Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teror řádí mezi pracovníky call center, s nimiž se zachází jako s otroky. Čtěte neuvěřitelná svědectví

19.02.2014
Teror řádí mezi pracovníky call center, s nimiž se zachází jako s otroky. Čtěte neuvěřitelná svědectví

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Praktiky v call centrech se často blíží teroru. Pracovníci jsou například nuceni pracovat ve stoje a mnohdy zadarmo. Serveru Aktuálně.cz to řekli Roman Šťastný a Tomáš Růžička. Ti původně pracovali ve firmě, která si služby call center objednávala, a mohli je tedy porovnávat. Nyní provozují vlastní call centrum.

Praktiky v call centrech jsou často zdrcující a nezřídka se v nich porušuje zákoník práce. Proto také trpí vysokou fluktuací. Server Aktuálně.cz to napsal z rozhovoru se dvěma muži, kteří způsoby provozovatelů poznali. Zaměstnanci, kteří k nim přicházejí od konkurence, jim prozrazují další zkušenosti.

Muži popsali základní druhy call center. Ty, kde se zákony neporušují a panuje v nich korektní atmosféra, patří zejména velkým firmám, které si provozují vlastní call centrum. Provozují je například operátoři, banky či energetické podniky. Pak jsou call centra, která lidi klasicky zaměstnávají, platí jim hodinovou mzdu a snaží se platit sociální a zdravotní pojištění.

Pak jsou tu podle tázaných další, a ty patří mezi ta problémová. „Zhruba dvě stovky call center, z nichž některá nabízejí férové produkty pro velké firmy, ale ve kterých se pro spoustu lidí odehrává neuvěřitelný boj o život. Tento obor je prakticky neviditelný. Když se podíváte, o kom se dnes píše, tak je to automobilový průmysl, ocelárny nebo doly. A když se bavíme o pěti tisících hornících, tak kolik lidí pracuje v call centrech?“ Řekl Roman Šťastný a jeho kolega ho doplňuje.

„Je to armáda lidí. Mluvíme o desítkách tisíc zaměstnanců, se kterými je nakládáno na úrovni otroctví,“ říká Tomáš Růžička.

Zaplaceno dostanete pouze za protelefonovaný čas

V call centrech je podle Tomáše Růžičky vše do poslední sekundy vedené, a tím je samotná práce náročná. Podmínky jsou pak prý často nefér. Problém začíná už u školení telefonistů. „Nastoupíte, jste první týden nebo čtrnáct dní na školení a nemáte to placené. Řada firem ani není ochotná nové lidi školit,“ říká provozovatel call centra.

Roman Šťastný o tomto druhů call center vypráví a čerpá při tom ze zkušeností lidí, kteří k němu přišli od konkurence. „Tam nedostanete zaplaceno za hodiny, které strávíte v práci, ale za čas, který protelefonujete. To je úplně běžné. Řeknou vám: Seď tady klidně dvanáct hodin, ale budeš placený jen za to, když se zákazníkovi dovoláš. Takže když tam sedíte devět hodin, můžete dostat zaplacené třeba tři hodiny. Slyšel jsem i o call centru, kde se odpoledne zamknou dveře a zaměstnanci mohou jít domů až po splnění prodejních cílů - třeba v deset večer,“ popsal.

Pracuje se bez smlouvy

Tomáš Růžička v rozhovoru pro server Aktuálně.cz zase upozornil na kejkle s pracovními smlouvami. „Nebo jste zaměstnaná na dohodu o provedení práce, nicméně ta je omezena nějakým limitem hodin, takže firma vás zaměstná na tři dohody a musí falšovat směnnou docházku,“ říká Růžička s tím, že lidé při odchodu nedostanou ani zápočtový list. A jeho kolega doplňuje „Lidi nemají žádnou smlouvu nebo ji nikdy neviděli, když člověk odejde ve zkušební lhůtě, tak mu často nezaplatí poslední měsíc.“ Takové jsou zkušenosti mnoha těch, kteří call centry prošli.

Zaměstnanec si stěžovat nebude

„Někde máte stanovenou normu, že musíte prodat třeba osm bambusových ponožek za den,“ říká Růžička. Jeho kolega přidává skutečný příběh. „Když neprodáte už druhou hodinu žádnou, tak vám seberou židli a nechají vás pracovat vestoje do té doby, než se vám to povede, pak vám ji vrátí jako motivaci. Toto nám přímo vyprávěl manažer jedné firmy, jako svoji vlastní inovaci, jak přinutit lidi pracovat,“ vzpomíná Šťastný.

Podobných příběhů jsou prý desítky. Jenže samotní zaměstnanci si nestěžují. Šťastný upozornil, že například z jejich dvou pracovníků má čtyřicet až šedesát procent lidí exekuci. „A toto je v call centrech obecně dobře zneužitelné. Operátoři se mohou domluvit se zaměstnavatelem, aby jim dával peníze stranou a vydělali si oficiálně jen minimální mzdu,“ popisuje stav věcí Šťastný. To jsou okolnosti, které zaměstnance nutí mlčet.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace