Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

O pochvale pro ČSSD a médiích, která věci nafukují. Takto se prý věci mají ...

17.03.2014
O pochvale pro ČSSD a médiích, která věci nafukují. Takto se prý věci mají ...

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Ukrajinská krize

Evropská unie musí být jednotná a nesmí postupovat hystericky. Tato slova pronesl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na výsledky Krymského referenda. Informovala o tom ČTK. Politoložka Vladimíra Dvořáková oceňuje opatrnější přístup ČSSD ke krymské krizi, kterým se odlišuje např. od TOP 09 Karla Schwarzenberga. Vývoj na Ukrajině s sebou totiž nese jistá rizika. A jak to bude na Krymu? Český poslanec má jasno.

V otázce přístupu k Ukrajině není sociální demokracie úplně jednotná. Na jedné straně stojí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který vyjadřuje obavy z chování Ruska na Krymu, uprostřed ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, jenž upozorňuje na ekonomické sepjetí Česka s Ruskem a na opačné straně proti Zaorálkovi stojí poslanec Stanislav Huml nebo advokát Jiří Vyvadil, kteří vyjadřují obavy z fašistů na Ukrajině.

Pozor na domobranu

Politoložka Vladimíra Dvořáková ve vyjádření pro První zprávy.cz ocenila opatrnost, s jakou ČSSD ukrajinskou situaci obhlíží.

„Co mně přišlo podstatné, byla diskuse v ČSSD, která se týkala i určité opatrnosti ke konkrétnímu vedení Ukrajiny. Neboť asi největším rizikem při všech revolučních změnách je, zda toto vedení je schopno kontrolovat pohyby obyvatel, protesty, případně nějaká radikální vystoupení. Samozřejmě, pokud jsou plná náměstí lidí, kteří vládu podporují, tak ji to posiluje, ale pokud se například dohodnou kompromisy, tak je zase nutné, aby lidé z náměstí již odešli. Potom je totiž možné, že se lidé začnou chovat zcela nezávisle a pak není s kým jednat. Například i nejrůznější domobrany mohou představovat obrovské riziko, kdy se mohou vymknout z jakékoliv kontroly. Což jsme viděli při rozpadu bývalé Jugoslávie,“ varuje známá politoložka.

Většina českých médií ale upozorňuje spíše na rizika spojená s výsledky referenda na Krymu. Hlasování se podle údajů zúčastnila drtivá většina populace. Dokonce až tak drtivá, že připomíná konání voleb ze sovětských dob. Česká televize opakovaně upozorňovala, že lidé žijící na Krymu, kteří s odtržením poloostrova od Ukrajiny nesouhlasí, se bojí veřejně vyjevit svůj názor.   I na poloostrově totiž působí domobrana, která s podporou ruských jednotek udržuje na Krymu „pořádek.“

Není to tak horké

Za pozornost však zároveň stojí, že čeští poslanci, kteří se na poloostrov vydali jako pozorovatelé, hlásí klid v ulicích a jásající davy. Milan Šarapatka z Úsvitu přímé demokracie České televizi řekl, že lidé o referendum stáli a rozhodovali se svobodně. Stanislav Berkovec z ANO k tomu pro Parlamentní listy.cz dodává, že život na Krymu poběží dál. Lidé se prý spolu domluví a jejich děti budou dál chodit do školy.

Podle něj je situace na Krymu uměle nafouknuta do velikosti konfliktu a česká média vše velmi strašně zveličují. "I zde je to trochu vyprovokované. Myslím si, že se lidé domluví a katastrofické scénáře nenastanou. Ptal jsem se v jedné vesnici a ve městě na to, co když se Krym odtrhne. U Nás slyšíme katastrofické scénáře, že bude bez plynu, bez elektriky. Ale oni říkali, že platí za vše, za vodu i za plyn. Podle mě tady žádná energetická krize nenastane. Do škol chodí pohromadě tatarské, ruské i ukrajinské děti a bude se vyučovat dál. Tady v naší oblasti život poběží dál," dodal moderátor a poslanec Stanislav Berkovec s tím, že doposud nezažil jediný konflikt.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace