Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úsvit myslí na lidi, já z hnutí rozhodně nebohatnu, říká poslanec, letec i zpěvák

08.04.2014
Úsvit myslí na lidi, já z hnutí rozhodně nebohatnu, říká poslanec, letec i zpěvák

Foto: Archiv MČ

Popisek: Marek Černoch se potatil, je také zpěvák a muzikant. Živí se ale jako dopravní pilot.

Syn zpěváka Karla Černocha, letec, ale také poslanec za hnutí Úsvit přímé demokracie vysvětluje, jak je to s údajnými miliony korun, ze kterých má týt devět členů tohoto uskupení. Myšlenku, že si Okamurovi poslanci rozdělují miliony, absolutně popírá. Vysvětluje také, proč je dlouhé měsíce po volbách hnutí pořád tak malé.

„To, že má Úsvit zatím jen 9 členů, neznamená, že si dělíme nějaké peníze, ale jen to, že nechceme, aby Úsvit zaplavila vlna lidí, o kterých nic nevíme, a kteří by si mohli chtít například v komunálních volbách dosazovat své lidi na vysoké posty a pak tam dělat nějaké machinace. Úsvit se samozřejmě bude rozšiřovat, máme už v krajích lidi, které známe, pracují s námi a počítáme s nimi, ale masový nábor prostě nejde. Dojela na to už spousta stran,“ poznamenal v rozhovoru pro Parlamentnílisty.cz Černoch, když vysvětluje, proč stana není větší ani půl roku po volbách.

Okamura je velmi pracovitý

Trvá také na tom, že nikdy nežil z peněz Úsvitu. Mimo „svůj“ Středočeský kraj spolupracuje ještě s příznivci hnutí v Plzeňském a Karlovarském kraji a ani za tuto práci navíc si prý nic neúčtuje. Pokud už by někdy něco fakturoval, tak by to byly náklady spojené s prací v dalších dvou již zmíněných krajích, ale tam by rozhodně nešlo o miliony, pouze o tisíce korun měsíčně.

Sám nemá přehled o tom, kolik stojí provoz hnutí, ale vzhledem k tomu, že se blíží další, jistě to nebude zadarmo. Černoch prohlašuje, že pro hnutí pracují nejrůznější odborníci, které je zkrátka třeba zaplatit. Viděl jsem pouze závěr auditu, kde bylo napsáno „bez výhrad“. Pokud účetnictví projde auditor a vydá takovou zprávu, nemám v tuto chvíli důvod tomu nevěřit, podotýká.

Otázku faktur, které měl hnutí vystavovat jeho předseda Tomio Okamur, bude strana ještě řešit, ale Černoch nepochybuje o tom, že si Okamura nefakturoval peníze pro sebe. A to i proto, že vidí, jak pracovitý muž to je.

Úsvit bere lidi vážně

Poslanec má za to, že za zprávami o Okamurově fakturaci milionů korun vůči hnutí může být i snaha zdiskreditovat nové politiky. Pro ty staré totiž představují nebezpečí.

„Úsvit bere lidi vážně, pracujeme pro lidi a jsme ve sněmovně kvůli lidem. To některé politiky asi dost znervózňuje, a tak se snaží nám to znepříjemnit. Ale zatím pořád věřím tomu, že největší odpovědí je, že budeme dál pracovat a maximálně plnit to, co jsme slíbili. Já osobně se na novináře nezlobím, je to jejich práce, a pokud ji dělají čestně a morálně, snažím se s nimi vycházet v dobrém,“ říká Černoch.

Politika ho baví. Vnímá ji jako práci pro lidi, usiluje o to, aby se zlepšil život všech občanů. Mimo jiné připravuje i kampaň proti násilí na ženách a na dětech. V obecné rovině však politickou situaci považuje za špatnou. Svědčí o tom i fakt, že lidé se na řadě míst bojí vycházet večer na ulici, aby nebyli napadeni, ale když na to upozorňují, bývají označováni např. za rasisty.

Koalice se udrží

V rozhovoru také jednoznačně prohlašuje, že stávající koalice vydrží i navzdory politickým třenicím okolo zdravotnictví a dalších oblastí. Lidé už totiž mají dost hádajících se politiků a tato sněmovna se musí pokusit nastartovat změnu. „Rozpad by nikomu nepomohl a tu, už takhle velkou nedůvěru, by jen prohloubil. Minulé vlády se nepovedly a lidé si zaslouží, aby to tady šlo zase nahoru,“ míní.

Závěrem apeluje na občany, aby v květnu přišli k volbám do Evropského parlamentu a volili své zástupce. Česko potřebuje silné politiky, kteří budou schopni hájit národní zájmy a ne jen přikyvovat na nápady z jiných zemí. A lidé si takové osobnosti mohou zvolit, této možnosti by proto měli využít.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL