Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákaz vede k organizovanému zločinu a má negativní vliv na společnost! Experti o marihuaně, jak bychom to nečekali

04.03.2014
Zákaz vede k organizovanému zločinu a má negativní vliv na společnost! Experti  o marihuaně, jak bychom to nečekali

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Marihuana, ilustrační foto

V Debatním klubu spolu probírali tématiku regulace konopí i jiných návykových látek vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych a přednosta Kliniky adiktologie profesor Michal Miovský. Shodli se na tom, že tvrdá prohibice s sebou nese neuvěřitelně negativní dopady, tak jak je známe například z alkoholové prohibice ve Spojených státech. Důraz oba zúčastnění kladou na individuální odpovědnost jedince provázenou sankcemi při překročení zákona a zneužití návykových látek.

Debatní klub se tentokrát věnoval tématu protidrogové politiky a konkrétně si vybral konopí. Jde o drogu, nebo užitečnou rostlinu? Jak uvedl v úvodu Miroslav Reil: „Konopí se dá upravovat všemi možnými způsoby, a to platí i pro konzumaci. Konopí můžete kouřit nebo z něj udělat mast, která může pomáhat lidem s cukrovkou. Pomocí vaporizace konopného květu získáte prostředek potlačující účinky antidepresiv. Z konopí se tkají látky, které si můžete koupit a nechat si z nich ušít oblečení. Hlavní diskuze se přesto vede o konopí jako o nebezpečné droze,“ řekl na úvod debaty.

Za Národní protidrogovou centrálu přijal pozvání vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych a druhým hostem debaty byl přednosta Kliniky adiktologie profesor Michal Miovský, klinický psycholog a psychoterapeut.

Hned z kraje debaty hovořili oba odborníci o situaci, kdy přišlo na světovou scénu konopí. Profesor Michal Miovský udělal malý exkurz do historie, když připomněl, že se začalo objevovat v USA v souvislosti s alkoholovou prohibicí. Konopí jako rostlina bylo pochopitelně známo již předtím, ale ani podle plk. Mgr. Jakuba Frydrycha nebylo dáváno do souvislosti s možností omámit člověka a diskvalifikovat ho z činnosti. Ve třicátých letech prý nebylo vůbec používáno slovo marihuana a až okolo roku 1935 se v našem tisku objevily první články o konopí a dávalo se naopak do souvislostí s případy, které byly až démonizovány a končily smrtí.

„Já nejsem příznivec konspirativních teorií. Často dostávám otázku, jaké jsou skutečné důvody nějaké zákonné regulace určité drogy. Různé skupiny mají prý tendenci hledat v tom vliv tu farmaceutických firem, tu nějakých nadnárodních zednářských lóžích apod. Já nejsem příznivcem těchto teorií. Myslím si, že šlendriánu je více než konspirací,“ uvedl Jakub Frydrych.

Tvrdá regulace přináší negativní jevy

Profesor Miovský poukázal na zkušenost s alkoholové prohibice ve Spojených státech, která ukázala, že tvrdá regulace jedné návykové látky má neuvěřitelně negativní vliv na celou společnost. Počínaje nárůstem organizovaného zločinu, který prorůstá do vysokých pater politiky. Zajímala ho otázka, jak problém regulace návykových látek vnímá plk. Frydrych z pohledu policisty.

Podle něj vše leží ve vybalancování oné regulace. „Rozhodně nejsem pro deregulaci, vše se musí vyvážit,“ uvedl Frydrych. Poukázal také na zvyšování spotřební daně, která je rovněž regulačním nástrojem. Když ta překročí určitou hranici, tak prý také dochází k nárůstu aktivity na černém trhu, jak je to vidět třeba u tabákových výrobků.

Jakub Frydrych dále promluvil o otázce alkoholu a cigaret, kde se společnost dohodla na regulaci a zákonem vymezila, že nemá být přístupný mladistvým. Podle něj jsme však v této otázce neúspěšní a mladiství se k oběma látkám snadno dostávají i v nízkém věku. Přirovnal situaci k hráčství na výherních automatech. Domnívá se totiž, že všeobecná velká nabídka a dostupnost zvyšují riziko užívání a vzniku závislosti.

Oblast regulace společnost nezvládá

„Diskuse o regulaci konopí je více o regulaci návykových látek obecně," uvedl prof. Miovský s tím, že případnou změnou v jeho regulaci a přidáním do skupiny k tabáku a alkoholu se jen rozšíří oblast regulace, kterou jako civilizovaná společnost nezvládáme, míní. Psycholog dále zdůrazňuje nutnost širší debaty o tomto problému.

Domnívá se, že cesta vede přes větší míru individuální odpovědnosti provázenou sankcemi. To znamená, že řízení pod vlivem návykových látek nebo výkon práce pod vlivem by měl být důsledně postihován. Potřebu větší individuální odpovědnosti by Miovský podpořil i větším zapojením zdravotních pojišťoven do celého procesu. Kdyby lidé zneužívající návykové látky mohli být také nějakým způsobem postiženi. „Každý má právo si zničit zdraví. Ano, má, ale my nemáme povinnost to každému platit,“ míní psycholog. „Prokáže se toto nebo toto a základní pojištění může být zdvojnásobeno.“

Jakub Frydrych upozornil, že podle našeho řádu není sebepoškozování trestné a zároveň, že právě otázka lidských práv je zde velice citlivá. Tento ekonomický tlak přes pojišťovny proto nevidí jako schůdnou cestu v regulaci návykových látek. Věří však v preventivní potenciál sankcí. V debatním klubu Frydrych zmínil hezký příklad toho, jak se vyvíjel vztah společnosti ke kouření. Kdy od zcela bezuzdného kouření například v kinech i nemocnicích došlo k zásadnímu posunu a kouření je společností více odmítáno. Domnívá se, že takový vývoj může být i u jiných návykových látek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace