Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Chceš si zastřílet? Zbraně tu budou za chvilku. Český bloger popsal, co na Majdanu zažil i slyšel – rasistická a fašistická hesla

26.03.2014
Chceš si zastřílet? Zbraně tu budou za chvilku. Český bloger popsal, co na Majdanu zažil i slyšel – rasistická a fašistická hesla

Autor: Boredpanda.com

Popisek: Kyjevský Majdan ve fotomontáži

Bloger Vít Hassan se na svém blogu na serveru iDnes.cz podělil se svými zážitky z revolučního Kyjeva na konci února, v době vrcholících protestů na náměstí Nezávislosti. Na cestu se vydal poté, co se domluvil s účastníky demonstrace za demokratickou Ukrajinu na Václavském náměstí, kde se seznámil s německým knězem, který ale žije v Česku. Původem je Ukrajinec a sympatizuje prý s opozičním hnutím.

Vít Hassan je bloger a fotograf pocházející ze smíšené rodiny. Vystupoval často proti českým rasistům a „náckům". Jeho aktivity jej přivedly do blízkosti ukrajinského demokratického hnutí a následně se rozhodl odjet do Kyjeva, kde by dokumentoval průběh dění. 

V autobuse mu zmíněný kněz dal obsáhlou přednášku o dějinách a kultuře ukrajinského národa, včetně symboliky banderovské černo-červené vlajky. O následovnících Stěpana Bandery prý nadšeně vyprávěl dvě hodiny, načež přešel k líčení historie strany Svoboda, jednoho z nejvýznamnějších pilířů kyjevské revoluce, jejímž je hrdým exilovým členem již od roku 1996.

Číslo 88 je prostě cool

Následuje výklad, že strana věrna svému názvu přeje svobodu lidem i národům, a ačkoliv vyznává lásku ke své vlasti, neznamená to nenávist k jiným národům. Muž působí prý celkem sympaticky, ale jen do chvíle, než začne vážně vykládat, že známý symbol svastiky má původ mezi starými Slovany a číslo 88, dobře známé z neonacistických sešlostí, nemá prý žádnou souvislost s Hitlerem, ale prostě je mezi mladými „cool“.

Upovídaný kněz se však postupem cesty rozpovídá ještě více a prozradí, že je proti míšení ras. Pokud si běloška vezme černocha, měla by podle něj odtáhnout s mužem do Afriky. „Kdo se má na ty jejich děti dívat?“ ptal se řečnicky dlouholetý člen strany Svoboda. Stejně tak by podle něj měli z Ukrajiny zmizet Číňani, Vietnamci, Židé a Arabové. Na námitky ohledně Židů reagoval přednáškou, jak se chová Izrael k Palestincům. Vrcholem jeho výkladu prý bylo pyšné oznámení, že jeho čistokrevný pes se narodil 20. dubna, tedy na Hitlerovy narozeniny.

Chceš nafotit hořící obchod?

V autobuse jsou přítomni i dva holohlaví mládenci, kteří z neznámých důvodů mají strach, zda je vůbec pustí přes hranice. Když se tak stane, znatelně se jim uleví a rozpovídají se, že zašli na Václavák na demonstraci za demokratickou Ukrajinu a celé téma je tak oslovilo, že se okamžitě rozhodli vyrazit do Kyjeva.

Když konečně dorazí do kyjevské metropole, projíždějí s německým knězem v taxíku městem. „Při cestě se mě ptá, zda si chci nafotit hořící obchod a vzápětí mi nabízí, že vezme zápalnou láhev a vhodí jí do pekařství, které prý patří jednomu z ministrů současné vlády,“ popisuje konsternovaný bloger s tím, že „současnou vládou“ v té době ještě byli Janukovyčovi ministři.

Baseballové pálky, rýče, kladiva, sekery

Na Majdanu se kněz převléká do kněžského roucha, přes které si přetahuje maskáčovou uniformu ukrajinských opozičníků. Všude kolem prý chodí lidé s nejrůznějšími nástroji, použitelnými jako zbraně - jsou k vidění baseballové pálky, rýče, kladiva, sekery. Pak se přesouvají do obrovského sálu, kde chvíli pozoruje kmitající lékaře, pečlivě střežené muži v uniformách militantní opoziční strany Pravý sektor. Když se vrátí ke „svému“ knězi, překvapí jej, že dvěma holohlavým spolucestujícím, které prý náhodou potkal na Václaváku, svěřuje, že „zbraně tu budou za chvilku“ a pak i jemu nabídne, jestli si také nechce zastřílet.

Fotograf to odmítne a od skupinky se raději odděluje. Později zjistí, že kněz s oběma holohlavci chodí mezi akcemi přespávat do klidu kanadské ambasády. Sám se pokouší spojit se senátorem Jaromírem Štětinou, který v té době v Kyjevě pobývá a své zážitky reprodukuje do všech médií, ovšem ten nebere telefony a nereaguje ani na výzvy po Facebooku.

O dvou jeho holohlavých spolucestujících později napíše server Novinky.cz. Titulek článku zní „Čeští hooligans odjeli tajně bojovat do Kyjeva."     

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace