Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To budete koukat: Česko předehnalo Švýcarsko!

15.03.2014
To budete koukat: Česko předehnalo Švýcarsko!

Autor: hybrid.cz

Popisek: Vlajka České republiky

Od doby, kdy Tomio Okamura vstoupil do politiky, často slýcháme, že by se Česko mělo vydat švýcarskou a že nám potom bude lépe, nejen v politice. Existuje ale oblast, kde už Česko zemi hor a bank předčilo. V čem? Odpovědí na tuto otázku možná budete dost překvapeni.

Při pohledu na Ukrajinu, ale také Venezuelu nebo Afghánistán se zdá, že nás obklopuje krutá realita, v níž není vůbec snadné žít. Institut pro ekonomiku a mír (Institute for Economics and Peace) ale od orku 2007 vydává žebříčku dvaceti nejmírumilovnějších zemí na světě. Všímá si přitom vnitřních podmínek v jednotlivých zemích i vnějších faktorů, které je ovlivňují. O výsledcích měření informoval server Amerikanki.com.

Evropa vede, obsadila první dvě místa

Na prvním místě najdeme Dánsko. Proč? „Jde o to, že lidé žijící v Dánsku se raději soustředí na ekonomické otázky, než by se zapojovali do různých ozbrojených konfliktů´,“ stojí v hodnocení. O klidu Dánů podle serveru svědčí i to, že se v masovém měřítku nechopili zbraní ani za nacistické okupace.

Druhé skončilo Norsko a to i navzdory masakru Anderse Breivika, který mají obyvatelé stále v paměti. Země však klade na mírovou politiku důraz celá léta a životní úroveň v zemi je velmi vysoká. Stupně vítězů uzavírá Singapur, jen se osamostatnil v roce 1965. Vzhledem ke své velikosti, či spíše malosti, se snaží rozvíjet přátelské vztahy na všech úrovních, ekonomické nevyjímaje. Stát je také velmi aktivní v rámci OSN.

Česká republika skončila v posledním hodnocení na osmé pozici, za Belgií. „Po rozdělení Československa se Česká republika do značné míry soustředila na vybudování silné kapitalistické ekonomiky se stabilním prostředím pro investory,“ píší o Česku. Zahraniční turisté k nám prý jezdí obdivovat především starobylou Prahu a dech beroucí přírodní krásy.

Předběhli jsme Švýcarsko, Finsko, Nový Zéland i Austrálii

Švýcarsko skončilo těsně za naší republikou, tedy deváté. Hodnotitelé zemi udělili nejlepší známku ze všech v hodnocení politické stability. Ocenily také nízkou míru násilných trestných činů v zemi. Klasickým Švýcarským rysem je také neutralita „v jakémkoli mezinárodním počasí“, s trochou nadsázky řečeno.

První desítku pak uzavírá Japonsko a to díky svému kulturnímu bohatství. Od skončení druhé světové války patří Japonsko mezi nejmírumilovnější země na světě. Ústavně má dokonce zapovězenou armádu - podle čl. 9 ústavy. V zemi existují jen nepříliš početné obranné sbory, které nesmí být nasazovány ani v bojových misích OSN. Ve druhé polovině roku 2013 se ale v Japonsku rozproudila debata o to, zda by nebylo na místě pravidelnou armádu znovu obnovit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace