Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Starostové píší ministrovi: Nerušte Vojenský újezd Brdy

27.02.2014
Starostové píší ministrovi: Nerušte Vojenský újezd Brdy

Autor: Radek Kalhous / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: armáda, ilustrační foto

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák se zúčastnil jednání starostů o záměru ministerstva obrany zrušit Vojenský újezd Brdy. Setkání se zúčastnilo celkem 21 starostů z obcí Příbramska a Berounska sousedících s brdským vojenským prostorem.

Informoval o tom web Středočeského kraje. „Cílem našeho setkání je schválit dopis novému ministru obrany, ve kterém ho upozorníme na nesouhlas starostů obcí ze středních Čech sousedících s Brdy se zrušením brdského vojenského výcvikového prostoru. Současně k nám zveme pana ministra Martina Stropnického na návštěvu, abychom mu vysvětlili hlavní argumenty, proč by Brdy měly i nadále zůstat vojenským újezdem,“ řekl starosta Křešína Miloslav Mudra, který jednání svolal.

Ani případný vznik Chráněné krajinné oblasti tady prý přírodu neochrání

Stanovisko, že by měl Vojenský újezd Brdy zůstat zachován v současné podobě, podporuje i Středočeský kraj. „Vojáci jsou v současné době jedinou zárukou, že střední Brdy zůstanou i do budoucna jedinečnou zásobárnou kvalitní pitné vody uprostřed Evropy. Obávám se, že jedinečná příroda v Brdech, kterou se podařilo zakonzervovat zásluhou armády, která zde působí déle než 80 let, bude v případě zrušení vojenského újezdu nenávratně zničena. Představitelé ministerstva obrany stále nevysvětlili, proč chtějí právě brdský újezd zrušit,“ řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Starosty podbrdských obcí středočeský hejtman dále informoval, že se již setkal s novým ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) a dohodli se, že začátkem března Brdy navštíví.

„Domnívám se, že nejsme v současné době úplné otevření Vojenského újezdu Brdy připraveni. Ani případný vznik Chráněné krajinné oblasti tady přírodu neochrání. To prakticky nic neznamená. Také rozhodně nelze podceňovat nebezpečí, které lidem hrozí z nevybuchlé munice. Té jsou zde desítky tun. Pyrotechnická očista prostoru by jednak trvala dlouhá léta a je i velmi nákladná. Máme také špatnou zkušenost z okrajových částí vojenského újezdu, které jsou zpřístupněny o víkendech. Lidé tam ve velkém odhazují odpadky, které nikdo neuklízí. Vjíždějí s auty, parkují na místech, kde je to zakázáno. Rovněž považuji za velmi nepříznivé, že jsme se stále nedohodli na budoucím osudu Brd s našimi sousedy z Plzeňského kraje. Pokud se sousedi nedohodnou, tak to s Brdy nedopadne dobře. Bylo by vhodné, abychom prozatím Vojenský újezd Brdy nerušili a napřed řešili problémy, které mohou nastat. Věřím, že poslanci a senátoři, kteří budou o Brdech rozhodovat, budou natolik rozumní, že si uvědomí všechna rizika a vojenský újezd zde prozatím zachovají,“ doplnil hejtman Josef Řihák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace