Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident mluví o válce na Ukrajině. Podle sociálně demokratického Vyvadila prý zešílel

07.04.2014
Prezident mluví o válce na Ukrajině. Podle sociálně demokratického Vyvadila prý zešílel

Foto: repro

Popisek: Krym, ilustrační mapa

Prezident republiky Miloš Zeman v Hovorech z Lán prohlásil, že by se do ukrajinské krize mělo zapojit i NATO, pokud ruští vojáci vstoupili do dalších částí Ukrajiny. Zakladatel platformy Přátelé Ruska v ČR Jiří Vyvadil (ČSSD) na to konto prohlásil, že Zeman zešílel. Je totiž přesvědčen, že světová politika má dnes vypadat podstatně jinak. Především je prý třeba bránit Spojeným státům v rozpoutávání dalších agresivních válek. Mohlo by se navíc ukázat, že Rusko potřebuje Evropu míň, než b se mohlo zdát.Někdejší důstojmík BIS k tomu dodává, jaký je vlastně plán Západu.

„Tady bych se přimlouval nejenom pro co nejostřejší sankce Evropské unie, ale dokonce i pro vojenskou připravenost Severoatlantické aliance například tím, že by vojska NATO vstoupila na ukrajinské území,“ uvedl Miloš Zeman a popsal tak, co by se mělo dít, kdyby ruští vojáci zamířili po Krymu i do dalších oblastí Ukrajiny.

Bojujeme za to, aby pravda, třebas nepříjemná, měla právo být slyšena, věří advokát

Vzhledem k aktuální situaci v Doněcku na východě Ukrajiny, kde Rusku naklonění občané napadli dokonce sídlo gubernátora, nelze vyloučit prakticky nic. Podle informací ČTK jsou totiž ve varu i další města na východě země. Podle informací České televize se proruští radikálové dokonce zmocnili vládních zbraní - v Luhansku, kde obsadili pobočku ukrajinské tajné služby SBU.

Ruská federace dala opakovaně najevo, že se hodlá zajímat o situaci krajanů žijících za jejími hranicemi. Ukrajině dokonce doporučila přechod k federativnímu uspořádání státu. Zakladatel Přátel Ruska v ČR Jiří Vyvadil má jasno nejen v pohledu na Zemanův výrok, ale také v úsilí, které je podle jeho názoru třeba nadála vyvíjet. „Zeman zešílel, napsal člen ČSSD v reakci na slova hlavy státu na sociální síti Facebook. A tím ani zdaleka neskončil

„Vidím to tak, že jsme více než jen skupina s tímto zaměřením, jsme zároveň - a bude to znít asi pateticky, ale jeto holá pravda- odvážnými bojovníky za svobodu názoru, který je v této zemi utlačován. Nebojujeme jenom za férové vztahy s Ruskem. Nebojujeme jenom za to, že Rusko musí zabránit USA zahajování dalších agresivních válek... Bojujeme za to, aby pravda, třebas nepříjemná, třebas v menšině, měla právo být slyšena. Bojujeme proti monopolu České televize, proti stádnímu uvažování všech i soukromých médií. Které manipulují s občany této země a předestírají jim za pravdu něco, co dávno pravdou není,“ upozorňuje Vyvadil.

Další oslabování pozice Ruské federace? Rusko si z toho nic nedělá

Západní svět ale vidí situaci zcela jinak. Tím, kdo destabilizuje mezinárodní situaci, je podle Spojených států, ale i celé řady dalších zemí právě Ruská federace. Kvůli ruské vojenské invazi na Krym, na kterou hodlají nadále reagovat. „Celý týden strávím ve Štrasburku, kde zasedá Parlamentní shromáždění Rady Evropy. Projednává se návrh na pozastavení členských práv Ruska. Rusko musí nést důsledky svého agresivního jednání,“ informoval např. poslanec Stanislav Polčák (STAN).

Podle informací Českého rozhlasu se zdá, že Rusko si z této hrozby mnoho nedělá. Ruský populista Vladimír Žirinovský dokonce prohlásil, že Rusko nepotřebuje být členem tohoto shromáždění. „Je to ideologická organizace vytvořená k tomu, aby poučovala jiné, jak mají žít. Rusům se posmívají a my jim čtyřikrát ročně platíme 20 milionů dolarů za to, aby nám říkali, jak jsme špatní,“ shrnul Žirinovský názor, který v mírnější podobě stále častěji zaznívá i z jiných politických stran.

Pokud by Ruská federace shromáždění skutečně opustila, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně, nemuselo by se ohlížet např. na zákaz trestu smrti. Stejně tak by nemusela dbát verdiktů Evropského soudu pro lidská práva, na který se ruští občané obracejí velmi často.

O co vlastně jde Západu

Ze sankcí si Rusko v zásadě mnoho nedělá. Federalizaci Ukrajiny navrhuje, neboť dobře ví, že východ Ukrajiny je mu nakloněn. Úplně ale nezahálí ani Evropská unie. Dokonce byla podepsána politická část asociačních dohod mezi EU a Ukrajinou. Někdejší důstojník BIS Roman Soudek ale tuší, proč k tomu došlo.

„Jestliže Evropská unie chtěla Ukrajinu asociovat, tak to mělo z mého pohledu jediný efekt a cíl: Aby padly celní bariéry a na Ukrajinu se navalily mraky ležícího zboží v unijních skladech, které nejde na odbyt,“ poznamenal pro Parlamentní listy.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1