Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fuck the lady Ashton! Vyšlo najevo, že šéfka evropské diplomacie se v kauze Ukrajina zachovala jako zbabělá krysa

07.03.2014
Fuck the lady Ashton! Vyšlo najevo, že šéfka evropské diplomacie se v kauze Ukrajina zachovala jako zbabělá krysa

Foto: ČT, repro

Popisek: Catherine Ashton

Během středy se na internetu objevil záznam rozhovoru estonského ministra zahraničí Urmase Paeta s šéfkou diplomacie EU Catherine Ashton. Poté, co si odposlechnuté nahrávky všimla světová média, stala se senzací. Ministr členské země EU tam totiž mimo jiné mluvil o tom, že za střelci z kyjevského náměstí Majdan mohou stát představitelé nové ukrajinské vlády.

„Je zde stále silnější podezření, že za střelci nestál Janukovyč, ale někdo z nové koalice,“ zaznělo z úst estonského ministra, který se předtím pohyboval v Kyjevě a jednal s oběma stranami. Svůj soud opíral zejména o svědectví lékařů, že mrtví o obou stran barikád byli zastřeleni stejným způsobem.

Po zveřejnění nahrávky se ministr Paet snažil svá slova mírnit. Podle něj je především velmi nešťastné, že se soukromý telefonát dostal na veřejnost. „Hovořil jsem o tom, jaké se objevují verze toho, co se děje na Ukrajině. Nehodnotil jsem je. Jen jsem vyjadřoval obavy, že když tyto řeči začnou žít vlastním životem, může to zhoršit situaci na Ukrajině,“ uvedl pro agenturu RIA Novosti, když komentoval rozruch, který jeho slova vyvolala.

V rozhovoru s Ashtonovou také zmínil své setkání s ukrajinskou lékařkou jménem Olha, která mu sdělila, že řada zastřelených demonstrantů byla zasažena stejným způsobem, jako zastřelení policisté. To prý může naznačovat, že po obou stranách stříleli stejní lidé.

Zmíněnou ukrajinskou lékařku Olhu našel korespondent britského deníku The Telegraph. Ta se snažila svá slova mírnit. „Nikdo, kdo jen vidí rány, když ošetřuje oběti, nemůže rozhodnout o typu zbraní,“ vysvětluje. Ona sama prý jako ošetřující lékařka v žádném případě nemá informace k tomu, aby mohla cokoliv zodpovědně říct o původu střel.

Česká média si toho nevšimla

 „Doufám, že mezinárodní experti i ukrajinští vyšetřovatelé rozhodnou, o jaké druhy zbraní šlo, kdo se podílel na zabíjení a jak se to dělalo,“ dodala lékařka s tím, že Ukrajinci se musí dozvědět, kdo do lidí střílel. Musí se tak ale stát na základě odborných znalostí, které ale ona nemá.

Proto také odmítla vyjádření ministra Paeta, že za majdanským masakrem mohly stát osoby z opozice. To si v žádném případě netroufá dovozovat.

Slova ministra Paeta ale přesto zapůsobila na světové veřejné mínění. I v České republice, kde o jeho telefonátu některá média vůbec neinformovala, jej publicista Ondřej Neff označil za „skandál s pozitivním efektem“. „Vrací nás to na zem. Nejde o souboj dobra se zlem a už vůbec ne demokracie s totalitarismem,“ napsal na webu Neviditelný pes, kde pod přezdívkou Aston pravidelně glosuje aktuální dění.  

Impotence v praxi, píše Neff

Neffa v telefonátu zaujala též reakce baronky Ashton. „Z reakce lady Ashton ´Domnívám se, že bychom to měli vyšetřit. Tím nemyslím, že to chci navrhovat´ je zřejmé, že dáma byla sdělením šokována, neboť to nabouralo její ideologický obraz a z něho plynoucí mediální konstrukci," píše Neff, podle kterého její bezprostřední reakce odhalila „impotenci v praxi“.

Komentátor si následně pomohl příměrem z nedávno uniklého odposlechu americké diplomatky, která aktivity Bruselu v ukrajinské krizi komentovala pregnantně „Fuck the EU“. Neff chování evropské komisařky okomentoval (se zdůrazněnou nadsázkou) obdobně: „Fuck the lady Ashton“.

A Neff pokračuje: Je to zřejmě dobrý důvod k odstoupení lady Ashton z funkce. Ve chvílích krize fatálně selhala. Že se zesměšňuje Obama, na to je svět už zvyklý. Z Washingtonu je do Kyjeva daleko a kdo se v tom má vyznat. Avšak Ukrajina je součástí Evropy, významná část jejích občanů má zájem o evropskou  kooperaci, jsou zde vazby po staletí trvající a bylo by očekávati, že se osobnost na rozhodovací špičce bude chovat s rozmyslem. Ale to, že Ashton o indiciích věděla a odmítla je prověřit, je naprosto šokující a podlamuje důvěru v evropskou reprezentaci.

Rozhořčení ukrajinských občanů se dá snadno pochopit a je právě tak pochopitelné, že události na Majdanu mají svoji dynamiku, která jde přes hranice demokratické procedury. V tomto smyslu má pravdu Stanislav Křeček, který se nenechal zakřiknout svou šéfkou Šabatovou a nadále poukazuje na to, že byl ukrajinský prezident svržen nestandardně. To má samozřejmě závažné důsledky pro další politický vývoj a zdaleka to neznamená, že Stanislav Křeček pokládá Janukovyče za muže na pravém místě. Ale není to tak, že na Ukrajině sledujeme zápas dobra se zlem a že lady Ashton podrží palečky dobru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace