Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Kouzelník Putin, zelení mužíčkové, miliardář Kellner a lidé bez práce. Trochu jiný pohled na „trestání Ruska“

21.03.2014
Kouzelník Putin, zelení mužíčkové, miliardář Kellner a lidé bez práce. Trochu jiný pohled na „trestání Ruska“

Autor: aTeo

Popisek: Putin očima grafika aTeo

Ještě na začátku března si prý mnozí nedovedli představit, že by si Rusko přivlastnilo Krym. Nyní se tak stalo a podle komentáře v Praze žijící běloruské novinářky Natalije Sudliankové na to všichni konsternovaně zírají. Přitom se prý jedná o jednoznačnou předzvěst nových světových pořádků.

„Zelení človíčkové, kteří uctivě a bez jediného výstřelu během několika dní obsadili všechna místa, významná z vojenského i politického hlediska, se na Krymu objevili znenadání, jako by vylezli odněkud zpod země. Západ to celé sledoval se zatajeným dechem jako děti kouzelníka, který vytahuje z klobouku králíka, holubici nebo řetěz ze svázaných různobarevných šátků,“ píše Sudlianková.

Ze zpomaleného tempa evropské politiky jsou podle ní evropští státníci už natolik zmalátnělí, že ani ty minimální sankce proti Rusku nedokázali zavést včas, ale až ex post. Podle novinářky je ale škoda, že k nim dospěli vůbec. Rusko prý v podstatě není za co trestat. Národnostní spor v ožehavé oblasti dokázalo vyřešit rychle, bez ztrát na životech a rozmlácené infrastruktury. To se Západu v mnoha balkánských válkách devadesátých let nepovedlo ani jednou.

Svět se změnil

Svět se prý prostě změnil, což hezky ilustrovala pasáž z projevu Vladimíra Putina, ve které poděkoval za podporu Číně a Indii, o shovívavost požádal Německo, a o nikom jiném se ani nezmínil.

Západ začal uvažovat, jaké všechny ekonomické sankce na Rusko uvrhne, než si uvědomil, že by tím potrestal i sám sebe. Proto ve skutečnosti zavádí sankce opatrně a jmenovitě. Jejich vrcholem je případné zmražení západních kont několika desítek nejvyšších Rusů, které je pikantní zejména v kontextu informace, že ruský zákon těmto lidem už dva roky veškerá zahraniční konta zakazuje.        

Rusko je totiž se západními ekonomikami provázáno celkem neoddělitelně. Odhaduje se například, že Rusko má nakoupeny americké obligace za téměř 137 miliard dolarů. Francie by zase v rámci bojkotu Ruska mohla odmítnout dostavět dvě objednané lodě, ale to by jednak připravilo o práci tisíce Francouzů, a navíc by Paříž musela platit mastnou pokutu.

Kellnerův ruský Home Credit

I u nás v Česku by prý nejspíš proti sankcím vystoupila řada lidí, jejichž vliv na politiku je nepochybně významný. Například samotný nejbohatší Čech Petr Kellner, kterému by se jistě velmi nelíbilo, kdyby Rusko v odvetě zavřelo české firmy na svém území, když mu značnou část každoročních zisků přináší ruský Home Credit.     

Podle Sudliankové by teď Západ měl uznat, že připojení Krymu k Rusku je vyjádřením skutečné vůle jeho obyvatel, a pak se zaměřit na to, aby společně s Ruskem vybudoval novou, moderní Ukrajinu. V Kyjevě je totiž prý nezbytné zchladit horké hlavy a stmelit jednotu země. „Případný rozpad Ukrajiny visí nad Ruskem i Evropou jako Damoklův meč,“ varuje Sudlianková. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace