Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dozvěděl jsem se, že ve zdravotnictví se neříká krádež veřejných peněz, ale kompletace! Babiš vtipně tweetuje

27.02.2014
Dozvěděl jsem se, že ve zdravotnictví se neříká krádež veřejných peněz, ale kompletace! Babiš vtipně tweetuje

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš s partnerkou Monikou

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš živě komunikuje na sociálních sítích. Na Twitteru zveřejnil hned několik svých poznámek. Jedna komentuje reportáž v ČT, kde se mluví o předražených nákupech zdravotnických přístrojů přes kompletátorské firmy a Babiš tak vnímá nové slovo pro pojmenování krádeže veřejných peněz - kompletace. Také se pochlubil tím, že jeho restaurace u Cannes získala první hvězdu od Michelina.

Starý dluh z minulosti musí vysvětlovat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ještě v době, kdy byl ředitelem FN Ostrava, zrealizoval nákup zdravotních přístrojů, které byly podle některých zdrojů předražené. V této souvislosti se mluví o desítkách milionů korun. Ministr však podle svých slov, které pronesl v reportáži ČT, považuje toto tvrzení za „blbost“. Podle něj se nyní srovnávají přístroje rozdílných kvalit, bez znalostí důležitých souvislostí jako je servis, softwarové vybavení a náhradní díly, které mají na výslednou cenu zakázky zásadní vliv. „Dávat do souvislosti investice FN Ostrava a mou osobu se studií Evropské komise o netransparentnosti nákupů ve zdravotnictví, která nic z toho nezmiňuje, považuji za účelovou manipulaci,“ napsal již dříve Němeček.

Jenže Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) na podobné zakázky a podobné mizení peněz v českém zdravotnictví nahlíží jinak. „Vidím to jako systém na vyvádění prostředků mimo zdravotnictví,“ řekl v reportáži pro ČT v pořadu Reportéři. Podobnými předraženými zakázkami se prý mohlo ztratit až 200 milionů korun.

Pět hlavních kompletátorských firem

Existuje podezření na korupci a na získávání značných provizí z obdobných zakázek. Takzvaní kompletátoři uspěli v soutěžích na pořízení zdravotnických přístrojů a podle informací v pořadu ČT Reportéři ovládlo tento byznys asi pět hlavních kompletátorských firem, které realizovaly zakázky pro české nemocnice. Šlo tedy o prostředníky mezi výrobci přístrojů a nemocnicemi.

Kompletátoři nakoupili přístroje u výrobců a nemocnicím je přeprodali, podle potvrzených informací někdy i s třicetiprocentní přirážkou. Tím bylo možné dodat vybrané přístroje do zdravotnických zařízení za vyšší ceny a vytvořil se tak prostor pro korupci. A navíc se na těchto případech ukazuje, jak dokonale tu byl organizován systém zneužívání veřejných peněz.

Na tyto informace reagoval na Twitteru ministr Andrej Babiš (šéf hnutí ANO) takto: „Dozvěděl jsem se, že ve zdravotnictví se neříká krádež veřejných peněz, ale kompletace.“

Zredukoval jsem delegaci z 9 na 3 osoby

Nový ministr financí Andrej Babiš (ANO) zatím úspěšně demonstruje, že hodlá dostát svým slibům a snižuje náklady spojené se svým resortem. Nyní osekal delegaci resortu na jednání evropské Rady pro hospodářské a finanční věci. Oznámil to rovněž na Twitteru slovy: „10. 3. letím na první schůzku evropské Rady pro hospodářské a finanční věci. Původní delegaci devíti členů jsem zredukoval na tři včetně mne.“

Babišova restaurace u Cannes získala „Michelina"

Šéf hnutí ANO a zároveň ministr financí Andrej Babiš vlastní restauraci Paloma s výhledem na Cannes. Otevřel ji teprve loni v červenci a už získala jednu hvězdu v prestižním Michelinském průvodci. Jídla prý připravuje oceňovaný šéfkuchař Nicolas Decherch.

Andrej Babiš se z tohoto úspěchu raduje a nesmlčel své nadšení a podělil se o něj i na Twitteru. „Naše restaurace Paloma u Cannes dostala teprve 6 měsíců po otevření první hvězdu od Michelin Guide 2014,“ napsal sice suše, ale jistě s dobrým pocitem.

Ambicemi získat „Michelina" se podle iDnes.cz netajil už při loňském otevření podniku, do kterého investoval kolem 2,5 milionu eur (65 milionů korun). Druhý nejprestižnější průvodce Gault Millau jej zařadil mezi šest nejlepších restaurací na Azurovém pobřeží.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová