Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš je nejpopulárnější politik, těsně za ním Okamura. Co k tomu řekli? A proč politolog zdvihá varovně prst

09.02.2014
Babiš je nejpopulárnější politik, těsně za ním Okamura. Co k tomu řekli? A proč politolog zdvihá varovně prst

Foto: Tomáš Krist / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Andrej Babiš

Andrej Babiš tvrdě válcuje konkurenci. Své vítězné tažení ve hře o podporu národa podtrhuje aktuální pozicí vůbec nejpopulárnějšího politika, alespoň to vyplývá ze zbrusu nového průzkumu agentury STEM. V těsném závěsu se pevně drží ministr Jiří Dienstbier a šéf Úsvitu Tomio Okamura. Politologové ale upozorňují na to, že ANO musí přejít od slov k činům, jinak podporu voličů ztratí.

Jeden procentní bod stačil a vicepremiér Andrej Babiš předstihl Okamuru, který v minulém průzkumu držel první příčku. „Vážím si toho. Je to pro mě povzbuzení,“ reagoval pro Parlamentní Listy po zveřejnění průzkumu Babiš. Důvody jeho úspěchu jsou podle politologa Jana Bureše hned dva. „Hnutí ANO a Andrej Babiš jsou stále noví. Je to nové hnutí a neokoukaní noví politici, takže logicky na nich lidé nemohou vidět příliš negativ, která naopak už vidí na dlouhodobě působících politicích. Druhý důvod je, že Andrej Babiš má velmi líbivou, vlastně populistickou rétoriku, která vyhovuje většině obyvatel,“ vysvětlil Bureš. „Lidem se líbí, že celou politickou scénu kritizuje za nešetrné a nehospodárné zacházení s veřejnými prostředky. Slibuje, že on je schopen výrazně ušetřit peníze ve státním rozpočtu a zamezit podvodům, korupci, šmelinám a předraženým zakázkám. Je trošku chyba ostatních standardních politických stran, že podcenily při volbách v loňském roce míru nespokojenosti lidí s tím, jak politici zacházejí se státními penězi. Babišova rétorika má racionální základ. My jsme se v posledních letech setkávali z celou řadou skandálů, kdy bylo evidentní, že ze státních prostředků byly vyváděny peníze na korupci. Byli jsme svědky toho, jak jsou vyhazovány peníze za předražené zakázky,“ dodal Bureš s tím, že Babišova rétorika tak chytře uchopila téma, které voliče znepokojuje. „Tento způsob vyjadřování používá i teď, v době, kdy už je ministrem. Je proto logické, že podporu má,“ doplnil.

Babiš musí začít plnit sliby, jinak podporu ztratí

Podle politologa Jana Bureše, bude teď důležité sledovat další vývoj. Obecně totiž může být popularita politiků velmi vrtkavá, což se prý ukazuje nejen v českých zemích. Lidé budou očekávat, že Babiš přejde od slov k činům. „Politik, který může v určitou chvíli vyhrát volby, může být za půl roku velmi nepopulární. Z jednoho průzkumu bych nedělal naprosto zásadní věc,“ upozornil Bureš. „V rétorické rovině Andreji Babišovi způsob komunikace vydrží, ale voliči budou očekávat, že bude nejen mluvit, ale že bude také něco dělat, a že dokáže peníze ušetřit. Budou čekat, že bude šetřit na správných místech, že dokáže omezit statisícové odměny i předražené zakázky. Veřejnost očekává, že sliby začne plnit. Pokud je plnit nebude, tak podpora půjde dolů,“ dodal.

Okamurovi věří nespokojení občané

I když se Tomio Okamura drží na pomyslné špičce, na dotaz Parlamentních Listů reagoval  takto: „Vzhledem k permanentní podpásové kampani, očerňování a lžím je zázrak, že mi alespoň někteří lidé věří. Moc jim děkuji, tak jako médiím, která si zachovávají slušnost,“ uvedl Okamura. Důvod popularity šéfa Úsvitu je prý mírně jiný než u Andreje Babiše, i když i v jeho případě mu věří hlavně nespokojení občané, kteří chtějí změnu. Politolog Bureš upozorňuje ale na handicap Úsvitu z důvodu jeho místa v opozici. „Okamura přináší do politiky témata, která se ve srovnání s financemi, nemusí lidem zdát tak podstatná. Mám na mysli například zavádění všeobecných referend. Občané, pokud by si měli vybrat, jestli by měl stát šetřit peníze, nebo mít každou chvíli referendum, tak si vyberou spíš šetrné hospodaření,“ obává se Bureš.

Dienstbier v očích voličů vyhrál nad Zemanem

V průzkumu STEM si dobře vedl i nový ministr, sociální demokrat Jiří Dienstbier. A čím on zaujal veřejnost? „On byl vždy v průzkumech veřejného mínění vysoko. V době, kdy přestal být místopředsedou strany, tak z průzkumů vypadl, protože tyto průzkumy sledují hlavní představitele politických stran. Jeho rétorika ale byla veřejností vždy velmi dobře oceňována,“ připomenul Bureš. „Má punc člověka, který především důsledně dbá na dodržování právního řádu a člověka, který šel několikrát hlavou proti zdi. Jeho názory jsou veřejnosti asi sympatické i proto, že je nemění. Veřejně kritizoval Miloše Zemana, jeho kampaň i politiku a na tom nic nezměnil. Voliči, kteří ho podporují, v něm oceňují neústupnost z jeho postojů,“ doplnil Bureš. Určitou roli pak podle politologa hraje i nedávná situace, která se odehrála v rámci sociální demokracie, kdy došlo k pokusu o sesazení předsedy Bohuslava Sobotky. O Jiřím Dienstbierovi bylo obecně známo, že patří k nejbližším spolupracovníkům Sobotky i Lubomíra Zaorálka, tedy křídla, které získalo nálepku, že si je Zeman nepřeje. „Pokus neuspěl a všichni tři jsou ve vládě: Sobotka, Zaorálek i Dienstbier. U Jiřího Dienstbiera bylo nejméně očekávané, že jeho kandidaturu Zeman podepíše. Dokonce si myslím, že pro prezidenta je z vlády největším nepřítelem právě on. To, že ho jmenoval, posílilo pozici Jiřího Dienstbiera, protože v očích voličů vlastně nad Zemanem vyhrál,“ dodal Bureš.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace