Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

To budete koukat: Česko předehnalo Švýcarsko!

15.03.2014
To budete koukat: Česko předehnalo Švýcarsko!

Autor: hybrid.cz

Popisek: Vlajka České republiky

Od doby, kdy Tomio Okamura vstoupil do politiky, často slýcháme, že by se Česko mělo vydat švýcarskou a že nám potom bude lépe, nejen v politice. Existuje ale oblast, kde už Česko zemi hor a bank předčilo. V čem? Odpovědí na tuto otázku možná budete dost překvapeni.

Při pohledu na Ukrajinu, ale také Venezuelu nebo Afghánistán se zdá, že nás obklopuje krutá realita, v níž není vůbec snadné žít. Institut pro ekonomiku a mír (Institute for Economics and Peace) ale od orku 2007 vydává žebříčku dvaceti nejmírumilovnějších zemí na světě. Všímá si přitom vnitřních podmínek v jednotlivých zemích i vnějších faktorů, které je ovlivňují. O výsledcích měření informoval server Amerikanki.com.

Evropa vede, obsadila první dvě místa

Na prvním místě najdeme Dánsko. Proč? „Jde o to, že lidé žijící v Dánsku se raději soustředí na ekonomické otázky, než by se zapojovali do různých ozbrojených konfliktů´,“ stojí v hodnocení. O klidu Dánů podle serveru svědčí i to, že se v masovém měřítku nechopili zbraní ani za nacistické okupace.

Druhé skončilo Norsko a to i navzdory masakru Anderse Breivika, který mají obyvatelé stále v paměti. Země však klade na mírovou politiku důraz celá léta a životní úroveň v zemi je velmi vysoká. Stupně vítězů uzavírá Singapur, jen se osamostatnil v roce 1965. Vzhledem ke své velikosti, či spíše malosti, se snaží rozvíjet přátelské vztahy na všech úrovních, ekonomické nevyjímaje. Stát je také velmi aktivní v rámci OSN.

Česká republika skončila v posledním hodnocení na osmé pozici, za Belgií. „Po rozdělení Československa se Česká republika do značné míry soustředila na vybudování silné kapitalistické ekonomiky se stabilním prostředím pro investory,“ píší o Česku. Zahraniční turisté k nám prý jezdí obdivovat především starobylou Prahu a dech beroucí přírodní krásy.

Předběhli jsme Švýcarsko, Finsko, Nový Zéland i Austrálii

Švýcarsko skončilo těsně za naší republikou, tedy deváté. Hodnotitelé zemi udělili nejlepší známku ze všech v hodnocení politické stability. Ocenily také nízkou míru násilných trestných činů v zemi. Klasickým Švýcarským rysem je také neutralita „v jakémkoli mezinárodním počasí“, s trochou nadsázky řečeno.

První desítku pak uzavírá Japonsko a to díky svému kulturnímu bohatství. Od skončení druhé světové války patří Japonsko mezi nejmírumilovnější země na světě. Ústavně má dokonce zapovězenou armádu - podle čl. 9 ústavy. V zemi existují jen nepříliš početné obranné sbory, které nesmí být nasazovány ani v bojových misích OSN. Ve druhé polovině roku 2013 se ale v Japonsku rozproudila debata o to, zda by nebylo na místě pravidelnou armádu znovu obnovit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace