Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Senátor zhodnotil pokračující ukrajinskou krizi. Jeho slova by zřejmě rozlítila Rusy

04.04.2014
Senátor zhodnotil pokračující ukrajinskou krizi. Jeho slova by zřejmě rozlítila Rusy

Autor: repro

Popisek: Krym, ilustrační mapa

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble pobouřil politiky Ruské federace, když přirovnal obsazení Krymu k hitlerovskému obsazení Sudet. Ruské ministerstvo zahraničí se podle agentury Reuters ostře ohradilo proti takovým paralelám. Německý ministr přitom nebyl zdaleka prvním politikem, který podobný příměr použil. Český senátor Miroslav Krejča má dokonce za to, že by Ukrajinci měli zastavit dodávky vody na Krym.

Člen horní komory českého parlamentu Miroslav Kejča (bezpp, v senátorském klubu ČSSD) se domnívá, že Ukrajinci měli svůj poloostrov bránit i se zbraní v ruce. Je přitom lhostejné, zda šlo o neoznačené ruské vojáky nebo zrodivší se domobranu. Krym měl být zkrátka bráněn se zbraní v ruce. Ale dnes už by to byl marný boj, už je třeba vést jinou bitvu.

„Nynější částečná mobilizace již ztrátě Krymu nezabrání, měla by ale být dostatečnou garancí integrity zbytku Ukrajiny. Otázkou nyní je, zda bude mít Kyjev dostatek odvahy „odříznout“ za této situace Krym od vody, plynu a elektřiny, které doposud proudí na poloostrov pevninskou šíjí z centrální části Ukrajiny, míní senátor.

I on srovnává obsazení Krymu s obsazením Sudet, ale zároveň připouští, že silné státy si vždy dělali, co chtěli, což více než jedenou ukázali i Spojené státy. Ke srovnání Krymu a Sudet nejednou sáhl i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Jak to bylo na Majdanu

Za pozornost stojí také aktuální informace z ukrajinského hlavního města Kyjeva. Šéf ukrajinské zpravodajské služby Valentyn Nalyvajčenko podle Českého rozhlasu tvrdí, že svou roli na známém náměstí Majdan sehráli i příslušníci ruských tajných služeb.

„Přivezli 5100 kilogramů výbušnin a munice, aby zlikvidovali protestující na Majdanu a kolem něj. Všechno jsme zdokumentovali, víme, že munice pochází z jednoho ústavu v ruském městě Sergijev Posad,“ řekl šéf ukrajinské zpravodajské služby Valentyn Nalyvajčenko.  Ukrajina žádá po ruské straně vysvětlení, proč k tomu došlo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .');

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace