Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TOP 10 ve jménech: Vedou hezká česká, vloni bylo nejvíce Jakubů a Elišek. A kdo je skokan desetiletí? Víme to

02.03.2014
TOP 10 ve jménech: Vedou hezká česká, vloni bylo nejvíce Jakubů a Elišek. A kdo je skokan desetiletí? Víme to

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Ilustrační foto

Rodné jméno získáme hned po narození a neseme si ho po celý život. Jeho výběr by rodiče neměli podceňovat. Kvůli jménu vysmívané kamarády ze základní školy či postarší korpulentní dámy se jménem Světluška či Jindřiška zná každý, stejně jako ráčkujícího kamaráda s třemi R ve jméně a příjmení.

Jména jako cokoli jiného podléhají módě, nicméně ne tak často jako třeba sukně. Existuje celá řada dalších faktorů, které ovlivňují rodiče při výběru jména – rodinné zvyklosti, vzdělání a sociální postavení, zájmy rodičů, ale i to, jak jméno souzní společně s příjmením. Četnost určitých křestních jmen v generaci se zpětně ukazuje jako svědectví doby a odráží kulturní či sociální úroveň národa v daném časovém úseku.

V loňském roce platilo za jednoznačně neoblíbenější jméno Jakub, který se v záznamech matrik objevil 2 701krát, na záda mu dýchal Jan s 2 560 výskyty.  Z dívčích jmen sáhli rodiče nejčastěji po jménech Eliška (2 107 výskytů, v celkovém pořadí bylo třetí) a Tereza (1 906). Potvrzuje se trend z minulých let, kdy Jan neobsadil horší než první či druhé místo ve statistice od doku 1982, Jakub se v první desítce poprvé objevil v roce 1988 a poslední čtyři roky je jednoznačně nejžádanější. Eliška se z propadliště zapomnění vynořila a naskočila do Top 10 v roce 2008, kdežto Tereza se v ní drží od 1994.

„Zajímavý je vývoj popularity jména Matyáš, které za posledních deset let vyhouplo o 31 příček z šestatřicátého na páté. Na výsluní se vrací i Anna, stálice našich maminek a babiček ztrácela od šedesátých let na oblíbenosti, třeba v roce 1975 se narodilo jen 485 Aniček. Od počátku tisíciletí ji rodiče znovu objevili a v loni opět postoupila do TOP 10,“ říká šéfredaktorka rodičovského portálu Babyweb.cz Jana Truksová.

Statistika není nuda

Z dalších statistických údajů vybíráme: 

Skokan roku 2013: David (v roce 2012 obsadil 12 místo, vloni 9. místo)

Propadák roku 2013:  Vojtěch (v roce 2012 obsadil 10. místo, vloni 15. místo)

V TOP 10 roku 2013 je 6 klučičích a 4 holčičí jména, viz tabulka:


 

Podle čeho vybrat jméno?

Každoročně u nás asi 100 tisíc rodičů přemýšlí, jak pojmenovat svého potomka. Je zajímavé, že až do nedávna se počet použitých rodných jmen pro nově narozené děti pohyboval v řádu 100–700 za rok, v posledních letech tyto počty stoupají. Není to způsobeno jen uvolněním společenského klimatu, protože většina exotických jmen pochází z manželství u nás žijících cizinců, případně párů smíšených, v nichž jeden je cizinec a druhý Čech. Touha po světovosti a ‚zápaďáckém‘ puncu, zaplať Pán Bůh, opadla a Samanthy a Quentiny na pískovišti už tak moc nepotkáváme.

Při výběru jména rodiče často hledí na rodinné tradice a pojmenují nastávající ratolesti po svých rodičích či prarodičích, jiné rodiny zase používají jistý počet jmen stále dokola nebo dávají jména podobná: Marie – Mariana, Luboš – Lubor apod.

V poslední době se klade důraz, aby mělo jméno český charakter – rodičům je ale zpravidla jedno, zda jde o jméno slovanské či neslovanské, důležité je, aby bylo počeštělé a mělo kořeny v minulosti.  Vyhledávaní jsou tedy Ctirad i Běla, které jsou českého původu, stejně jako Jiří (řecký původ) či Eva (hebrejský původ).

Hezkým zvykem, který budoucímu staršímu sourozenci usnadní přijetí nového člena rodiny, je, požádat ho, aby pro nového brášku či sestřičku vybral jméno sám. Můžete čekat lásku z pískoviště Elišku nebo nejlepšího kamaráda ze školky Davídka, ale pocit hrdosti a důležitosti, který se vzedme ve vaší ratolesti, nic nenahradí.

Studie se zabývaly vztahem vzdělání a výběru jmen a došly k tomu, že rodiče se základním a středním bez maturity upřednostňují jména tradiční, považovaná za „česká“ (Marie, Jakub), nebo naopak s výrazným zahraničním vlivem (Sandra, Arnold). Lidé se středním či vysokoškolským vzděláním preferují jména u nás dříve užívaná, polozapomenutá a v současnosti oživovaná (Diviš, Johana), jména známá z historie či literatury (Vojtěch, Tereza), případně méně nápadná jména cizí (Alice).

Už v menší míře se u nás uplatňují vlivy náboženské, ale rozhodně nejsme imunní proti vlivu oblíbených osobností – ať už ze světa sportu, filmu či populární hudby – Dominik (Hašek) či Aneta (Langerová). Jistý význam může mít například profese či koníčky.

Matrika – hlídací pes

Před příliš bujnou fantazií rodičů chrání děti zákon o matrikách, který nepovolí zapsání jmen zcela nových. Jméno, kterým chcete podarovat svoje dítko, musí být existující a musí patřit nějaké skutečné osobě.

Pojmenovat potomka podle pohádkové postavy nebo předmětu není u nás možné. Zákon také zapovídá pojmenovat dítě ženského pohlaví mužským jménem a naopak. Také neprojde, budete-li chtít pojmenovat druhého potomka stejně jako toho předchozího. Žádoucí nejsou ani zdrobněliny či domácí podoby jmen.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace