Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Obavy, nejistota, bezmoc, neklid nebo vztek. To cítí dle výzkumu občané Česka

16.02.2014
Obavy, nejistota, bezmoc, neklid nebo vztek. To cítí dle výzkumu občané Česka

Autor: STEM

Popisek: Výzkum STEM

Se svým životem byly v loňském roce spokojeny dvě třetiny lidí. Hodnocení společenského vývoje už tak pozitivní není. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti STEM, který byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 11. až 18. ledna 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Při hodnocení loňského roku lidé podobně jako v minulých letech vybírali především mezi negativními pocity. Téměř polovina občanů (47 %) cítí při pohledu zpět na rok 2013 obavy, nejistotu, bezmoc, neklid nebo vztek.

K pozitivním pocitům se přihlašuje více než třetina občanů (35 %), tito lidé mají dojem, že vše jde tak, jak má, mají pocit vyrovnanosti či štěstí. Necelá pětina (18 %) cítí únavu nebo nudu. V porovnání s hodnocením roku 2012 má při bilanci roku 2013 méně lidí pocit strachu, obav či nejistoty (snížení o 5 procentních bodů).

Společnost není hodnocena dobře

V současné době je se svým životem spokojena dvoutřetinová většina občanů (67 %). Při bilančním pohledu na rok 2013 považuje tento rok za osobní úspěch nadpoloviční většina lidí (55 %). Od osobního hodnocení se však výrazně odlišuje hodnocení stavu společnosti, jen necelá čtvrtina se domnívá, že rok 2013 přinesl úspěch v rozvoji naší společnosti, nebo že změny v naší společnosti přinesly více spravedlnosti.

„Hodnocení toho, zda uplynulý rok přinesl více spravedlnosti ve společnosti, je v časové řadě celkem stabilní, výjimkou je nárůst zaznamenaný průzkumem v lednu 2002. Vyšší míru spokojenosti se svým životem, uplynulým rokem i vývojem ve společnosti zjišťujeme mezi lidmi mladšími, s vyšším vzděláním, lidmi s dobrým materiálním zázemím a příznivci pravicových nebo středových stran. Ovšem i v těchto skupinách převažuje negativní hodnocení uplynulého roku z pohledu vývoje ve společnosti,“ uvedla ke svému výzkumu společnost STEM.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace