Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak péro z gauče. Tak prý čouhá dobrý byznys z veřejného zájmu. Publicista Neff o „globálním oteplování“ a páté koloně alarmistů

03.04.2014
Jak péro z gauče. Tak prý čouhá dobrý byznys z veřejného zájmu. Publicista Neff o „globálním oteplování“ a páté koloně alarmistů

Foto: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

V Japonsku byly zveřejněny výsledky dosud nejucelenějšího posouzení dopadů klimatických změn na svět. Tíhu klimatických změn zatím nesou hlavně přírodní systémy, rostou ale obavy z dopadů na člověka. Podle českých vědců u nás hrozí hlavně nedostatek vody.

Podle studie začínají klimatické změny čím dál více ovlivňovat člověka. Členové Mezivládního panelu pro klimatickou změnu při OSN poukázali na vlny veder v Evropě, lesní požáry v USA či smrtící povodně v Africe a Asii.

„Věci jsou horší, než jsme předpovídali v roce 2007," uvedl Salímul Hak, spoluautor poslední podobné zprávy, která vyšla právě před sedmi lety. „Budeme zažívat víc a víc následků, rychleji a dříve, než jsme předpokládali,“ dodává.

Radim Šrám z Akademie věd apeluje na české politiky, aby se zamysleli nad hrozbou sucha. V Česku prý totiž hrozí problémy s vodou. „Častější výskyty sucha budou dány nejen nedostatkem srážek, ale kvůli nárůstu teploty vzduchu i vyšším výparem. Nebude tak dotčené jen množství vody, ale i její kvalita," míní Jaroslav Rožnovský z Českého hydrometeorologického ústavu.

Dopady globálního oteplování na zemědělskou produkci jsou prý už patrné v některých regionech, tvrdí to Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity v Brně. „Změna klimatu ovlivní všechny aspekty potravinové bezpečnosti včetně dostupnosti a cenové stability," varuje. V krajině je kvůli tomu nižší vlhkost a škůdci se dostávají i do vyšších nadmořských výšek.

Co napsal k tématu Ondřej Neff na svém webu Neviditelný pes

V pondělí zveřejnil Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) při OSN druhou část své páté hodnotící zprávy. Tento panel IPCC je smutně proslulá zprofanovaná nátlaková organizace alarmistů, pracující pomocí zmanipulovaných pseudovědeckých elaborátů . Takových bobrů hlodajících kmen prosperity Západu je mnoho – této ušlechtilé činnosti se účastní mnoho bobříků všech odstínů zeleni. Oteplování je už neudržitelné, takže alarmismus teď má na svém štítě slovo výkyv. Má to samozřejmě dopad i u nás, i dozvídáme se, že ministerstvo životního prostředí připravuje "klimatickou strategii".

Vzpomínka na "poroučíme větru, dešti" není vůbec nepřípadná. Alarmisté chtějí vítr a déšť krotit. Hrozí nám, že nás postihnou povodně a sucha. Že bude pršet a svítit slunce. Že někdy bude zima a jindy zase vedro. Naštěstí tu stojí bataliony odborníků, kteří budou proti dešti nesmlouvavě bojovat. V jejich šiku nemůže chybět profesor Bedřich Moldan. Pochvaluje si, že ve většině evropských zemí jsou adaptační opatření zabudována do obecné politiky a do sociálních a ekonomických strategií. Pojem strategie tyhle lidi vzrušuje. Už vidí sami sebe na koni s palcátem v ruce. Emeritnímu profesorovi univerzity v Amsterodamu a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Josefu Fantovi je líto, že naše republika nemá strategii nakládání s krajinou. "Kdokoli má možnost obchodovat s kusem krajiny jak se mu zachce," stěžuje si a navrhuje, aby se krajina stala věcí veřejného zájmu. Co je to krajina? Co je veřejný zájem? To, co schválí Josef Fanta, Bedřich Moldan, co schválí MŽP a podřízené organizace UMPUM a BFLMPSVZ v souladu s Direktivou rozvoje a v návaznosti na Směrnice regulace.

Ve veřejném zájmu jsme z nepozornosti dovolili zkorumpovaným poslancům protlačit solární byznys. Ale to je jen začátek. Na strategiích ochrany krajiny a planety se přiživí ještě další šiky výtečníků. A pršet bude dál, někdy zasvítí sluníčko a foukat, to taky bude. Dobrý byznys z veřejného zájmu čouhá jak to pověstné péro z gauče.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová