Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová naděje pro pacienty s onemocněním močového měchýře

01.02.2014
Nová naděje pro pacienty s onemocněním močového měchýře

Autor: ulekare.cz

Popisek: Léky, ilustrační foto

Syndrom hyperaktivního močového měchýře (OAB) neohrožuje zdraví člověka jako jiná závažnější onemocnění. Pokud ale vezmeme v úvahu jeho vliv na kvalitu každodenního života, pak může OAB představovat problém, který je třeba řešit. Mnoho pacientů se stydí se svými příznaky svěřit lékaři a nemoc nechává bez léčby.

Syndrom OAB je přitom většinou dobře léčitelné a mezi pacienty velmi časté onemocnění. Na trh byl navíc nedávno uveden nový lék třetí generace, který zlepšuje příznaky OAB bez nepříjemných nežádoucích účinků, jak tomu bylo u tradičních léků dřívějších generací.

Mýtus o „nemoci starých žen“

Často se o syndromu hyperaktivního močového měchýře mluví jako o „nemoci starých žen“. Přestože OAB postihuje do šedesáti let věku častěji ženy, poměr mužů a žen se s růstem věku vyrovnává a později dokonce převládá u mužů. Onemocnění se vyskytuje jen u 4,8 % žen mladších 25 let, ale výskyt se zvyšuje ve skupině žen nad 65 let až na 31 %. Syndrom hyperaktivního močového měchýře souvisí tedy především s věkem. Dalšími faktory mohou být tělesná hmotnost, opakovaně záněty močového měchýře, ale i deprese a užíváním alkoholu či kofeinu.

OAB a jeho vliv na každodenní život

Základním příznakem OAB je urgence s nebo bez naléhavé inkontinence, která je obvykle doprovázena častým nucením na močení během dne či noci. O urgenci hovoříme tehdy, když žena trpí náhlým nutkavým pocitem nutnosti se vymočit, který je obtížné oddálit. 

Syndrom OAB má nepříjemný vliv na každodenní společenský, fyzický, psychický i sexuální život. Osoby trpící tímto onemocněním mu často podřizují osobní i profesní život. Syndrom hyperaktivního močového měchýře může být navíc spojen s dalšími zdravotními problémy, například se zvýšenou frekvencí infekcí močových cest a kožních infekcí. V některých případech onemocnění vede k rozvoji depresivního syndromu.

Vyšetření se bát nemusíte

Lékařskou pomoc mohou pacienti vyhledat v ordinaci urologa, gynekologa nebo praktického lékaře. Vyšetření se není třeba obávat. Lékař zjistí osobní údaje související s příznaky a souvislosti s jinými onemocněními. K posouzení příznaků slouží i tzv. mikční karty, do kterých si pacienti zaznamenávají množství vypitých tekutin, frekvenci močení a množství moči po dobu nejméně tří po sobě jdoucích dnů. Následuje tělesné vyšetření, včetně zhodnocení velikosti a povrchu prostaty pohmatem přes konečník u mužů a u žen gynekologickým vyšetřením.

Nová léčba bez nežádoucích účinků

Samotná léčba začíná především změnou životního stylu, tedy omezením alkoholu, kávy, ale také kořeněných jídel a citrusových plodů. Dále je třeba dbát na dostatečný příjem vlákniny, vypít alespoň dva litry tekutin během dne a omezit nápoje po 18. hodině. Součástí tradiční léčby jsou také léky na předpis ošetřujícího lékaře, které však doposud měly na některé pacienty nežádoucí účinky, jako je např. sucho v ústech, zácpa, případně porucha vidění (neostrost).

Nová naděje pro pacienty s OAB, kterým tradiční léčba nevyhovovala nebo nebyla dostačující, spočívá v novém typu léčby za pomoci léku třetí generace. Nová účinná látka mirabegron, obsažená v tomto léku, způsobuje méně nežádoucích účinků. Výsledky dlouhodobé studie bezpečnosti této účinné látky potvrzují jeho dobrou snášenlivost a zlepšení klíčových příznaků syndromu OAB. Nový lék tak poskytuje pacientům optimální vyvážení mezi účinností a bezpečností.

Více informací o syndromu OAB a možnostech léčby naleznete například na webových stránkách http://www.musimcasto.cz/.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace