Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Chcete vědět, co teď dělá Dagmar Havlová? Stříhá ovce, vaří halušky a venčí své „prasátko“

18.02.2014
Chcete vědět, co teď dělá Dagmar Havlová? Stříhá ovce, vaří halušky a venčí své „prasátko“

Autor: archiv

Popisek: Se svou švagrovou neudržuje manželka Ivana Havla kontakty a ani trochu jí to nechybí

Miniaturnímu Slovensku vládne nedaleko Nymburku ta „druhá“ Dagmar Havlová. Chová ovce, pěstuje zeleninu a pravidelně venčí svého divočáka. Proč po přátelství se stejnojmennou švagrovou netouží?

Když se bývalý prezident Václav Havel podruhé oženil, stala se rázem navždy tou druhou. S jeho první ženou Olgou vycházela manželka jeho bratra Ivana báječně, několik let dokonce bydleli v jednom bytě. Pak se jim ale postavily do cesty Václavova politická kariéra a boj o rodinný majetek. O tom, že má novou švagrovou, se oficiálně Dagmar Havlová dozvěděla až z médií, sňatek s herečkou Dagmar Veškrnovou nepřiznal Václav Havel ani v předchozím telefonátu se svým bratrem.

Osudová konference

Dcera známého slovenského fyzika Dionýze Ilkoviče chtěla studovat zahradní architekturu, jenže v Bratislavě tento obor nebyl, a aby bydlela mimo domov, to v řeckokatolické rodině nepřicházelo v úvahu. Zapsala se tedy na matematiku a deskriptivní geometrii. Během prázdnin však otec rozhodl za ni a přehlásil ji na matematiku a fyziku. S manželem Ivanem se seznámila v roce 1978 na konferenci ve Smolenicích. Požádala ho, aby se stal konzultantem její vědecké práce, a pak se dva tři roky potkávali jenom na konferencích.

„Teprve když Ivana začali pronásledovat, obvinili ho z podvracení republiky a hrozil mu trest deset let vězení, jsem měla tendenci se o něj nějak víc postarat,“ přiznala médiím. Rázem se mezi nežádoucí osoby zapsala i Dagmar, pracovala, kde se dalo, mimo jiné i v ČKD. Když ve středočeském Košíku kupovali s manželem chalupu, netušila, že tím dává základ svému budoucímu životu. „Měl podmínku, že tu nebude muset nic dělat,“ říkává o manželovi.

Farmářčiny počátky

Péči o zahradu Dagmar nezvládala, protože měla spoustu práce v Praze, a tak najala zahradníka. Na plný úvazek však pro něj nebylo dost práce, takže přišel s nápadem chovat ovce a prodávat jehňata. Koupili prvních patnáct ovcí, jenže se ukázalo, že zahradník není dobrý bača. A tak ho vystřídal profesionál z východního Slovenska.

Hospodářství se pro Dagmar stalo únikem v době rodinných sporů o pražský palác Lucerna, protože potřebovala něco dělat. Kolem původní chaloupky postupně vyrostla farma o rozloze 130 hektarů, jež dnes nabízí širokou škálu bio výrobků a poskytuje domov mnoha zvířatům, třeba i liškám či kanci Chrochtíkovi, který se stal Dagmařiným miláčkem. „Vznikl tady kousek Slovenska ve středních Čechách,“ říká Havlová.

Jako v Alcronu

Dva dny v týdnu pracuje paní Dagmar v Lucerně, zbytek tráví na farmě. Od časného rána připravuje snídaně pro hosty penzionu, v kuchyni po boku kuchaře Václava Košnáře, který vařil třicet let v pražském Alcronu a vybudoval vyhlášenou kuchyni hotelu Hoffmeister. Na jeho svíčkové na smetaně si pochutnávala i britská královna Alžběta II. Po ranním maratónu čeká paní Dagmar nekonečná práce na farmě, která je z větší části soběstačná. V kuchyni se vaří z vlastní zeleniny, vajec a masa, vyrábějí tu zavařeniny a rosoly z vypěstovaného ovoce. Manžel její podnikání trpí, ale neúčastní se ho. „Náš vztah osobně velmi dobře funguje, ale pracovně jsme každý absolutně jinde,“ konstatuje manželka Ivana profesora Havla. A vztahy s druhou Dagmar? Ty definitivně ustrnuly na mrtvém bodě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace