Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putin zastínil Obamu, píší v New Yorku. Přečtěte si, jak mělo NATO a Rusko pracovat na společné evropské vizi. A jak to dopadlo

25.03.2014
Putin zastínil Obamu, píší v New Yorku. Přečtěte si, jak mělo NATO a Rusko pracovat na společné evropské vizi. A jak to dopadlo

Autor: repro

Popisek: Barack Obama v NBC

Americký prezident Barack Obama v pondělí zahájil několikadenní zahraniční cestu po západní Evropě. Nejprve zavítal do nizozemského Haagu, kde promluvil mimo jiné i o rusko-ukrajinské krizi. Informace o prezidentově cestě přinesl deník New York Times. V této souvislosti připomněl také slova amerického exprezidenta Billa Clintona, která pronesl v roce 1997 při cestě do Nizozemí a Francie. Analytik následně zhodnotil, jaká je realita.

„Na sklonku 20. století se díváme vstříc novému století s novým Ruskem a novým NATO, jak pracují společně v nové Evropě neomezených možností. Smlouva o spolupráci NATO a Ruska, kterou jsme právě podepsali, znamená, že se spojí velký národ s v historii nejúspěšnější aliancí k dosažení dlouho vytyčeného, ale nikdy nedosaženého cíle - mírové, demokratické a nerozdělené Evropy“. Tato slova pronesl Bill Clinton v roce 1997 v Paříži.

O sedmnáct let později Obama v reakci na aktuální dění hovořil zcela jinak. USA a EU jsou podle Obamy jednotní v podpoře ukrajinské vlády a ukrajinského lidu. Tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina by se měl v souvislosti s krymskou krizí zvýšit. Světoznámý New Yorkský deník k tomu ale poznamenává: „Cesta pana Obamy je plně zastíněna kroky ruského prezidenta Vladimira Putina“.

Skutečností je, že ukrajinská vláda vyzvala své vojáky k definitivnímu odchodu z Krymu. Zároveň přechodný kabinet slibuje, že se postará i o rodiny vojáků odcházejících z poloostrova. Zprávu přinesl český rozhlas. Je třeba dodat, že někteří ukrajinští vojáci se rozhodli převléknout uniformu a dál sloužit v ruských barvách.

Evropě bude zima

Svůj pohled na pozici střední a západní Evropy vůči Rusku popsal v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz analytik Štěpán Kotrba. Ten mimo jiné poukázal i na to, že Spojené státy pomalu zaostávají v moderních technologiích, zatímco Rusko na jejich vývoji intenzivně pracuje. Ruská federace se ale nemusí spoléhat jen na moderní technologie, stačí zastavit přítok plynu a ropy do zemí západních sousedů.

„Když Rusko otočí kohoutkem a tok plynu a ropy přesměruje do Asie, v Evropě bude zima. Velká zima. Protože součet všech „demokraticky dobytých" zdrojů jako například v Libyi, případně zdroje Norska a dalších zemí nejsou schopny 100% výpadek ruských zdrojů nahradit. Je to třetina spotřeby Evropy – přes veškeré snahy o diverzifikaci. Ani kdyby USA dovážely LNG  - zkapalněný břidlicový plyn, nebude to hned a není jisté, zda to vůbec kdy bude a zda to bude výhodné,“ poznamenal Kotrba. A to není vše.

„Bez plynu nebude většina elektřiny, nebude ani teplo. Byty na sídlištích nemohou být vytápěny kamínky na polínka z blízkého lesa, nemají komíny.  Nedovoláme se nikam. Telefon už není na kliku. Neuvaříme si. Sporák je na plyn nebo na elektřinu. Budeme mrznout. Budeme hladovět. Uvědomme si, že ropa a plyn jsou dnes surovinami, bez kterých tato civilizace nemůže existovat,“ varoval.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace