Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pacient, na kterého se zapomnělo

20.01.2014
Pacient, na kterého se zapomnělo

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Od nového roku končí poplatky v nemocnici, u porodů může být jen porodní asistentka a zřejmě dostanete výzvu, abyste přišli na onkologickou prevenci. To jsou zásadní novinky ve zdravotnictví, které přinese rok 2014.

Je to hodně, nebo málo? Kupříkladu poplatky byly zavedeny ministrem Julínkem za nevole veřejnosti jako nástroj proti zneužívání zdravotní péče a jako nový zdroj příjmu pro rozpočty zdravotnických zařízení. Veřejnost si zvykla, rozpočty se aklimatizovaly a dodavatelské firmy vydělaly na dodávkách automatů, které byly na poplatky zkonstruovány. Je to pouze jeden nevýznamný příklad nekoncepčního přístupu státu k systému zdravotní péče, na který se z veřejných zdrojů zdravotního pojištění vydává každoročně kolem 300 miliard korun. Je to ten příklad viditelný. Mnohem horší jsou příklady, které běžný smrtelník není schopen zaznamenat a ani novináři nejsou kolikrát sto rozklíčovat smysluplnost těch či oněch opatření, která jsou v našem systému zdravotní péče aplikována jedno za druhým. Přičemž tato opatření se dají, co se týká motivace, rozdělit do dvou základních skupin. Motivace politická a motivace ekonomická.

Neexistující kontinuita

Zrušení poplatků je zářným příkladem motivace politické. Každá politická reprezentace má svou vlastní představu o zdravotním systému, a jakmile se dostane k moci, ihned jí realizuje. Jde většinou o opatření, která jsou pouze kosmetická a pro realizaci jednoduchá a jejich hlavním smyslem je uspokojit voliče. Tak jako v jiných oborech, ani ve zdravotnictví u nás neexistuje politická kontinuita, nehledě na to, že každý nový ministr (a vystřídalo se jich na tomto postu požehnaně),  prosazuje své osobní představy fungování systému, své osobní animozity vůči konkrétním lidem, funkcím, zdravotnickým zařízením nebo zdravotním pojišťovnám.

A tak se prostě krade…

Motivace ekonomická je samozřejmě motivací určující. Pokud bychom ekonomickou motivaci chápali tak, že jednotlivá opatření jsou projevením snahy po větší efektivitě systému při zachování dostupnosti zdravotní péče, byla by to motivace ušlechtilá, potřebná a neoddiskutovatelná, i když by byla postižena určitou dávkou amatérismu a nekoncepčnosti. Mám však obavu, že náš zdravotní systém je prodchnut motivací ziskuchtivou pro jednotlivé korporace, společnosti a jednotlivce. Je obecně známo, že míra korupce v našem ekonomicko-hospodářsko-úřednickém prostředí vážně narušuje přirozený tok našeho volno konkurenčního, pokud možno co nejméně svázaného toku finančních proudů, nezbytných pro zajištění toho, co má a musí každý stát pro svého občana zajistit. Včetně nezbytné zdravotní péče. A tak se prostě krade. Na úkor zdravotních pojišťoven kradou někteří lékaři, instituce, nemocnice, ministerští úředníci, nakupuje se zbytečná zdravotní technika za stamiliony, kterou jinde ve světě pořizují za zlomek námi vynaložených financí, neboť u nás se nakupuje přes zprostředkovatele, který peníze ve finále rozděluje a část vrací poskytovateli. A je to  stejné jako s našimi dálnicemi, výzbrojní technikou a vůbec vším co je navázáno na veřejné zdroje, státní rozpočet,  popřípadě evropské fondy. Ale tady nejde o to, mít lepší pistoli, tady jde o zdraví každého z nás. Privátní zájmy jednotlivců a skupin prosazují do zdravotního systému opatření, která jsou záměrně nesystémová, a tak se z našeho zdravotnictví stává stále více slepenec jednotlivých zájmů a je to, jako kdyby schizofrenní mravenčí královna budovala mraveniště současně pro mravence černé, zrzavé, ale také zelené, žluté a fialové.

Znevýhodnění malých pojišťoven

Největší zdravotní pojišťovna poskytla pod deštníkem ministerstva zdravotnictví miliardy jakýmsi společnostem za vytvoření systému elektronické registrace pacientů, která nefunguje, a malé a střední zdravotní pojišťovny dodnes bojují za svá práva, včetně práva na existenci pod tlakem znevýhodňujících ministerských opatření, která se snaží negativně ovlivnit jejich hospodaření, popř. nasadit nucenou správu, která by vedla k jejich postupné privatizaci a opětovnému přelití peněz do kapes zájmových skupin a jednotlivců. A do toho všeho pacient, který potřebuje pomoc a na kterého se vlastně úplně zapomnělo…

Jaroslav Michal

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace