Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé z Ústecka a Ostravska přijdou sem do Prahy a tady nám to rozmlátí! Babiš o dosavadním fungování státu

23.12.2013
Lidé z Ústecka a Ostravska přijdou sem do Prahy a tady nám to rozmlátí! Babiš o dosavadním fungování státu

Foto: Tomáš Krist / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Andrej Babiš

Rodící se koalice už získává jasné obrysy, jména dalších ministrů by mohla padnout už na dnešním společném jednání ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Šéf ANO Andrej Babiš v pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že by v nové vládě měl zastávat funkci ministra financí a vicepremiéra pro ekonomiku.

Babiš ke svým budoucím funkcím poznamenal, že by to mělo fungovat jako v současné vládě Jiřího Rusnoka, kde také ministr financí Jan Fischer rovněž zastupuje post vicepremiéra. K ostatním postům za hnutí ANO v nové vládě Babiš konkrétní jména neuvedl s tím, že se o tom bude ještě jednat. 

„Vláda bude mít 17, ne 18, členů. My budeme mít jen šest křesel, protože má funkce vicepremiéra pro ekonomiku a ministra financí se sloučí,“ dodal. Na otázku Moravce, zda se nebojí toho, že je budou snadněji koaliční partneři přehlasovávat, odvětil, že do vlády nenastupuje proto, aby soutěžil. Očekává prý, že do vlády vstupují všichni jako partneři, a proto budou vzájemně spolupracovat.

„Vláda je ready. Dneska se potkáme, a pak pan Sobotka může jít na Hrad a od ledna můžeme vládnout,“  dodal Babiš později.

Vláda tak bude fungovat ve složení osm zástupců ČSSD, šest členů hnutí ANO a tři za KDU-ČSL. Babiš připustil, že povolební vyjednávání byla velmi složitá, za což podle jeho názoru může poměrný většinový systém. Moravec namítl, že v případě většinového volebního systému by ale ANO skončilo v opozici. „Alespoň by každá strana nesla zodpovědnost za své chyby,“ odvětil Babiš.

On sám prý vstupuje do politiky, kde nechce ale dělat politiku, pouze plnit svůj program, který voličům slíbil. „Jdete do politiky, děláte politiku, tak už si na to zvykněte,“ nesouhlasil Moravec. Babiš ale namítl, že oni chtějí řídit stát jiným způsobem a předně ukázat občanům, kam tečou jejich daně.

Schwarzenberg: Není mi jasné, o co ANO jde

Druhý host pořadu, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, budoucnost vznikající koalice nevidí příliš růžově. „Velice by mě udivilo, kdyby tato koalice byla stabilnější než předchozí. Koalice můžou fungovat, ale musí existovat silné shody, pan Babiš je ale vlastně v rozporu s celým naším systémem. Není mi úplně jasné, o co této straně jde,“ poznamenal.

Tato slova označil Babiš jako úsměvná a zaútočil na něj s tím, že se do Čech v roce 1990 vrátil chudý, aby zde zbohatl.  „To není pravda, Babiš šíří nepravdy, tehdy jsem byl bohatší než dnes. Tady jsem pouze získal ze zákona majetek mého otce, respektive to, co z něj zbylo,“ bránil se Schwarzenberg.

Babiš vzápětí prohlásil, že politika mu vůbec žádnou radost nedělá. „Já prožívám nejhorší období svého života, nemám čas věnovat se svým firmám, nemám čas se věnovat rodině,“ vyjmenoval. „Nenašel jsem si žádného maskota jako Kalousek. Ten byl namočen ve všech zakázkách, Gripeny, CASA, chystal tu miliardový podvod s ekologickou zakázkou,“ poznamenal směrem k Schwarzenbergovi. Nezáleží prý na tom, jestli je schodek státního rozpočtu 105 nebo 112 miliard korun, ale na tom, že stát je v totálním rozkladu a s tím se musí něco neodkladně začít dělat.

Sám Babiš se včera setkal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. O politice se prý bavili pouze v souvislosti s Martinem Stropnickým, kterého by ANO rádo vidělo na pozici ministra obrany, avšak Zeman se obává, že se z něj stane druhá Karolína Peake. „Přivezl jsem mu Kostelecké uzeniny a popřál hezké Vánoce,“ podotkl. „Vy uplácíte prezidenta svými uzeninami?“ zeptal se Moravec nevěřícně. „Zeman je má velmi rád,“ odvětil šéf ANO s úsměvem.

Já se jich zeptám: Co jste, hoši, vyzkoumali?

Debata o rozpočtových prioritách se přenesla na téma vědy a výzkumu. Z něj bylo v rozpočtu na příští rok škrtnuto několik miliard. Podruhé se o něm začalo mluvit v souvislosti se zřízením funkce místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace, kterou by měl vykonávat Pavel Bělobrádek.

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09, v Otázkách Václava Moravce vykládal, že jejich vlády vědu a výzkum podporovaly, zatímco dnes se v této rozpočtové kapitole škrtá. Tím podráždil svého oponenta, Andreje Babiše z hnutí ANO.

„Já sám mám dva výzkumné ústavy. A pořád se jich ptám: Tak co jste, kluci, vyzkoumali? Kdy to budeme vyrábět, kolik to zaměstná lidí? A úplně stejně se zeptám i těch státních výzkumníků,“ líčil miliardář.

Závěrem ještě varoval, jak by to dopadlo, kdyby naše politika fungovala stále dosavadním způsobem: „Víte, jak to dopadne? Že ti lidé z Ústecka a Ostravska přijdou sem do Prahy, protože v Praze je blaze, a tady nám to rozmlátí,“ obává se.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace