Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I sexbyznys je v krizi, přesouvá se z klubů do bytů. Prostitutky tak řeší dluhy své i partnerů, prozrazují lidé z branže

24.01.2014
I sexbyznys je v krizi, přesouvá se z klubů do bytů. Prostitutky tak řeší dluhy své i partnerů, prozrazují lidé z branže

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Poskytování prostituce je považováno za nejstarší řemeslo. Snahy o její vymýcení se po celou dobu historie zcela minuly účinkem. Proto i u nás sílí snahy ji uznat jako zaměstnání či živnost. S tím, že pracovnice v sexbyznysu budou mít své povinnosti (třeba placení daní), ale i práva. Politici se do tohoto kyselého jablka zatím neodvážili kousnout. I když ledy se pohnuly v loňském roce, kdy vznikly hned dva návrhy zákonů ohledně prostituce.

Jeden vzešlý z pražského magistrátu, druhý z okruhu poslance Viktora Paggia (LIDEM, předtím Věci veřejné). „Padla vláda, a proto oba skončily v šuplíku,“ vysvětlila aktuální stav Parlamentním listům.cz Lucie Šídová ze sdružení Rozkoš bez rizika.

V jiných zemích byli odvážnější. O desetileté zkušenosti z Německa a Nizozemska, kde byla prostituce legalizována, mimo jiné vypovídá kniha Ze sexbyznysu na trh práce? autorek Lucie Šídové, Hany Malinové a Jany Polákové. Vydala ji organizace Rozkoš bez rizika, na jejíchž stránkách si ji lze elektronicky stáhnout.

I sexuální byznys je ovlivněn krizí. Prostitutky se přesouvají z klubů do privátů. „V důsledku akutního nedostatku peněz přibývá stále více žen, které prací v sexbyznysu řeší svou minulost – dluhy své či svých partnerů. V práci v tomto odvětví vidí jedinou možnost úniku před totálním sociálním propadem, či dokonce vězením,“ píše se ve zmiňované knize.

Rozkoš bez rizika

Publikace mapuje stejnojmenný mezinárodní projekt, který se pokusil zjistit dopady legalizace prostituce v Německu a Nizozemí, kde mají v této oblasti v Evropě nejliberálnější zákony a rozvinutou síť pomáhajících organizací. „Shrnuje poznatky ze zahraničí a navrhuje náš postoj, jak by to mělo být u nás v České republice,“ upřesnila pro Parlamentní listy.cz spoluautorka publikace Lucie Šídová z organizace Rozkoš bez rizika.

Toto sdružení působí v Česku už 20 let. „Máme v celé republice terénní týmy skládající se ze sociální pracovnice a zdravotní sestry. Navštěvují noční kluby, priváty i ulice. Kontaktují ženy a nabízejí jim testy na HIV a syfilis. Poskytují jim i sociální poradenství. Případně i terapeutické služby v našich centrech v Praze, Brně a Českých Budějovicích,“ ozřejmila jejich činnost.

Definice prostituce u nás neexistuje

Provozování prostituce u nás se pohybuje v jakémsi právním vakuu. „Celonárodní předpis, který by definoval pojem prostituce a její provozování neexistuje. Osoby, které poskytují sexuální služby, nemohou být za tuto činnost trestně postiženy,“ uvádí se v publikaci tří autorek. Maximálně se dopouští přestupku, když sexuální služby poskytují v místech, kde je to zakázáno obecní vyhláškou.

V loňském roce se ji snažily řešit dva návrhy zákonů. První byl z dílny pražského magistrátu, připravil ji radní Lukáš Manhart (TOP 09). Podle ní by se prostituce provozovala na základě povolení od obecního či městského úřadu. Sexuální pracovnice by musely odvádět daně a platit sociální a zdravotní pojištění. A každé tři měsíce absolvovat povinnou zdravotní prohlídku.

Zdravotní prohlídky raději na základě dobrovolnosti než povinně

„Placení daní a sociálního a zdravotního pojištění je v pořádku, chrání ty ženy i do budoucna. Jsme ale proti povinným zdravotním prohlídkám. Ukazují na to zkušenosti z Německa a Holandska, kde se od této praxe upouští,“ uvedla Šídová. Lepší než nařízení je podle ní doporučení. „Učíme je, aby se pravidelně ochraňovaly a chodily na vyšetření, což je lepší, než aby to měly nařízené,“ myslela si.

Druhý návrh vyšel z dílny poslance Viktora Paggia (LIDEM, předtím Věcí veřejné). „Ten jsme podporovali a připomínkovali, protože byl liberálnější. Nenutil ty ženy vystoupit z anonymity, nekriminalizoval je tolik. Vznikl i na základě zkušeností ze zahraničí,“ sdělila Šídová Parlamentním listům.cz.

Největší obavou prostitutek je ztráta anonymity

Sám jeho autor loni v červenci formou blogu kritizoval ten konkurenční z pražského magistrátu. Podle něj zcela opomíjel největší obavu prostitutek – což je ztráta anonymity. „Pražští radní chtějí za 3 miliony vytvořit jejich seznam obsahující datum a místo narození, trvalé bydliště, fotografii a číslo občanského průkazu či pasu. Seznam by spravovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a citlivé údaje by bez posvěcení soudu lustrovala třeba Vojenská policie nebo BIS,“ obával se. Výsledek se dá podle něj snadno předpovědět. „Nikdo se na seznam hanby zapsat nedá. Zmíněné represivní kroky povedou k tomu, že lidi točící se kolem nejstaršího řemesla definitivně vženeme do ilegality a dáme vydělat pasákům a mafii,“ domníval se Paggio.

Magistrát však pochválil alespoň za to, že si správně kladl za cíl oddělit prostituci legální a nelegální. „Zbytek se moc nepovedl, a tak doufám, že bude přijat můj návrh, který žádný seznam hanby ani kartičky neobsahuje. Vychází z poznatků nevládních organizací a lidí napříč odvětvím. A na rozdíl od pražského zákona, který má 28 stran paragrafů, se vejde na stránku a půl,“ uvedl tehdy ještě poslanec.

Zákon nic nevyřeší, akorát se stane obdobou pasáka

Paggio však doufal marně. Oba návrhy čekal (alespoň prozatím) stejný osud. „Spadly do šuplíku, protože padla vláda,“ objasnila Šídová Parlamentním listům.cz. Pro mnohé poslance je podobný zákon nepřekročitelný z hlediska morálního. „Prostituce je prodávání vlastního těla, ne-li duše. Je sice nevymýtitelná, ale stát si nemá sáhnout na zisk z nemravnosti. Zákon nic nevyřeší, akorát se stane obdobou pasáka,“ uvedl před časem pro MfD Marek Benda (ODS).

Snažím se, ale jedná se o kontroverzní téma

Bývalý poslanec, který je v současnosti koordinátorem strany LIDEM pro evropské volby, se nevzdává. „Jsem v kontaktu s poslanci, ať už bývalými, tak i současnými. Byl bych rád, kdyby se tohoto tématu někdo chopil. Vyžaduje to však jistou dávku odvahy, protože se jedná o kontroverzní záležitost. Vyžaduje poměrně široké studium, znalost legislativy. Snažím se takového člověka najít, i když to není lehké. V Parlamentu chybí vyloženě liberální síla. Ale snažím se, protože nerad odcházím od nedodělané práce,“ objasnil Parlamentním listům.cz Viktor Paggio.

Prostituce se přesunuje z klubů do bytů

I sexbyznys zasáhla ekonomická krize. Logicky ubývá zákazníků, kteří mají méně peněz. Ale zase na druhou stranu se více žen dostává do finančních problémů, které některé z nich donutí provozovat nejstarší řemeslo. „V důsledku akutního nedostatku peněz přibývá stále více žen, které prací v sexbyznysu řeší svou minulost – dluhy své či svých partnerů. V této práci vidí jedinou možnost úniku před totálním sociálním propadem, či dokonce vězením,“ píše se ve zmiňované knize. Podle ní polovině prostitutek a jejím rodinám tato činnost umožňuje přežít.

„U nás i v zahraničí se ženy přesouvají z klubů do privátů a zákazníky kontaktují přes internet. Je to pro ně výhodnější, nemusejí část svých tržeb odevzdávat manažerovi. Souvisí to s poptávkou a větší konkurencí. Ceny i výdělky se snižují. Má to i spojitost s vysokou nezaměstnaností v některých regionech,“ upozornila pro Parlamentní listy.cz Šídová.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová