Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to horší, než jsem čekal. Kam se podívám, samý průšvih. Finance v Česku nikdo neřídil, řekl nám Andrej Babiš

21.02.2014
Je to horší, než jsem čekal. Kam se podívám, samý průšvih. Finance v Česku nikdo neřídil, řekl nám  Andrej Babiš

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

ROZHOVOR Z údivu nevychází nový ministr financí Andrej Babiš nad stavem panujícím v jeho resortu. „To, co se dovídám, je mnohem horší, než jsem čekal. Ministerstvo je pasivní v řízení svého majetku, svých firem a své likvidity. Státní a polostátní firmy nikdo za stát nekontroluje. Kam se podívám, vidím samý průšvih,“ popsal Parlamentním listům.cz.

Předchozí vlády podle něj neuměly hospodařit. „Kdybych tu po sobě nechal to, co Topolánkova a Nečasova vláda v čele s panem Kalouskem, tak bych mlčel a chodil kanálama,“ zkritizoval minulý vládní kabinet. „Jako podnikatelé jsme byli rádi, že po Paroubkovi nastoupila pravicová Topolánkova vláda. Ta ale zcela selhala. Začalo se krást ve velkém, v tom si hodně sedli a velmi rozuměli i s panem Kalouskem a některé kšefty dělali pak i společně. Dalík si Topolánka vodil jako loutku, vypaloval podnikatele i dodavatele, řídil skoro všechno, kde se objevily veřejné peníze. O armádních zakázkách asi ani mluvit nemusím,“ uvedl šéf hnutí Ano.

Nyní ho čeká náročná mise na ministerstvu financí. „Stát je opravdu v rozkladu. Jsem zvyklý tvořit, ale tvořit musíte z něčeho, tady není ani základ, na kterém by se něco tvořit dalo. Začínáme vlastně tím, že v domě, který byl vybombardován, musíme postavit základní desku,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz Andrej Babiš.

Jaroslav Faltýnek mi v prosinci v rozhovoru sdělil, že ho zastavují v obchodě při nákupech úplně neznámí lidé a říkají: Zastavte hlavně ty toky, které vysávají tuto zemi. Považujete i vy toto za svoji prioritu?
Kvůli tomu, že politici neumějí řídit finance, že neumějí hospodařit, že někteří z nich kradou prostředky z veřejných rozpočtů, že ani nedokážou využít nabízené prostředky z Evropské unie, jsem vstoupil do politiky. Proto jsme si jako hnutí ANO vyjednali správu ministerstva financí. Prioritou je začít šetřit, řádně spravovat majetek státu, zalátat díry, kterými veřejné finance utíkají a pořádně vybrat daně. To, co se v resortu dovídám, je ale mnohem horší, než jsem čekal. Ministerstvo je pasivní v řízení svého majetku, svých firem a své likvidity. Státní a polostátní firmy nikdo za stát nekontroluje. Kam se podívám, vidím samý průšvih. Musíme udělat audity, sepsat majetek, zjistit, co potřebujeme, co je nepotřebné. Musíme zkrátka začít od základů. Finance v Česku opravdu nikdo v prospěch státu a občanů neřídil.

Česká ekonomika je v útlumu, nezaměstnanost rekordní. Proč nastal tento stav a co s ním vláda, potažmo ministr financí může dělat?
Protože předchozí vlády neuměly hospodařit. Když přišla krize, Nečasova vláda všechno zavázala, začala nesmyslně šetřit na lidech, místo toho, aby šetřila na provozu státu. Zvýšila daně, takže krize ekonomiky se přenesla ještě víc i na aktivní lidi, kteří přišli o peníze a přestali nakupovat. Když se nenakupuje, logicky se nevyrábí a propouští se. Zvyšování daní, byrokracie a korupce předchozích vlád sem navíc opravdu žádné nové investory nenalákaly. Nenalákají je ani naše katastrofální dálnice, nedokončená infrastruktura, ani nefunkční státní správa a korupce. Tohle dědictví teď přebíráme a musíme ho začít měnit. Kalousek se chlubí, že stát loni hospodařil se schodkem „jen“ 79 miliard, zapomíná ale dodat, že 12 miliard „ušetřil“ tím, že se nestavěly dálnice, že naštěstí přišly prostředky z Evropské unie, ale zdaleka ne tolik, kolik mohlo přijít, kdybychom zde uměli prostředky využít. Je zajímavé, že s loňským schodkem se Kalousek chlubí, ale nejvyšší nezaměstnaností v historii Česka ne. Tu dává za vinu Rusnokově vládě a dokonce i nám, přestože jsme ve vládě tři týdny. Já kdybych tu po sobě nechal to, co Topolánkova a Nečasova vláda v čele s panem Kalouskem, tak bych mlčel a chodil kanálama. A co s nezaměstnaností? Stačí dělat opak toho, co dělaly minulé vlády. Musíme investovat do smysluplných projektů, hlavně do dopravní infrastruktury. Budeme se snažit přivést investory, kteří zaměstnají lidi bez toho, aby ohrozili obyvatele v okolí. Nebude to jednoduché. Jak stát funguje, vidíme aktuálně třeba na případu Amazonu v Brně. Na investice vůbec není připravený. Tahle země konečně potřebuje nějakou koncepci, strategii. My se budeme snažit ji definovat. Nejdůležitější ale je, abychom se snažili maximálně pracovat na tom, abychom splnili to, k čemu jsme se zavázali, což u našich politiků není moc zvykem.

S jakým výsledkem budete spokojený, až za 4 roky svoji činnost na ministerstvu zhodnotíte?
Hlavním úkolem je zabezpečit to, aby finanční a celní úřady začaly pracovat efektivně, musíme zabránit tomu, aby byl rozpočet vysáván podvody na DPH a spotřebních daních, zásadní je, abychom daně efektivně vybrali. Také musíme udělat maximum, abychom snížili provozní náklady ministerstev, musíme začít aktivně řídit kapitálovou účast státu, stejně musíme aktivně sestavovat a řídit státní rozpočet, přitom musíme udržet deficit pod třemi procenty HDP. Chceme také zavést chorvatský model evidence tržeb prostřednictvím elektronického terminálu, chceme také dokončit projekt státní pokladny, do které se investovaly čtyři miliardy, přitom není funkční. No a samozřejmě je třeba i zeštíhlit a zefektivnit resort financí.

Do politiky jste dle svých slov vstoupil kvůli ODS, jejímž voličem jste býval. Čím vás tak naštvala?
My jsme byli jako podnikatelé ještě v roce 2006 rádi, že po Paroubkovi přichází pravicová vláda. Topolánkova vláda ale zcela selhala, začalo se krást ve velkém, v tom si hodně sedli a velmi rozuměli i s panem Kalouskem a některé kšefty dělali pak i společně. Pan Řebíček si koupil místo ve vládě, naoko prodal svoji firmu Viamont, na kterou následně nahrnul miliardy ze státních zakázek, které pocházely ze zakázek jeho ministerstva, a pak tuhle firmu za miliardy prodal. Topolánka si vodil Dalík jako loutku, vypaloval podnikatele i dodavatele, řídil skoro všechno, kde se objevily veřejné peníze. O armádních zakázkách asi ani mluvit nemusím. Petr Nečas tohle všechno zdědil i s Kalouskem a nedokázal s tím nic dělat, i kdyby chtěl. Nebyl součástí tohoto systému a hlavně neměl to „dalíkovské zázemí". Hlavním impulsem mého rozhodnutí s tímhle něco dělat byl rozhovor z 1. září 2011 v České televizi s Václavem Klausem, kde tehdejší pan prezident tvrdil, že korupce je všude, že je to vlastně normální, že pan Bárta je skvělý politik a pan Dobeš nejlepší ministr školství od revoluce. Přitom lidé dobře vědí, že Klausova kariéra od kuponové privatizace až po amnestii měla zásadní negativní dopad na celou zemi. ODS je tedy dnes právem mrtvá značka a symbol korupce, stejně jako pan Kalousek. Divím se, že je někteří lidé ještě volí.

Jak se díváte na případ Petra Nečase a obecně na trafiky, kdy jsou do dozorčích rad nominování politici na základě své politické příslušnosti a nikoli odbornosti?
My jsme naštěstí otevřené hnutí a naštěstí také nemusíme funkcemi krmit nějaké zasloužilé politiky. Vybíráme lidi na základě odbornosti, nikoli podle toho, čí zájmy hájí ve straně. Z devíti náměstků, které jsme nominovali na resorty, byl snad jen jeden členem hnutí. V dozorčích radách by měli být jednoznačně odborníci a opravdu dozorovat, dohlížet na zájmy státu, hospodařit, šetřit. U nás se opravdu vžilo, že být členem dozorčího orgánu státní správy znamená nic nedělat a brát za to peníze.

Před posledními volbami jste tvrdil, že pokud nebudete dělat průšvihy (myšleno hnutí Ano), můžete příští volby vyhrát. V čemž vám dávají současné preference za pravdu. Budete v tom případě usilovat o post premiéra?
To pořád platí a já pevně doufám, že hnutí bude úspěšné i v příštích volbách. Co se týče mě osobně, musím říct, že stav politiky a hospodaření státu je podstatně horší, než jsem čekal. Plýtvání časem ve sněmovně mne například úplně psychicky deptá, fungování státní správy, uvažování a komunikace státních úředníků je také něco, na co vůbec nejsem zvyklý. Prioritou pro mne ale nejsou další volby. Teď chceme hlavně nastavit hospodaření státu tak, aby začal fungovat. Stát je totiž opravdu v rozkladu. Někde jsem řekl, že pracovně zažívám nejhorší období v životě. Nepřeháněl jsem. Já jsem zvyklý tvořit, ale tvořit musíte z něčeho, tady není ani základ, na kterém by se něco tvořit dalo. Začínáme vlastně tím, že v domě, který byl vybombardován, musíme postavit základní desku.

Tak snad abychom neskončili tak pesimisticky: Probíhá olympiáda. Jste sportovní fanoušek a sledujete ji v rámci možností?
Sportovní fanoušek jsem, dokonce sport aktivně podporuji, Agrofert je sponzorem Českého olympijského výboru. Přes týden ale čas na sledování olympiády nemám, jen o víkendu.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová