Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když manžel naseká dluhy, a to i před sňatkem, manželce zabaví plat. Co dělat? Prolustrovat finance včas, radí námi oslovený právník

23.02.2014
Když manžel naseká dluhy, a to i před sňatkem, manželce zabaví plat. Co dělat? Prolustrovat finance včas, radí námi oslovený právník

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Dnes už informace o zdravotním stavu nestačí, je třeba i prolustrovat eventuelní dluhy...

Skoncovat se situací, kdy exekutor uvalí exekuci na bankovní účet nebo výplatu lidem, kteří nic nedluží, chce skupina poslanců. Připravují změnu občanského soudního řádu, která by měla zamezit situacím, kdy je exekučně zabavován majetek druhému z manželů, když ten první „naseká“ dluhy, které nesplácí. A to i když ten druhý na vzniku dluhů nenese žádnou vinu, anebo, a co je ještě více alarmující, exekutoři už mohou vymáhat na společném jmění manželů i dluh, který vznikl ještě před sňatkem. Od ledna novinku zavedl exekuční řád. Důvodem změny je větší ochrana věřitele.

 „Novelou občanského soudního řádu a exekučního řádu, která vstoupila loni v platnost, došlo k tomu, že se jeden z manželů stává garantem úplně za všechny závazky, které ten druhý učiní," cituje server Týden.cz poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09), která patří mezi předkladatele chystané změny. Podle ní současný stav vedl například k tomu, že exekutoři uplatňovali exekuce na mzdu manželky i za dluhy manžela z automatů, a to i přesto, že se na nich nepodílela a od manžela odešla. „Ale není přece možné, aby manželka nebo manžel platili i za to, co nezpůsobili," míní poslankyně.

K ní se připojili i zákonodárci z dalších stran: Marek Benda (ODS), Pavel Bartošek (KDU-ČSL) a Helena Válková (ANO). Podle serveru jsou tito poslanci toho názoru, že podobný způsob vymáhání dluhů není možný, a proto navrhují vrátit se ke stavu platnému do konce roku 2012.

Dva právní názory

Podle právníka Občanské poradny Společnou cestou Ondřeje Načeradského je nezadlužený z manželů v nevýhodě. Na obstavení majetku se v takovém případě totiž může připravit jen velmi těžce. 

„Protože je možné postihnout společně jmění manželů a jakékoli předmanželské smlouvy nebo dokonce i zúžení nebo zrušení společného jmění manželů soudem tomu manželovi vůbec nepomůže. Prostě musí být připraven na to, že přijde exekutor a ten zakoupený byt, zakoupené auto nebo cokoli jiného bude postiženo,“ dodal Načeradský.   Do roku 2013 se exekuce vztahovala jen na společné jmění manželů, když dluh vznikl po uzavření sňatku.

Zákon zřejmě odporuje Ústavě

„Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá, ani pro exekutora,“ sdělil nám exkluzivně JUDr. Vladimír Zoufalý. „Pomíjím to, že příslušné ustanovení zákona je ústavně nekonformní. Exekutorský řád a stejně tak občanský soudní řád, jako čistě procesní norma, stanoví hmotně právní povinnost strpět uspokojení dluhu i z majetku nedlužníka. To může stanovit jen občanský zákoník či insolvenční zákon, který upravuje nároky z odporovatelnosti, o nichž však musí rozhodnout zprvu soud a nikoliv exekutor,“ dodal doktor Zoufalý.

A pokračoval: „Předpokládám, že toto ustanovení je proto na zrušení ústavním soudem již i z hlediska Ústavy pro nedovolený přesun z rozhodovací působnosti soudu na exekutory.“ A nastínil i konkrétní příklad: „A proč to není tak jednoznačné? V dalším odstavci zákon stanoví,  co musí vlastně exekutor posoudit, než k tomuto může přikročit, což si lze ukázat na zjednodušeném příkladu. Bohatá nezadlužená si vezme chudého zadluženého a i nadále přispívá sama (či výnosy  z jejího dřívějšího majetku) do společného jmění manželů. V takovém případě se exekuci na SJM ubrání žalobou… Naopak se pak neubrání chudá nevěsta, co si vzala zadluženého, který však (i tím, že dluhy nesplácel) více přispívá do tvorby SJM, tj. i ona se svým způsobem nepřímo podílí – a užívá více majetku než je vůči věřitelům spravedlivé.“ 

Informace o finančním stavu, stejně jako o tom zdravotním

A na naši otázku, jak se před situací, kdy si jeden ze snoubenců vezme takzvaně finančně „rizikovou“ osobu, chránit, přidal JUDr. Zoufalý i praktickou radu: „Protože v životě je to mnohem komplikovanější, tak  při vstupu do manželství, tak, jako jsou snoubenci povinni se informovat o svém zdravotním stavu, tak by se měli informovat o finančním stavu a třeba si vzájemně bezdlužnost prokazovat, jak předložením příslušného potvrzení od finančního úřadu a sociálního pojištění, dále lustrací soudních sporů u místně příslušeného (okresního) soudu, výpisem z katastru nemovitostí - k existenci zástavních práv, a tedy zajištěných pohledávek k nemovitostem a zejména pak řádným dokladováním původu finančních prostředků, které  každý vznáší na nákup věcí, které se stanou předmětem společného jmění manželů.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
exekuce,