Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rusko vrací úder: Kellner a další čeští boháči mohou pořádně zchudnout

06.03.2014
Rusko vrací úder: Kellner a další čeští boháči mohou pořádně zchudnout

Foto: Parlamentní listy.cz

Popisek: Nejbohatší Čech Petr Kellner

Ruská federace si nechce nechat líbit výhrůžky Západu. Ten kvůli ruské intervenci na Krymu zvažuje přijetí ekonomických sankcí proti „ruskému medvědovi“. Odpověď v podobě rázného protiopatření na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. O majetek mohou v Rusku přijít jednotlivci i firmy z USA či EU. Na české straně může hodně utrpět miliardář Petr Kellner, Karel Komárek mladší a další.

Horní komora ruského parlamentu připravuje zákon, který by v případě protiruských sankcí umožnil konfiskovat majetek, aktiva a bankovní účty evropských a amerických firem i soukromých osob v Rusku. Agentuře RIA Novosti to dnes řekl šéf ústavněprávního výboru Rady federace Andrej Klišas. Má jít o odpověď Západu. Ten totiž zvažuje sankce proti Rusku po vpádu ruských jednotek na ukrajinský Krym. Plán na případnou odvetu ze strany Moskvy sledují i české firmy, které v Rusku podnikají. Informace přinesla ČTK.

Ruský Home Credit, ale i těžba zlata a stříbra

Chystané opatření může dopadnout i na české podnikatele, kteří své aktivity rozvíjejí právě v Rusku. A nejvíc mohou trpět ti nejbohatší, jako Petr Kellner, který se jen o vlas nedostal mezi sto nejbohatších miliardářů na planetě. Čínský žebříček nejbohatších mužů a žen mu s jeho 11 miliardami dolarů přisoudil páté místo.

Na počátku 21. století byl dokonce Kellner se svou skupinou PPF jedním z největších zahraničních investorů v Rusku.V roce 2002 vstupuje PPF na ruský trh, kde realizuje své první investice v pojišťovnictví a spotřebitelském financování. Přes počáteční obtíže se skupina nevzdala a ruský trh zůstal středem jejích obchodních zájmů. Postupně PPF v Rusku úspěšně rozjíždí Home Credit a investuje nejen v bankovnictví a pojišťovnictví, ale například i do těžby stříbra a zlata (společnost Polymetal),“ dočteme se na stránkách finanční skupiny.

Miliony eur skupina vložila i do realitního byznysu v Rusku. Do roku 2012 šlo o 574 milionů eur, v dalších dvou letech jsou v plánu další investice v hodnotě 600 milionů eur.  Dceřiná společnost Home Credit & Finance Bank v Rusku dokonce podporuje vzdělávání vysokoškolských studentů.

S Kelnerem mohou trpět i další

Miliardář Petr Kellner ale není jediný český podnikatel, na něho může ruský protiúder vůči Západu dopadnout. Další na řadě může být Karel Komárek mladší s finanční skupinou KKCG se sídlem na Kypru. Skupina ovládá desítky firem v 11 státech světa.

„V Ruské federaci je skupina KKCG zastoupena prostřednictvím pobočky MND a.s. v Moskvě, která analyzuje potenciální investiční příležitosti a skrze společnost LLC MND Samara, která provozuje rozsáhlý ropný terminál v Samrské oblasti u města Oktyabrsk,“ dočteme se na webu KKCG. Supina spravuje majetek dosahující téměř třiceti miliard korun.

Ruským „protiúderem“ může utrpět i celá řada dalších investic. Na území federace působí např. strojírenská společnost Kovosvit MAS, která na zdejší trhy přišla již v roce 2012 a v roce 2014 odhaduje, že celkové investice do podnikání dosáhnou 1,5 miliardy korun. „Český strojírenský podnik KOVOSVIT MAS založil v roce 2012 v ruském Azově společný česko-ruský podnik  MTE KOVOSVIT MAS. Slavnostním otevřením montážní haly, které se uskutečnilo 29. listopadu 2013, byla oficiálně zahájena produkce obráběcích strojů značky MAS v Rusku,“ dočteme se na stránkách společnosti.

Miloš Polák

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace