Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putin zastínil Obamu, píší v New Yorku. Přečtěte si, jak mělo NATO a Rusko pracovat na společné evropské vizi. A jak to dopadlo

25.03.2014
Putin zastínil Obamu, píší v New Yorku. Přečtěte si, jak mělo NATO a Rusko pracovat na společné evropské vizi. A jak to dopadlo

Foto: repro

Popisek: Barack Obama v NBC

Americký prezident Barack Obama v pondělí zahájil několikadenní zahraniční cestu po západní Evropě. Nejprve zavítal do nizozemského Haagu, kde promluvil mimo jiné i o rusko-ukrajinské krizi. Informace o prezidentově cestě přinesl deník New York Times. V této souvislosti připomněl také slova amerického exprezidenta Billa Clintona, která pronesl v roce 1997 při cestě do Nizozemí a Francie. Analytik následně zhodnotil, jaká je realita.

„Na sklonku 20. století se díváme vstříc novému století s novým Ruskem a novým NATO, jak pracují společně v nové Evropě neomezených možností. Smlouva o spolupráci NATO a Ruska, kterou jsme právě podepsali, znamená, že se spojí velký národ s v historii nejúspěšnější aliancí k dosažení dlouho vytyčeného, ale nikdy nedosaženého cíle - mírové, demokratické a nerozdělené Evropy“. Tato slova pronesl Bill Clinton v roce 1997 v Paříži.

O sedmnáct let později Obama v reakci na aktuální dění hovořil zcela jinak. USA a EU jsou podle Obamy jednotní v podpoře ukrajinské vlády a ukrajinského lidu. Tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina by se měl v souvislosti s krymskou krizí zvýšit. Světoznámý New Yorkský deník k tomu ale poznamenává: „Cesta pana Obamy je plně zastíněna kroky ruského prezidenta Vladimira Putina“.

Skutečností je, že ukrajinská vláda vyzvala své vojáky k definitivnímu odchodu z Krymu. Zároveň přechodný kabinet slibuje, že se postará i o rodiny vojáků odcházejících z poloostrova. Zprávu přinesl český rozhlas. Je třeba dodat, že někteří ukrajinští vojáci se rozhodli převléknout uniformu a dál sloužit v ruských barvách.

Evropě bude zima

Svůj pohled na pozici střední a západní Evropy vůči Rusku popsal v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz analytik Štěpán Kotrba. Ten mimo jiné poukázal i na to, že Spojené státy pomalu zaostávají v moderních technologiích, zatímco Rusko na jejich vývoji intenzivně pracuje. Ruská federace se ale nemusí spoléhat jen na moderní technologie, stačí zastavit přítok plynu a ropy do zemí západních sousedů.

„Když Rusko otočí kohoutkem a tok plynu a ropy přesměruje do Asie, v Evropě bude zima. Velká zima. Protože součet všech „demokraticky dobytých" zdrojů jako například v Libyi, případně zdroje Norska a dalších zemí nejsou schopny 100% výpadek ruských zdrojů nahradit. Je to třetina spotřeby Evropy – přes veškeré snahy o diverzifikaci. Ani kdyby USA dovážely LNG  - zkapalněný břidlicový plyn, nebude to hned a není jisté, zda to vůbec kdy bude a zda to bude výhodné,“ poznamenal Kotrba. A to není vše.

„Bez plynu nebude většina elektřiny, nebude ani teplo. Byty na sídlištích nemohou být vytápěny kamínky na polínka z blízkého lesa, nemají komíny.  Nedovoláme se nikam. Telefon už není na kliku. Neuvaříme si. Sporák je na plyn nebo na elektřinu. Budeme mrznout. Budeme hladovět. Uvědomme si, že ropa a plyn jsou dnes surovinami, bez kterých tato civilizace nemůže existovat,“ varoval.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace