Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rusko vrací úder: Kellner a další čeští boháči mohou pořádně zchudnout

06.03.2014
Rusko vrací úder: Kellner a další čeští boháči mohou pořádně zchudnout

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Nejbohatší Čech Petr Kellner

Ruská federace si nechce nechat líbit výhrůžky Západu. Ten kvůli ruské intervenci na Krymu zvažuje přijetí ekonomických sankcí proti „ruskému medvědovi“. Odpověď v podobě rázného protiopatření na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. O majetek mohou v Rusku přijít jednotlivci i firmy z USA či EU. Na české straně může hodně utrpět miliardář Petr Kellner, Karel Komárek mladší a další.

Horní komora ruského parlamentu připravuje zákon, který by v případě protiruských sankcí umožnil konfiskovat majetek, aktiva a bankovní účty evropských a amerických firem i soukromých osob v Rusku. Agentuře RIA Novosti to dnes řekl šéf ústavněprávního výboru Rady federace Andrej Klišas. Má jít o odpověď Západu. Ten totiž zvažuje sankce proti Rusku po vpádu ruských jednotek na ukrajinský Krym. Plán na případnou odvetu ze strany Moskvy sledují i české firmy, které v Rusku podnikají. Informace přinesla ČTK.

Ruský Home Credit, ale i těžba zlata a stříbra

Chystané opatření může dopadnout i na české podnikatele, kteří své aktivity rozvíjejí právě v Rusku. A nejvíc mohou trpět ti nejbohatší, jako Petr Kellner, který se jen o vlas nedostal mezi sto nejbohatších miliardářů na planetě. Čínský žebříček nejbohatších mužů a žen mu s jeho 11 miliardami dolarů přisoudil páté místo.

Na počátku 21. století byl dokonce Kellner se svou skupinou PPF jedním z největších zahraničních investorů v Rusku.V roce 2002 vstupuje PPF na ruský trh, kde realizuje své první investice v pojišťovnictví a spotřebitelském financování. Přes počáteční obtíže se skupina nevzdala a ruský trh zůstal středem jejích obchodních zájmů. Postupně PPF v Rusku úspěšně rozjíždí Home Credit a investuje nejen v bankovnictví a pojišťovnictví, ale například i do těžby stříbra a zlata (společnost Polymetal),“ dočteme se na stránkách finanční skupiny.

Miliony eur skupina vložila i do realitního byznysu v Rusku. Do roku 2012 šlo o 574 milionů eur, v dalších dvou letech jsou v plánu další investice v hodnotě 600 milionů eur.  Dceřiná společnost Home Credit & Finance Bank v Rusku dokonce podporuje vzdělávání vysokoškolských studentů.

S Kelnerem mohou trpět i další

Miliardář Petr Kellner ale není jediný český podnikatel, na něho může ruský protiúder vůči Západu dopadnout. Další na řadě může být Karel Komárek mladší s finanční skupinou KKCG se sídlem na Kypru. Skupina ovládá desítky firem v 11 státech světa.

„V Ruské federaci je skupina KKCG zastoupena prostřednictvím pobočky MND a.s. v Moskvě, která analyzuje potenciální investiční příležitosti a skrze společnost LLC MND Samara, která provozuje rozsáhlý ropný terminál v Samrské oblasti u města Oktyabrsk,“ dočteme se na webu KKCG. Supina spravuje majetek dosahující téměř třiceti miliard korun.

Ruským „protiúderem“ může utrpět i celá řada dalších investic. Na území federace působí např. strojírenská společnost Kovosvit MAS, která na zdejší trhy přišla již v roce 2012 a v roce 2014 odhaduje, že celkové investice do podnikání dosáhnou 1,5 miliardy korun. „Český strojírenský podnik KOVOSVIT MAS založil v roce 2012 v ruském Azově společný česko-ruský podnik  MTE KOVOSVIT MAS. Slavnostním otevřením montážní haly, které se uskutečnilo 29. listopadu 2013, byla oficiálně zahájena produkce obráběcích strojů značky MAS v Rusku,“ dočteme se na stránkách společnosti.

Miloš Polák

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace