Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Odhalili jsme část tajemství Babišova úspěchu. Má tajemného asistenta s IQ 150, který smazal všechny stopy

05.02.2014
Odhalili jsme část tajemství Babišova úspěchu. Má tajemného asistenta s IQ 150, který smazal všechny stopy

Autor: aTeo

Popisek: Tuto koláž nazval její tvůrce, grafik aTeo, „Bureš 007“

Poslanecký asistent Andreje Babiše, třiatřicetiletý Darek Kysela, amatérský šachista, který je členem Einsteinovy společnosti sdružující lidi s IQ vyšším než 150, se mediálnímu zájmu vyhýbá. Jen občas odpovídá na dotazy ohledně ekonomických plánů nové vlády. Informace přinesl první server iHned.cz. A my jsme zjistili více…

V Poslanecké sněmovně se v blízkosti Andreje Babiše často vyskytuje nenápadný mladý muž. Jmenuje se Darek Kysela a je to jeden z jeho nejbližších spolupracovníků. Už v Agrofertu byl asistentem generálního ředitele a nyní se oficiálně stal Babišovým poslaneckým asistentem. Připravuje mu podklady pro jednání, stál ale také u zrodu ekonomického programu nové vlády. Sám čerstvý vicepremiér a ministr financí se na něj občas obrátí, aby mu pomohl zodpovědět dotaz z ekonomické oblasti.

Ještě před vznikem hnutí ANO Kysela pomáhal Babišovu občanskému sdružení s rešeršemi a analýzami. Před podzimními parlamentními volbami pak koordinoval odborné skupiny hnutí ANO, které jej v rámci svého týmu označuje za analytika. A s Babišem se zúčastnil také většiny jednání expertních programových týmů, které se několik týdnů přely o podobu koaliční smlouvy mezi ANO, ČSSD a lidovci.

Práce na ministerstvu

Svému šéfovi teď bude také pomáhat hledat v českém rozpočtu úspory, které pokryjí sliby vládního programu. Aniž by bylo nutné sáhnout ke zvyšování daní, což hnutí ANO vytrvale odmítá. „Je pravděpodobné, že bude dostávat i některé úkoly, které se budou týkat výkonu ministra financí," říká o Kyselovi mluvčí ANO Radka Burketová.

Sám třiatřicetiletý rodák z Litoměřic, šachista, který je členem Einsteinovy společnosti sdružující lidi s IQ vyšším než 150 (to je společnost v rámci známější MENSY, která ale vyžaduje „jen“ IQ 130), se mediálnímu zájmu vyhýbá. Jen občas odpovídá na dotazy ohledně ekonomických plánů nové vlády. „Nemá zájem poskytovat rozhovory a já jeho přání respektuji," dodává Burketová.

U Babiše začal hned po škole

V Babišově podnikatelském impériu začal inženýr životního prostředí Kysela pracovat prakticky hned poté, co dostudoval na Purkyňově univerzitě v Ústí nad Labem. Nejprve nastoupil na nižší pozici v chemičce Lovochemie, kde se věnoval zejména ekonomickému a matematickému modelování. Rychle se však vypracoval – v další lovosické společnosti Preol působil jako hlavní technolog a manažer pro rozvoj.

Po nějaké době ale přešel přímo do centrály Agrofertu coby asistent generálního ředitele Andreje Babiše a později i jako vnitřní auditor. V Agrofertu dostával důležité úkoly, zabýval se i fúzemi a akvizicemi. A jako auditor pracoval pro koncern také v zahraničí – například v Německu, Nizozemsku, Polsku nebo Číně. Dodnes je také členem dozorčích rad některých firem skupiny Agrofert, například je to První žatecká, a. s., nebo AGRO-TEX.

S Andrejem Babišem začal blíže spolupracovat právě při přípravě jedné z významnějších investic. Členem jeho hnutí ANO, které se po říjnových volbách stalo druhým nejsilnějším politickým uskupením v České republice, však není. „V politice se nijak neangažuje," říká Burketová.

Smazal všechny stopy…

Svého šéfa však Kysela obhajujoval například v diskusích pod články na internetu. „Proboha, s tím zvracením na Babiše jste fakt trapný... Nemáte jiný téma?" reagoval přes svůj facebookový profil například u článku týdeníku Reflex, který pár dní před volbami kritizoval Babišovy výroky. A kvůli Babišovi si také zřídil profil na sociální síti Twitter – ale prý jen proto, aby mohl sledovat proslulé tweety svého zaměstnavatele.

To vše ale už neplatí. Kysela smazal svůj účet na Facebooku i Twitteru, dokonce i své příspěvky do diskuzí, a to několik měsíců nazpět… Zřejmě následoval příkladu šéfa, který zase ohlásil konec Deník nepolitika, který vedl na blogu iDnes.cz.

Babiš: Probírají každé mé slovo

„Po jmenování vlády mi přibylo povinností i politické odpovědnosti. Na základě mých posledních mediálních výstupů jsem si uvědomil, že každé mé slovo je probíráno ze všech stran a že může mít vliv na mediální hodnocení nejen mé osoby, ale i celé vlády,“ píše ve svém Dílu třináctém a posledním Andrej Babiš.

„Těch náhodných nedorozumění, která se v médiích objevují, je v poslední době víc než dost, proto jsem se rozhodl tímto 13. dílem Deník nepolitika ukončit,“ vysvětlil nový ministr financí. „Rád samozřejmě na svůj blog budu psát dál, mělo by jít ale především o témata, která se týkají resortu financí a dění v hnutí ANO. Všem příznivcům Deníku děkuji za pozornost i za ohlasy, které byly z velké většiny kladné,“ dodal Babiš.

Na Twitteru ale šéf ANO zůstal. Zábavné jsou jeho poslední příspěvky z 29. ledna, kdy napsal dokonce dvakrát:

Dnes jsem se stal 1. místopředsedou vlády a ministrem financí. Ale v politice jsem stále občanem, který se nevydržel dívat, kam země směřuje.

Na vládě sedím u bufetu, takhle nezhubnu.

Pobaví vás ale i tweety  Babišových odpůrců, například tento...

Babišovo schéma:
1 Nepochopil jsem otázku
2 Nemůžu znát všechno
3 Za vše mohou kmotři
4 SK lepšie
5 Dodržáme program, když koalice dovolí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace