Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rakovina prostaty mi obrátila život vzhůru nohama, vypráví pan Karel. A přidává hrůzné detaily

05.04.2014
Rakovina prostaty mi obrátila život vzhůru nohama, vypráví pan Karel. A přidává hrůzné detaily

Foto: symptomy.cz

Popisek: Rakovina prostaty, ilustrační foto

PŘÍBĚH Rakovina prostaty je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem u mužů (s výjimkou kožních nádorů) a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí na následky rakoviny. Každým rokem procento nemocných stoupá. V současné populaci tímto onemocněním trpí každý 11. muž ve věku nad 50 let. S karcinomem prostaty se potýká už několik let i pan Karel S., kterému je 56 let.

Nemoc se u mě poprvé ozvala počátkem roku 2011, kdy jsem začal pociťovat silné bolesti v oblasti páteře. Myslel jsem, že se jedná o běžné bolesti zad a v žádném případě jsem je nepřisuzoval rakovinovému bujení. Když začaly být bolesti nesnesitelné, navštívil jsem svého známého, primáře MUDr. Gerycha, v Thomayerově nemocnici. Pan doktor mě poslal na různé druhy terapií, jako jsou akupunktura, infuze, baňkování a podobně, aby se mi bolesti zmírnily. Po deseti dnech léčby se však nic nezměnilo, a tak jsem byl poslán na magnetickou rezonanci. Na tomto vyšetření se už přišlo na to, že mám rakovinu prostaty – pan doktor mi ale ještě nechtěl nic prozradit. S výsledky z magnetické rezonance jsem měl navštívit neurologickou kliniku ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.  Vyrazil jsem tam tedy hned následující den. Právě zde jsem se dozvěděl, že mám rakovinu prostaty.

Paní doktorka mi dodala do života obrovský optimismus, nechtěla, abych boj s nemocí vzdával

Bohužel jsem také zjistil to, že rakovina prostaty se již rozšířila do kostí a bylo tedy nutné začít okamžitě s léčbou. Z krve mi byla zjištěna hodnota PSA (pozn.: prostatický specifický antigen – laboratorně prokazatelné známky, kterými se nádorové onemocnění projevuje), která byla hodně vysoká, bylo to číslo 1 500 (dnes jsem na hodnotě 0,35), což byla kritická hodnota a musel jsem proto okamžitě nastoupit do nemocnice. Brzy nato jsem podstoupil operaci prostaty.

Po operaci jsem nastoupil na onkologické oddělení k paní primářce Kindlové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a u ní jsem začal s onkologickou léčbou. Paní doktorka mi dodala do života obrovský optimismus, nechtěla, abych boj s nemocí vzdával.

Léčba

S onkologickou léčbou jsem začal v březnu roku 2011, kdy jsem podstoupil ozařování. To pro mě bylo neskutečně těžké, jelikož po ozařování jsem trpěl nechutenstvím a často jsem zvracel.

Od této doby se mi obrátil veškerý životní rytmus. Po léčbě jsem byl hodně unavený – ve dne jsem proto spal, v noci jsem ale usnout nemohl. Paní doktorka Kindlová, ke které jsem docházel na onkologickou kliniku, mi však dodala hodně pozitivní energie a s mým bojem mi také hodně pomohla. Sáhl jsem i po alternativní léčbě v podobě léčitele, který mi pomohl především po psychické, ale
i zdravotní stránce.

V průběhu roku 2011 byly výsledky poměrně dobré, pak mi ale začaly hodnoty markerů stoupat.

V roce 2013 jsem proto musel podstoupit chemoterapii, od dubna do října jsem absolvoval celkem 10 sezení. Tato léčba byla skutečně velmi nepříjemná – po každém sezení mi otekly dásně, udělaly se mi afty v puse a ztratil jsem chuť. Největší problém u chemoterapie proto často bývá to, že nemocní přestanou jíst a začnou hubnout. Mně to však paní doktorka zakázala, takže jsem se musel snažit, abych příliš nezhubl – a to se mi naštěstí skutečně podařilo.

Součástí léčby bylo také zařazení do klinické studie, která mi hodně pomohla. Jelikož se u mě nemoc projevuje především bolestí páteře, beru silné léky na bolest, které mi ji alespoň trochu pomáhají tlumit.

Život naruby

Základní motto mého boje s rakovinou je nevzdat se. I když je nemoc neskutečně těžká a projevují se u ní různé stavy – máte průjmy, trpíte nechutenstvím a podobně – nikdy jsem si zcela nepřipustil, že rakovinu skutečně mám. I přesto jsem ale nemoci přizpůsobil svůj dosavadní život. Začal jsem se na svět dívat jinýma očima – už se tolik nerozčiluji a beru vše s nadhledem.

Při téhle nemoci je nesmírně důležité, aby byl člověk v co největší psychické pohodě.

Rakovina mě samozřejmě v mnoha věcech omezuje. Už například nesmím na sluníčko nebo létat letadlem (kvůli přetlakům v letadle). Jelikož jsem velmi rád cestoval, je to pro mě poměrně velký zásah do života – doufám ale, že se zase jednou k moři podívám. 

Jelikož mi rakovina metastazuje do kostí, je součástí mé nemoci bohužel i omezení pohybu. I přesto, že mám invalidní důchod 3. stupně, vyšel mi zaměstnavatel vstříc a mohl jsem si vybrat, co bych ve firmě, kde jsem pracoval před nemocí, chtěl dělat. V současné době pracuji přibližně čtyři hodiny denně, převážně sedím v kanceláři a vyřizuji zakázky po telefonu. Jsem velmi rád, že tuto práci mám, protože díky ní nemusím neustále o nemoci přemýšlet.

Největší oporou v boji s rakovinou je mi však má žena. Bez ní bych nedokázal podstoupit léčbu ani operaci. Můžu si s ní o všem otevřeně promluvit, i když to jsou mnohdy choulostivé věci. Rakovina prostaty patří mezi nepříjemná onemocnění nejen kvůli vážnosti svých následků, ale muž s ní velmi pravděpodobně ztratí také svůj sexuální život. I když je má žena o sedm let mladší, nese to velmi statečně. Rakovina prostaty mi obrátila nejen můj životní rytmus, ale i žebříček hodnot. Vůbec teď neuvažuji, co bude za rok nebo za dva, vychutnávám si každý okamžik života a raduji se z maličkostí všedního dne. Vše, co si chci dopřát, si dopřeju a nic neodkládám na později – nikdy nevíte, co se může v budoucnu přihodit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .');

Vložil: Redaktor KL