Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

60 miliard korun. Tolik zaplatíme ročně nenasytným exekutorům. Skončí to někdy? Objevilo se světlo na konci tunelu

23.03.2014
60 miliard korun. Tolik zaplatíme ročně nenasytným exekutorům. Skončí to někdy? Objevilo se světlo na konci tunelu

Autor: Hans Štembera

Popisek: Exekuce, ilustrační foto

Poslanec Jan Chvojka z ČSSD ve čtvrtečním Hyde parku České televize promluvil o exekutorech a pokusu o omezení jejich zisků. V Česku jim totiž ročně zaplatíme až šedesát miliard korun, přičemž většina peněz jde na odměny advokátům. To by se mělo změnit. V bagatelních sporech by se právníci měli dočkat jen odměny v řádu stovek korun. Chvojka se také vyjádřil ke státnímu patronátu nad exekucemi.

„Dlužník by měl zaplatit svůj dluh plus nějaké přiměřené náklady, ale určitě by se dluh dvaceti korun neměl vyšplhat na dvacet tisíc,“ zdůraznil v pořadu Chvojka. Právě to by měla řešit novela, kterou chystá. Stejně tak by byl rád, kdyby zcela zmizely excesy, kterých se někdy exekutoři dopouštějí. „My jsme toho názoru, že by ty pokuty měly být tvrdší,“ podotkl dále Chvojka. Klidně by prý mohly dosáhnout i milionu korun.

Česko se přibližuje jiným zemím

Také by rád prosadil souhlas manžela či manželky s půjčkou, kterou by si manžel či manželka chtěli vzít. „Ideální by bylo, kdyby tento souhlas byl podepsán přímo v bance,“ podotkl Chvojka s tím, že je připraven tento bod ještě navrhnout. Řešily by se tím situace, kdy manžel či manželka teprve až u rozvodu zjišťuje, jak zadlužena je jeho „polovička“. Do dvaceti tisíc korun za rok by se podle Chvojky mohlo půjčovat bez souhlasu manžela či manželky.

Především je ale třeba zabránit jiné věci. U bagatelních dluhů, jako třeba za nezaplacení jízdného, je třeba omezit odměny advokátů na několik korun, přesněji 600 až 900 korun. Za jeden úkon by měl právník obdržet tři sta korun. Pokud by šlo o složitější spor, měl by soud stanovit odměnu podle kontextu. „To by se týkalo sporů do deseti tisíc,“ uvedl Chvojka. V Německu se prý za jednoduché úkony účtuje 42 eur, takže Česko se v tomto přibližuje jiným zemím. Dnes přitom v Česku platí, že soud může upravit výši nákladů požadovaných právníky, ale nečiní tak. Chvojka ve studiu ČT poznamenal, že netuší, proč se to příliš neděje.

Poslanec k tomu dodal, že již v minulém funkčním období se ČSSD snažila prosadit zjednodušení situace u bagatelních sporů, ale tehdejší pravicová koalice se k nim nestavěla vstřícně. Následně své tvrzení ale korigoval. Návrhy ČSSD spadly pod stůl především proto, že se tehdy sněmovna rozpustila. V této Poslanecké sněmovně má prý legislativní návrh na úpravu exekucí podporu napříč politickým spektrem. „Nemáme za sebou armádu právníků jako mají ministři, ale bereme tento návrh jako vykopnutí k určitému tématu, které je třeba řešit,“ podotkl dále Chvojka. Ten předpokládá, že další opatření v oblasti exekucí může navrhnout i Ministerstvo spravedlnosti.

Státní model nefungoval

V pořadu také zaznělo, že by vymáhání exekucí mělo zůstat pod křídly státu, alespoň podle Chvojky. V devadesátých letech se však ukázalo, že státní patronát nefunguje, na rozdíl třeba od sousedního Německa. Soukromí exekutoři proto v Česku zůstanou, ale Chvojka zdůrazňuje, že nad nimi bude zesílen dohled.

Ve tvorbě návrhu na snížení poplatků v bagatelních sporech prý sehrála roli i organizace Člověk v tísni, ale rozhodně to prý není tak, že by tato organizace iniciovala přijetí novely. „Zákonodárnou iniciativu má poslanec,“ podotkl ve vysílání Chvojka.

Neoprávněné exekuce a náhlé životní těžkosti

Čas od času v Česku dochází i k neoprávněným exekucím, ale tuto oblast poslanec nechce upravovat, neboť má za to, že je upravena dostatečně. Lidé postižení neoprávněnou exekucí mají již dnes možnost se bránit.

Co ale v případě, že se člověk zadluží ještě v době, kdy je zdravý, později se dostane do invalidního důchodu, ale dluhy musí splácet dále. „V prvé řadě bych se pokusil jednat s tím věřitelem, aby upravil harmonogram splátek,“ uvedl Chvojka. Zákon totiž tuto situaci nijak blíže neupravuje a prakticky by to ani nebylo možné, protože by se muselo posuzovat i to, jak se člověk do těžké životní situace dostal, a tak podobně. „Exekutor vám nemůže sáhnout na životní minimum,“ zdůraznil k tomuto bodu Chvojka.

Faktem také je, že exekutor má právo vstoupit do obydlí a vy si ho můžete při výkonu exekuce natáčet. Pokud by exekutor toto právo neměl, dlužník by mohl celou situaci řešit tím, že by exekutorovi zkrátka nikdy neotevřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace