Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT sehrává v kauze ukrajinské krize hanebnou úlohu! Zakladatel Přátel Ruska v ČR znovu hřímá

20.03.2014
ČT sehrává v kauze ukrajinské krize hanebnou úlohu! Zakladatel Přátel Ruska v ČR znovu hřímá

Foto: aTeo

Popisek: Události v ČT pohledem grafika aTeo

Poslanec Úsvitu přímé demokracie Milan Šarapatka byl do úterních Událostí, komentářů České televize pozván jako jeden z pozorovatelů nedělního referenda na Krymu. Na popis situace na ukrajinském poloostrově ale nakonec nedošlo. Moderátor Marin Veselovský se totiž ptal, kdo zákonodárci cestu platil, čímž následně ve veřejném prostoru rozpoutal poměrně ostrou debatu. V té padla i slova o válce a namířených samopalech, které ale Šarapatka neviděl - prý bohužel.

„Přiznám se, že to nevím a v tu chvíli mě to ani nijak netrápilo. (…) Šlo o to, zjistit, jak to referendum probíhá. A je lhostejno, kdo zaplatil letenku.“ Tato slova pronesl člen Poslanecké sněmovny ČR v odpověď ba otázku moderátora ČT Martina Veselovského, zda ví, kdo mu platil cestu na Krym, kde Šarapatka působil jako jeden z asi sedmdesáti pozorovatelů tamního referenda.

Co kdyby to platil Kyjev?

České televizi se totiž podařilo zjistit, že, že s Euroasijskou pozorovatelnou pro demokracii a volby, která Šarapatkovu cestu platila, je spojován Luc Michel, belgický právník a politický aktivista. Podle Francouzských médií jde o příznivce radikální pravice. Ale jak již bylo řečeno, Šarapatka považoval za podstatnější vidět, jak to referendum probíhalo.

Poslanec Martin Lank (Úsvit přímé demokracie) se svého kolegy zastal a nastolil otázku, zda je opravdu tak zásadní, kdo cestu pozorovatelů platil. „Čekal jsem, že se dozvím, co na Krymu viděl a jak hlasování probíhalo. Místo toho se celá debata točila kolem toho, kdo ho na Krym pozval a kdo cestu zaplatil. Jakou to má souvislost s tím, co tam viděl? Nebo snad kdyby to zaplatila OSN, tak by tam ti lidé volili jinak? Nemohu se zbavit dojmu, že kdyby mu cestu zaplatil Kyjev, tak ho tady budou všichni plácat po ramenou - zvlášť kdyby přivezl svědectví, jak tam lidé chodí k urnám pod namířenými hlavněmi samopalů. K čemuž se ho ostatně někteří redaktoři snažili navést už v telefonátech z místa. Bohužel - samopaly neviděl,“ podotkl ve vyjádření uveřejněném na sociální síti Facebook Lank.

Dotaz směřující na financování pozorovatelské mise Lank považuje za součást mediální války mezi západními médii, která se staví spíše na stranu Kyjeva a původních demonstrantů na Majdanu, a „východním ruskými médii, která hovoří o fašistech působících v Kyjevě a poukazují na obavy obyvatel Krymu z dalšího vývoje v zemi. Poslanec následně vyjádřil obavu, že oba výklady usilují o manipulaci s veřejností a schází tu vyváženost.

Organizovaná manipulace

Počínání redaktora ČT nenechalo chladným ani advokáta Jiřího Vyvadila z ČSSD, který založil platformu Přátelé Ruska v České republice. Tu se chystá přetransformovat dokonce v občanské sdružení a jako jeho přední činitel se již dopisem obrátil na velvyslanectví Ruské federace v ČR, v němž vyjádřil jednoznačnou podporu postupu Ruska v krymské krizi. Po vysílání úterních Událostí komentářů se stejně jasně vymezil proti postupu ČT.

„Česká televize sehrává hanebnou úlohu... V neděli - a bližší informace budou následovat - se sejdeme pod Václavem, abychom protestovali proti této organizované manipulaci, na kterou si ještě navíc všichni povinně prostřednictvím poplatků platíme,“ zdůraznil zakladatel platformy Přátel Ruska v České republice na Facebooku.

Veselovský vysvětluje: Zdálo se mi to praštěné

Pár slov k dění ve studiu napsal na sociální síti Facebook i sám moderátor Veselovský. Původně se prý s poslancem Šarapatkou chtěl opravdu bavit o průběhu referenda, když ale zjistil, kdo je s organizací, která cestu na Krym financovala spojován, chtěl slyšet Šarapatkovo stanovisko.

„Vzhledem k jeho tvrzení, že mu je jedno, kdo ho platí, mi přišlo poněkud praštěné pokračovat v rozhovoru s panem poslancem jako mezinárodním pozorovatelem. V tu chvíli už jsem ho považoval, a stále považuji, za nehodnověrný zdroj,“ reagoval na kritiku Martin Veselovský na sociální síti Facebook.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: redaktor KL1