Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete vědět, co teď dělá Dagmar Havlová? Stříhá ovce, vaří halušky a venčí své „prasátko“

18.02.2014
Chcete vědět, co teď dělá Dagmar Havlová? Stříhá ovce, vaří halušky a venčí své „prasátko“

Autor: archiv

Popisek: Se svou švagrovou neudržuje manželka Ivana Havla kontakty a ani trochu jí to nechybí

Miniaturnímu Slovensku vládne nedaleko Nymburku ta „druhá“ Dagmar Havlová. Chová ovce, pěstuje zeleninu a pravidelně venčí svého divočáka. Proč po přátelství se stejnojmennou švagrovou netouží?

Když se bývalý prezident Václav Havel podruhé oženil, stala se rázem navždy tou druhou. S jeho první ženou Olgou vycházela manželka jeho bratra Ivana báječně, několik let dokonce bydleli v jednom bytě. Pak se jim ale postavily do cesty Václavova politická kariéra a boj o rodinný majetek. O tom, že má novou švagrovou, se oficiálně Dagmar Havlová dozvěděla až z médií, sňatek s herečkou Dagmar Veškrnovou nepřiznal Václav Havel ani v předchozím telefonátu se svým bratrem.

Osudová konference

Dcera známého slovenského fyzika Dionýze Ilkoviče chtěla studovat zahradní architekturu, jenže v Bratislavě tento obor nebyl, a aby bydlela mimo domov, to v řeckokatolické rodině nepřicházelo v úvahu. Zapsala se tedy na matematiku a deskriptivní geometrii. Během prázdnin však otec rozhodl za ni a přehlásil ji na matematiku a fyziku. S manželem Ivanem se seznámila v roce 1978 na konferenci ve Smolenicích. Požádala ho, aby se stal konzultantem její vědecké práce, a pak se dva tři roky potkávali jenom na konferencích.

„Teprve když Ivana začali pronásledovat, obvinili ho z podvracení republiky a hrozil mu trest deset let vězení, jsem měla tendenci se o něj nějak víc postarat,“ přiznala médiím. Rázem se mezi nežádoucí osoby zapsala i Dagmar, pracovala, kde se dalo, mimo jiné i v ČKD. Když ve středočeském Košíku kupovali s manželem chalupu, netušila, že tím dává základ svému budoucímu životu. „Měl podmínku, že tu nebude muset nic dělat,“ říkává o manželovi.

Farmářčiny počátky

Péči o zahradu Dagmar nezvládala, protože měla spoustu práce v Praze, a tak najala zahradníka. Na plný úvazek však pro něj nebylo dost práce, takže přišel s nápadem chovat ovce a prodávat jehňata. Koupili prvních patnáct ovcí, jenže se ukázalo, že zahradník není dobrý bača. A tak ho vystřídal profesionál z východního Slovenska.

Hospodářství se pro Dagmar stalo únikem v době rodinných sporů o pražský palác Lucerna, protože potřebovala něco dělat. Kolem původní chaloupky postupně vyrostla farma o rozloze 130 hektarů, jež dnes nabízí širokou škálu bio výrobků a poskytuje domov mnoha zvířatům, třeba i liškám či kanci Chrochtíkovi, který se stal Dagmařiným miláčkem. „Vznikl tady kousek Slovenska ve středních Čechách,“ říká Havlová.

Jako v Alcronu

Dva dny v týdnu pracuje paní Dagmar v Lucerně, zbytek tráví na farmě. Od časného rána připravuje snídaně pro hosty penzionu, v kuchyni po boku kuchaře Václava Košnáře, který vařil třicet let v pražském Alcronu a vybudoval vyhlášenou kuchyni hotelu Hoffmeister. Na jeho svíčkové na smetaně si pochutnávala i britská královna Alžběta II. Po ranním maratónu čeká paní Dagmar nekonečná práce na farmě, která je z větší části soběstačná. V kuchyni se vaří z vlastní zeleniny, vajec a masa, vyrábějí tu zavařeniny a rosoly z vypěstovaného ovoce. Manžel její podnikání trpí, ale neúčastní se ho. „Náš vztah osobně velmi dobře funguje, ale pracovně jsme každý absolutně jinde,“ konstatuje manželka Ivana profesora Havla. A vztahy s druhou Dagmar? Ty definitivně ustrnuly na mrtvém bodě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace