Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O pochvale pro ČSSD a médiích, která věci nafukují. Takto se prý věci mají ...

17.03.2014
O pochvale pro ČSSD a médiích, která věci nafukují. Takto se prý věci mají ...

Foto: Parlamentní listy.cz

Popisek: Ukrajinská krize

Evropská unie musí být jednotná a nesmí postupovat hystericky. Tato slova pronesl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na výsledky Krymského referenda. Informovala o tom ČTK. Politoložka Vladimíra Dvořáková oceňuje opatrnější přístup ČSSD ke krymské krizi, kterým se odlišuje např. od TOP 09 Karla Schwarzenberga. Vývoj na Ukrajině s sebou totiž nese jistá rizika. A jak to bude na Krymu? Český poslanec má jasno.

V otázce přístupu k Ukrajině není sociální demokracie úplně jednotná. Na jedné straně stojí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který vyjadřuje obavy z chování Ruska na Krymu, uprostřed ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, jenž upozorňuje na ekonomické sepjetí Česka s Ruskem a na opačné straně proti Zaorálkovi stojí poslanec Stanislav Huml nebo advokát Jiří Vyvadil, kteří vyjadřují obavy z fašistů na Ukrajině.

Pozor na domobranu

Politoložka Vladimíra Dvořáková ve vyjádření pro První zprávy.cz ocenila opatrnost, s jakou ČSSD ukrajinskou situaci obhlíží.

„Co mně přišlo podstatné, byla diskuse v ČSSD, která se týkala i určité opatrnosti ke konkrétnímu vedení Ukrajiny. Neboť asi největším rizikem při všech revolučních změnách je, zda toto vedení je schopno kontrolovat pohyby obyvatel, protesty, případně nějaká radikální vystoupení. Samozřejmě, pokud jsou plná náměstí lidí, kteří vládu podporují, tak ji to posiluje, ale pokud se například dohodnou kompromisy, tak je zase nutné, aby lidé z náměstí již odešli. Potom je totiž možné, že se lidé začnou chovat zcela nezávisle a pak není s kým jednat. Například i nejrůznější domobrany mohou představovat obrovské riziko, kdy se mohou vymknout z jakékoliv kontroly. Což jsme viděli při rozpadu bývalé Jugoslávie,“ varuje známá politoložka.

Většina českých médií ale upozorňuje spíše na rizika spojená s výsledky referenda na Krymu. Hlasování se podle údajů zúčastnila drtivá většina populace. Dokonce až tak drtivá, že připomíná konání voleb ze sovětských dob. Česká televize opakovaně upozorňovala, že lidé žijící na Krymu, kteří s odtržením poloostrova od Ukrajiny nesouhlasí, se bojí veřejně vyjevit svůj názor.   I na poloostrově totiž působí domobrana, která s podporou ruských jednotek udržuje na Krymu „pořádek.“

Není to tak horké

Za pozornost však zároveň stojí, že čeští poslanci, kteří se na poloostrov vydali jako pozorovatelé, hlásí klid v ulicích a jásající davy. Milan Šarapatka z Úsvitu přímé demokracie České televizi řekl, že lidé o referendum stáli a rozhodovali se svobodně. Stanislav Berkovec z ANO k tomu pro Parlamentní listy.cz dodává, že život na Krymu poběží dál. Lidé se prý spolu domluví a jejich děti budou dál chodit do školy.

Podle něj je situace na Krymu uměle nafouknuta do velikosti konfliktu a česká média vše velmi strašně zveličují. "I zde je to trochu vyprovokované. Myslím si, že se lidé domluví a katastrofické scénáře nenastanou. Ptal jsem se v jedné vesnici a ve městě na to, co když se Krym odtrhne. U Nás slyšíme katastrofické scénáře, že bude bez plynu, bez elektriky. Ale oni říkali, že platí za vše, za vodu i za plyn. Podle mě tady žádná energetická krize nenastane. Do škol chodí pohromadě tatarské, ruské i ukrajinské děti a bude se vyučovat dál. Tady v naší oblasti život poběží dál," dodal moderátor a poslanec Stanislav Berkovec s tím, že doposud nezažil jediný konflikt.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace