Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putin zastínil Obamu, píší v New Yorku. Přečtěte si, jak mělo NATO a Rusko pracovat na společné evropské vizi. A jak to dopadlo

25.03.2014
Putin zastínil Obamu, píší v New Yorku. Přečtěte si, jak mělo NATO a Rusko pracovat na společné evropské vizi. A jak to dopadlo

Autor: repro

Popisek: Barack Obama v NBC

Americký prezident Barack Obama v pondělí zahájil několikadenní zahraniční cestu po západní Evropě. Nejprve zavítal do nizozemského Haagu, kde promluvil mimo jiné i o rusko-ukrajinské krizi. Informace o prezidentově cestě přinesl deník New York Times. V této souvislosti připomněl také slova amerického exprezidenta Billa Clintona, která pronesl v roce 1997 při cestě do Nizozemí a Francie. Analytik následně zhodnotil, jaká je realita.

„Na sklonku 20. století se díváme vstříc novému století s novým Ruskem a novým NATO, jak pracují společně v nové Evropě neomezených možností. Smlouva o spolupráci NATO a Ruska, kterou jsme právě podepsali, znamená, že se spojí velký národ s v historii nejúspěšnější aliancí k dosažení dlouho vytyčeného, ale nikdy nedosaženého cíle - mírové, demokratické a nerozdělené Evropy“. Tato slova pronesl Bill Clinton v roce 1997 v Paříži.

O sedmnáct let později Obama v reakci na aktuální dění hovořil zcela jinak. USA a EU jsou podle Obamy jednotní v podpoře ukrajinské vlády a ukrajinského lidu. Tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina by se měl v souvislosti s krymskou krizí zvýšit. Světoznámý New Yorkský deník k tomu ale poznamenává: „Cesta pana Obamy je plně zastíněna kroky ruského prezidenta Vladimira Putina“.

Skutečností je, že ukrajinská vláda vyzvala své vojáky k definitivnímu odchodu z Krymu. Zároveň přechodný kabinet slibuje, že se postará i o rodiny vojáků odcházejících z poloostrova. Zprávu přinesl český rozhlas. Je třeba dodat, že někteří ukrajinští vojáci se rozhodli převléknout uniformu a dál sloužit v ruských barvách.

Evropě bude zima

Svůj pohled na pozici střední a západní Evropy vůči Rusku popsal v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz analytik Štěpán Kotrba. Ten mimo jiné poukázal i na to, že Spojené státy pomalu zaostávají v moderních technologiích, zatímco Rusko na jejich vývoji intenzivně pracuje. Ruská federace se ale nemusí spoléhat jen na moderní technologie, stačí zastavit přítok plynu a ropy do zemí západních sousedů.

„Když Rusko otočí kohoutkem a tok plynu a ropy přesměruje do Asie, v Evropě bude zima. Velká zima. Protože součet všech „demokraticky dobytých" zdrojů jako například v Libyi, případně zdroje Norska a dalších zemí nejsou schopny 100% výpadek ruských zdrojů nahradit. Je to třetina spotřeby Evropy – přes veškeré snahy o diverzifikaci. Ani kdyby USA dovážely LNG  - zkapalněný břidlicový plyn, nebude to hned a není jisté, zda to vůbec kdy bude a zda to bude výhodné,“ poznamenal Kotrba. A to není vše.

„Bez plynu nebude většina elektřiny, nebude ani teplo. Byty na sídlištích nemohou být vytápěny kamínky na polínka z blízkého lesa, nemají komíny.  Nedovoláme se nikam. Telefon už není na kliku. Neuvaříme si. Sporák je na plyn nebo na elektřinu. Budeme mrznout. Budeme hladovět. Uvědomme si, že ropa a plyn jsou dnes surovinami, bez kterých tato civilizace nemůže existovat,“ varoval.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace