil dohodu na prodloužení provozu dolu do roku 2017.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) původně navrhl, aby vláda dala 1,1 miliardy korun na útlum těžby. S tím souhlasil premiér Bohuslav Sobotka. V koalici ovšem na tomto řešení nepanovala shoda.

Sociálně demokratický Mládek zřejmě žárlí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal domluvu ministra financí Andreje Babiše (ANO) s firmou NWR, že Důl Paskov bude fungovat až do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze jen na sociální programy horníků za 600 milionů korun. Podle Sobotky ale vláda bude chtít po OKD písemné záruky. Sobotka to řekl v pondělí na tiskové konferenci při své návštěvě Zlínského kraje.

Ministra Mládka překvapilo, k čemu se jeho kolega Babiš dopracoval a k jakým nápadům přišel.

„Ti lidé nesmí na dlažbu a budou přislíbeny peníze na sociální službu ve výši 600 milionů. To vítám. Ale je tam mnoho nejasností. Není zřejmé, jak je tato dohoda vázána na cenu uhlí. Tam slyšíme nějaké divné podmínky,“ upozornil ministr průmyslu.

Problém se prý jen odsunul

„Říkají, že když cena stoupne, tak útlumový program nebude nutný. Když ale cena uhlí klesne, tak smlouva neplatí a OKD bude chtít víc. Nejsou tam jasné parametry,“ obává se Mládek. Čeká proto na úterní jednání s Andrejem Babišem, kde se okolnosti dohody s NWR vyjasní.

„Já si myslím, že se to nepovedlo dojednat, že ten problém byl odsunut a nikdo se k tomu nehlásí. Pan Babiš říkal, že na sanaci dolu nejsou peníze,“ připomněl Mládek a nařkl Babiše, že se chová nekolegiálně.

„Není to úplně příjemný pocit, ale já jsem to čekal. Od toho, čemu říkáte firmostrana, musíte čekat různá překvapení,“ prohlásil ministr průmyslu v pořadu Českého rozhlasu.

Zaměstnanci mohou tak jako tak skončit na konci roku na dlažbě

Mládek se obává, že zaměstnanci OKD půjdou na konci letošního roku na dlažbu. „Přijde vedení OKD. Řekne, že důl prodělává a státe, starej se, pokud nechceš, aby lidé skončili na dlažbě,“ tvrdí ministr.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dohodl s předsedou představenstva NWR, že se bude v Dole Paskov těžit do roku 2017. Stát bude financovat pouze sociální program pro horníky v hodně 600 milionů korun.

Jak je chce Babiš dotlačit k tomu, aby zaplatili? Ty peníze v té firmě už nejsou

„Jednal jsem s panem Garethem Pennym, který je nejvýše postaveným členem v NWR. Podařilo se mi ho přesvědčit, že NWR nezavře důl tři roky. Stejně oproti původní dohodě, kdy 500 milionů mělo jít na sanaci dolů, tak jsem ho přesvědčil, aby tuto částku vzala NWR na sebe,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci.

Mládek se shoduje s Babišem na tom, že sanaci dolu by měla zaplatit firma NWR. „Otázka je, jak je chcete k tomu dotlačit, protože ty peníze už v té firmě nejsou. Jsem rád, že pan Babiš přislíbil aspoň ty sociální výdaje,“ dodal Mládek.

„Peníze jsou určeny pro horníky, kteří budou případně propuštěni,“ popisoval svůj plán Andrej Babiš v Událostech, komentářích na ČT. Původní varianta byla prodloužení o dva roky a finance od státu ve výši miliardy korun.

„Podstata byla, že jsme nedali peníze privátní firmě,“ shrnul Babiš své jednání. „Uhrál jsem státu miliardu a myslím, že bych za to měl být pochválen a ne kritizován,“ dodal na adresu opozice, které se ani takový výsledek jednání s NWR nelíbí.

V Událostech, komentářích Babiše griloval Dolanský

Andrej Babiš v pondělí večer v diskusním pořadu České televize Události, komentáře čelil otázkám redaktora Lukáše Dolanského. Ten se vyptával především na Babišovo jednání s manažery OKD o dalším osudu Dolu Paskov.

Babiš po jednání se zástupci společnosti NWR, která doly provozuje, informoval, že těžba na Paskově bude probíhat ještě minimálně tři roky, třebaže původně manažeři připouštěli maximálně dva, a rovněž že společnost zaplatí půl miliardy na sanaci dolu, kterou původně požadovala od státu. Stát dá pouze šest milionů na sociální program horníků, postižených zavřením dolu. Premiéru Sobotkovi pak nezbylo nic jiného, než úspěšné vyjednávání svého ministra ocenit.

Redaktora Dolanského ale na celé věci zaujalo spíše to, že Andrej Babiš doposud jakoukoliv subvenci společnosti NWR odmítal, a nyní podle něj zcela otočil. „Já jsem názor nezměnil. Stát nedá žádné peníze soukromé firmě,“ odpověděl mu ministr. Moderátor se posléze zaštítil slovy premiéra Sobotky, který podle něj rovněž řekl, že Babiš změnil názor. Ministr financí jej proto ještě jednou ujistil, že firma NWR nedostane ani korunu, neboť dohodnutých šest milionů půjde na sociální program horníků.

Důl může fungovat ještě déle

„Mně se povedlo prodloužit fungování Dolu Paskov o jeden rok, a to je de facto dalších pět milionů příjmů pro státní rozpočet,“ upozornil Babiš redaktora. „A pokud by ceny uhlí stouply, tak ten důl může fungovat podstatně déle, než bylo domluveno,“ dodal.

Redaktor však zarputile trval na svém: „Já jsem chtěl vědět, v čem se situace změnila. Vy jste kritizoval, že jdou peníze do soukromé firmy a teď je tam posíláte,“ zněl další dotaz, načež Babišovi přehrál záznam jeho prohlášení, že stát by neměl podporovat soukromé firmy.

„Ne, peníze nejdou do soukromé firmy,“ zopakoval opět ministr. „Původně měl stát dát pět milionů na sanaci dolu, což je v zásadním rozporu s privatizační smlouvou,“ vysvětloval. „Podle této dohody žádné peníze na sanaci a uzavření dolu nepůjdou, takže ta firma nic nedostane. Peníze jsou určeny pro horníky pro případ, že budou propuštěni,“ objasňoval redaktorovi.  

Ten následně opustil téma ministrova názorového obratu a překvapeně se Babiše dotázal, zda očekává, že Důl Paskov bude fungovat i po roce 2017. Ministr to nevyloučil. „Cena takové komodity, jako je uhlí, se mění. Byla nahoře, teď je dole, a podstatné je, že ten důl nebude uzavřen v roce 2014,“ ujistil Babiš.

„Takže rozumím tomu dobře, že vy jste vyjednal odklad do roku 2017 a teď věříte, že cena uhlí mezitím stoupne,“ shrnul redaktor. Babiš k tomu vysvětlil, že podle informací manažerů NWR by již v letošním roce měla být ztráta Dolu Paskov menší a probíhající restrukturalizace by budoucí těžbu rovněž mohla podpořit.

Ušetřil státu miliardu

„Vy stále chodíte kolem té mé otázky. Skutečně věříte, že po roce 2017 ještě bude důvod těžit na Paskově,“ skočil ministrovi do řeči redaktor. Ministr odpověděl, že podobné predikce dělat nemíní, a jsou připravené obě varianty - pokračování těžby i zavření dolu.

Pak Dolanského zajímalo, zda by zmíněných šest milionů na sociální program pro horníky nemělo zaplatit NWR. Babiš jej upozornil, že dokázal jednáním seškrtat požadavky těžařské společnosti o půl miliardy a navíc půl miliardy vydělá státu na daních za rok provozu dolu. Moderátor však trval na svém - stát bude muset zaplatit šest milionů.

„Já jsem to dohodl lépe, ušetřil jsem miliardu,“ zopakoval mu ministr. „Pro mě je to profese, protože jsem studoval zahraniční obchod. Tak jsem si trochu zavyjednával, a máme miliardu navíc,“ dodal spokojeně.

Do debaty se pak zapojil i poslanec TOP 09 František Laudát, který své vystoupení shrnul slovy: „Že nebudeme z peněz daňových poplatníků platit jedna celá jedna miliardy, ale jen šest milionů, to je skutečně záslužný čin, ale jen v uvozovkách,“ rýpl si do Babiše, k čemuž se připojil redaktor Dolanský dotazem, zda ministr neměl být tvrdší.

„Já jsem tím, že jsem se do toho vložil, uhrál státu miliardu a myslím, že bych za to měl být pochválen, ne kritizován,“ ohradil se Babiš. Privatizace podle něj byla skutečně špatná. „Ale teď tu máme situaci, kdy NWR říká: Zavřu to koncem roku 2014 a dva tisíce horníků bude bez práce,“ připomněl ministr. Tomu se podařilo zabránit, a navíc se podařilo dojednat, že stát nedá ani korunu soukromé společnosti, takže Babiš je prý spokojen.

Jsem tvrdý vyjednavač

„Já jsem byl v byznysu známý jako tvrdý vyjednávač, a dneska jsem použil všechny možné prostředky, abych předsedu představenstva NWR  za hodinu a čtvrt přesvědčil všemi možnými argumenty, včetně historie a apelu na morálku, aby nám vyšel vstříc. A myslím, že se to povedlo,“ ohradil se proti pokračujícím námitkám.  

„Když vás tak poslouchám, tak vy jste s tou dohodou hrozně spokojený,“ poznamenal moderátor. „Jsem spokojený, protože jsem se z těch řečí Parlamentu konečně dostal do byznysu,“ přitakal ministr. „A proč jste nejednal společně se zástupci ČSSD,“ ptal se moderátor dále.

„Já do toho původně vůbec nebyl zapojen. Já jsem dostal v referátníku `zaplať 1,1 miliard`, s tím jsem nesouhlasil, no tak jsem se do toho vložil,“ vysvětlil důvody svého angažmá. Proto prý v pátek požádal manažery o schůzku, ta se uskutečnila a přinesla státu příznivý výsledek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová