Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rusko vrací úder: Kellner a další čeští boháči mohou pořádně zchudnout

06.03.2014
Rusko vrací úder: Kellner a další čeští boháči mohou pořádně zchudnout

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Nejbohatší Čech Petr Kellner

Ruská federace si nechce nechat líbit výhrůžky Západu. Ten kvůli ruské intervenci na Krymu zvažuje přijetí ekonomických sankcí proti „ruskému medvědovi“. Odpověď v podobě rázného protiopatření na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. O majetek mohou v Rusku přijít jednotlivci i firmy z USA či EU. Na české straně může hodně utrpět miliardář Petr Kellner, Karel Komárek mladší a další.

Horní komora ruského parlamentu připravuje zákon, který by v případě protiruských sankcí umožnil konfiskovat majetek, aktiva a bankovní účty evropských a amerických firem i soukromých osob v Rusku. Agentuře RIA Novosti to dnes řekl šéf ústavněprávního výboru Rady federace Andrej Klišas. Má jít o odpověď Západu. Ten totiž zvažuje sankce proti Rusku po vpádu ruských jednotek na ukrajinský Krym. Plán na případnou odvetu ze strany Moskvy sledují i české firmy, které v Rusku podnikají. Informace přinesla ČTK.

Ruský Home Credit, ale i těžba zlata a stříbra

Chystané opatření může dopadnout i na české podnikatele, kteří své aktivity rozvíjejí právě v Rusku. A nejvíc mohou trpět ti nejbohatší, jako Petr Kellner, který se jen o vlas nedostal mezi sto nejbohatších miliardářů na planetě. Čínský žebříček nejbohatších mužů a žen mu s jeho 11 miliardami dolarů přisoudil páté místo.

Na počátku 21. století byl dokonce Kellner se svou skupinou PPF jedním z největších zahraničních investorů v Rusku.V roce 2002 vstupuje PPF na ruský trh, kde realizuje své první investice v pojišťovnictví a spotřebitelském financování. Přes počáteční obtíže se skupina nevzdala a ruský trh zůstal středem jejích obchodních zájmů. Postupně PPF v Rusku úspěšně rozjíždí Home Credit a investuje nejen v bankovnictví a pojišťovnictví, ale například i do těžby stříbra a zlata (společnost Polymetal),“ dočteme se na stránkách finanční skupiny.

Miliony eur skupina vložila i do realitního byznysu v Rusku. Do roku 2012 šlo o 574 milionů eur, v dalších dvou letech jsou v plánu další investice v hodnotě 600 milionů eur.  Dceřiná společnost Home Credit & Finance Bank v Rusku dokonce podporuje vzdělávání vysokoškolských studentů.

S Kelnerem mohou trpět i další

Miliardář Petr Kellner ale není jediný český podnikatel, na něho může ruský protiúder vůči Západu dopadnout. Další na řadě může být Karel Komárek mladší s finanční skupinou KKCG se sídlem na Kypru. Skupina ovládá desítky firem v 11 státech světa.

„V Ruské federaci je skupina KKCG zastoupena prostřednictvím pobočky MND a.s. v Moskvě, která analyzuje potenciální investiční příležitosti a skrze společnost LLC MND Samara, která provozuje rozsáhlý ropný terminál v Samrské oblasti u města Oktyabrsk,“ dočteme se na webu KKCG. Supina spravuje majetek dosahující téměř třiceti miliard korun.

Ruským „protiúderem“ může utrpět i celá řada dalších investic. Na území federace působí např. strojírenská společnost Kovosvit MAS, která na zdejší trhy přišla již v roce 2012 a v roce 2014 odhaduje, že celkové investice do podnikání dosáhnou 1,5 miliardy korun. „Český strojírenský podnik KOVOSVIT MAS založil v roce 2012 v ruském Azově společný česko-ruský podnik  MTE KOVOSVIT MAS. Slavnostním otevřením montážní haly, které se uskutečnilo 29. listopadu 2013, byla oficiálně zahájena produkce obráběcích strojů značky MAS v Rusku,“ dočteme se na stránkách společnosti.

Miloš Polák

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace