Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT sehrává v kauze ukrajinské krize hanebnou úlohu! Zakladatel Přátel Ruska v ČR znovu hřímá

20.03.2014
ČT sehrává v kauze ukrajinské krize hanebnou úlohu! Zakladatel Přátel Ruska v ČR znovu hřímá

Foto: aTeo

Popisek: Události v ČT pohledem grafika aTeo

Poslanec Úsvitu přímé demokracie Milan Šarapatka byl do úterních Událostí, komentářů České televize pozván jako jeden z pozorovatelů nedělního referenda na Krymu. Na popis situace na ukrajinském poloostrově ale nakonec nedošlo. Moderátor Marin Veselovský se totiž ptal, kdo zákonodárci cestu platil, čímž následně ve veřejném prostoru rozpoutal poměrně ostrou debatu. V té padla i slova o válce a namířených samopalech, které ale Šarapatka neviděl - prý bohužel.

„Přiznám se, že to nevím a v tu chvíli mě to ani nijak netrápilo. (…) Šlo o to, zjistit, jak to referendum probíhá. A je lhostejno, kdo zaplatil letenku.“ Tato slova pronesl člen Poslanecké sněmovny ČR v odpověď ba otázku moderátora ČT Martina Veselovského, zda ví, kdo mu platil cestu na Krym, kde Šarapatka působil jako jeden z asi sedmdesáti pozorovatelů tamního referenda.

Co kdyby to platil Kyjev?

České televizi se totiž podařilo zjistit, že, že s Euroasijskou pozorovatelnou pro demokracii a volby, která Šarapatkovu cestu platila, je spojován Luc Michel, belgický právník a politický aktivista. Podle Francouzských médií jde o příznivce radikální pravice. Ale jak již bylo řečeno, Šarapatka považoval za podstatnější vidět, jak to referendum probíhalo.

Poslanec Martin Lank (Úsvit přímé demokracie) se svého kolegy zastal a nastolil otázku, zda je opravdu tak zásadní, kdo cestu pozorovatelů platil. „Čekal jsem, že se dozvím, co na Krymu viděl a jak hlasování probíhalo. Místo toho se celá debata točila kolem toho, kdo ho na Krym pozval a kdo cestu zaplatil. Jakou to má souvislost s tím, co tam viděl? Nebo snad kdyby to zaplatila OSN, tak by tam ti lidé volili jinak? Nemohu se zbavit dojmu, že kdyby mu cestu zaplatil Kyjev, tak ho tady budou všichni plácat po ramenou - zvlášť kdyby přivezl svědectví, jak tam lidé chodí k urnám pod namířenými hlavněmi samopalů. K čemuž se ho ostatně někteří redaktoři snažili navést už v telefonátech z místa. Bohužel - samopaly neviděl,“ podotkl ve vyjádření uveřejněném na sociální síti Facebook Lank.

Dotaz směřující na financování pozorovatelské mise Lank považuje za součást mediální války mezi západními médii, která se staví spíše na stranu Kyjeva a původních demonstrantů na Majdanu, a „východním ruskými médii, která hovoří o fašistech působících v Kyjevě a poukazují na obavy obyvatel Krymu z dalšího vývoje v zemi. Poslanec následně vyjádřil obavu, že oba výklady usilují o manipulaci s veřejností a schází tu vyváženost.

Organizovaná manipulace

Počínání redaktora ČT nenechalo chladným ani advokáta Jiřího Vyvadila z ČSSD, který založil platformu Přátelé Ruska v České republice. Tu se chystá přetransformovat dokonce v občanské sdružení a jako jeho přední činitel se již dopisem obrátil na velvyslanectví Ruské federace v ČR, v němž vyjádřil jednoznačnou podporu postupu Ruska v krymské krizi. Po vysílání úterních Událostí komentářů se stejně jasně vymezil proti postupu ČT.

„Česká televize sehrává hanebnou úlohu... V neděli - a bližší informace budou následovat - se sejdeme pod Václavem, abychom protestovali proti této organizované manipulaci, na kterou si ještě navíc všichni povinně prostřednictvím poplatků platíme,“ zdůraznil zakladatel platformy Přátel Ruska v České republice na Facebooku.

Veselovský vysvětluje: Zdálo se mi to praštěné

Pár slov k dění ve studiu napsal na sociální síti Facebook i sám moderátor Veselovský. Původně se prý s poslancem Šarapatkou chtěl opravdu bavit o průběhu referenda, když ale zjistil, kdo je s organizací, která cestu na Krym financovala spojován, chtěl slyšet Šarapatkovo stanovisko.

„Vzhledem k jeho tvrzení, že mu je jedno, kdo ho platí, mi přišlo poněkud praštěné pokračovat v rozhovoru s panem poslancem jako mezinárodním pozorovatelem. V tu chvíli už jsem ho považoval, a stále považuji, za nehodnověrný zdroj,“ reagoval na kritiku Martin Veselovský na sociální síti Facebook.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace