Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Korupce a kradení a mrhání penězi je výlučně v referátu státu, ať ten tedy minimalizuje svou činnost. Komentátoři k Sobotkově vládě

20.02.2014
Korupce a kradení a mrhání penězi je výlučně v referátu státu, ať ten tedy minimalizuje svou činnost. Komentátoři k Sobotkově vládě

Autor: Pražský Hrad

Popisek: Nová Sobotkova vláda, právě jmenovaná prezidentem

Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, který v úterý získal ve sněmovně důvěru, začal své vládnutí „zostra" a proto mu nebude dopřáno sto dní hájení, píší komentátoři českých deníků. Koaliční smlouva a programové prohlášení obsahují prý několik kontroverzních záměrů, které je třeba zkoumat hned od začátku. Vláda si podle tisku užívá pohodlné sněmovní většiny a opírá se o kritiku bývalé vlády Petra Nečase. K vládě se vyjádřil i Ondřej Neff…

Komentátor Hospodářských novin (HN) nechce vládě dopřát ani jeden den hájení. „Kabinet nastoupil zostra, a proto zasluhuje od počátku stejně ostrý dohled. Už jen personálními změnami v obsazení úřadů ministři nastupující vlády avizují, co chtějí změnit a akcentovat," píše. Připomíná například odvolání šéfa Vězeňské služby nebo to, že ministr zemědělství Marian Jurečka jmenoval vedoucím kanceláře ministra Lubomíra Poula, exšéfa Nečasova úřadu.

Další důvody, proč vládě nedopřát sto dní „gentlemanského ticha", vidí HN v některých záměrech vlády. Zmiňuje například plán ministryně práce Michaely Marksové, která oznámila, že na začátku roku 2016 skončí druhý pilíř penzijního pojištění. „Musí proto čelit otázkám, jak se přesně stát vyrovná s osmdesáti tisíci účastníky druhého pilíře, jak se chce bránit pravděpodobným arbitrážím, jak chce penzijní systém postavit na dlouhodobé pevnější finanční základy," dodává komentátor.

Vláda má zajistit vládu zákona

MF Dnes ve svém komentáři píše, že vláda nevytvoří ani nová pracovní místa, ani nové bohatství. Je to prý zbytečné slibovat, i když to slibují všechny vlády. „Co má a může vláda vytvářet, je fungující státní správa, srozumitelné a nepřemnožené zákony, vláda zákona a bezpečné prostředí pro práci a kapitál. Tak vzniká bohatství," míní komentátor MF Dnes.

Sobotkova vláda se podle něj opírá o kritiku Nečasovy vlády. Její pád byl prý tak efektní, že si dnes už nikdo netroufne připomenout její klady. „Ale to Sobotkovi dlouho nevydrží. K problémům, které kritizuje, přidala si vláda hned na začátku další. Už nejsou kampaně, vláda by měla pokročit vpřed," dodává.

Komentátor Lidových novin (LN) si všímá i úterní debaty o důvěře vládě. Posun zaznamenal v tom, že zatímco Nečasova vláda „obrněná velereformními plány a roky nevídanou převahou" svými oponenty prý pohrdala, nový kabinet podle něj tak sebejistý není, což považuje za sympatický rys.

„Když to dobře dopadne, vyslyší koalice alespoň některé věcné návrhy z opozičních lavic. Nebylo by to sice efektní, zato prospěšné. Jde-li něco proti zájmu voliče, pak je to zvyk, že každá nová vláda staví na tom, že zruší vše, co ta předchozí prosadila," píšou LN.

Ondřej Neff aka Aston: A hlavně žádné vize

Známý publicista na svém webu Neviditelný pes si také neodpustil komentář: Vláda podpořená důvěrou parlamentu, to jsme tu dlouho neměli. Řečnická cvičení opozice postrádala na zajímavosti, protože o výsledku bylo dopředu rozhodnuto. Ale pozor: rozhodl volič, nikoli nějaký chytrák v pozadí. Volič pověřil sociální demokracii, která by mohla mít mnohem větší mandát, než má, kdyby neměla ruce od hnoje, pověřil lidovce v naději, že si odpočinuli a mohli by být k užitku, a pověřil Babišovo ANO, aby byla změna – opět v naději, že ANO změnu přinese.

Palivem ohně veřejné nespokojenosti jsou dvě složky, jednak je to politické pletichaření odtržené od reality, jednak je to rozkrádání veřejných peněz, ať už reálné nebo udánlivé. Na výsledku to nic nemění, výsledkem je blbá nálada.

Nelze pochybovat, že pletichaření bude pokračovat. Užili jsme si ho od nové sestavy víc než dost v přípravném období. Aktéři se drželi na uzdě, bylo příliš mnoho nevypočitatelných faktorů ve hře. Vyjádřením důvěry končí jedna etapa, je to oštemplování, je to sňatek, je to úřední pověření - a pak už lze cokoli, hlavně trojčit. Brzy se dočkáme. Pokud jde o veřejné peníze, programové prohlášení naprosto nedává žádnou naději, že peníze budou utráceny rozumně, tedy ve prospěch občanů, a beze ztrát.

Ono je to tak: naprosto korupční byl stát řízený komunisty. Bez korupce jste si nemohli u řezníka zaručeně koupit flaksu a neopravili vám v rozumné lhůtě auto. To dnes neexistuje. Bylo by dobře lidem připomínat, že korupce a kradení a mrhání penězi je výlučně v referátu státu. Tam tečou peníze bez bedlivého dohledu vlastníka, tam se krade. Ano, krade se i v soukromých firmách, zejména těch velkých, hlavně proto, že velká firma postupně nabaluje vlastnosti socialistické organizace, už před půlstoletím to objevil profesor Parkinson.

Maximum, co bychom si mohli od nové vlády přát, je minimum činnosti. Ať nechává své milce přikrádat v míře snesitelné a nechá soukromý sektor vytvářet materiální hodnoty. Hlavně žádné vize – na těch se prošustruje nejvíc, viz vizi o obnovitelných energetických zdrojích, na kterou doplácíme, kdykoli rozsvítíme žárovku. Pardon, tu ne, rozsvítíme šetřivku, aby někdo vydělal na další takové vizi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace