Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Kdyby byly volby teď, Babiš by suverénně vyhrál! Podle SANEP by měl 25%, podle STEM skoro 23%! ODS by se tak tak dostala do sněmovny

20.12.2013
Kdyby byly volby teď, Babiš by suverénně vyhrál! Podle SANEP by měl 25%, podle STEM skoro 23%! ODS by se tak tak dostala do sněmovny

Autor: SANEP

Popisek: Volební preference podle SANEP

Agentura STEM přinesla prosincový odhad volebních preferencí, který potvrdil trendy i ostatních agentur. Hnutí ANO se pevně usazuje na prvním místě, sledováno ČSSD ze stále větší vzdálenosti.

Stranické preference se liší od volebního modelu v tom, že nezapočítávají i nerozhodnuté voliče. Zisky jednotlivých stran jsou proto úměrně nižší, zhruba o čtvrtinu, neboť skupina „ostatní“ zahrnující nevoliče, nerozhodnuté a voliče stran mimo nabídku činila 25,9 procenta.

I přesto ale hnutí ANO dosáhlo téměř takového zisku jako v říjnových volbách. Připsalo si 17,1 procenta a odděluje se od ČSSD, která získala 14,8 procent. Na třetím místě skončili komunisté s 12,2 procenty a pak již následuje značný odstup.

Podle STEM by ODS sněmovna minula

TOP 09 by na čtvrtém místě získala 7,6 procenta, a za ní by se umístilo hnutí Úsvit. Tomio Okamura by se svými spojenci přeskočil ODS, neboť by získal 5,6 procenta, oproti výsledku 4,9 někdejší nejsilnější strany. Tu navíc velmi těsně s 4,7 pronásledují lidovci. Za nimi už je velký odstup, dále lze v preferencích najít až Piráty s 2,7 procenta.

Přepočteno na volební model, vyjadřující výsledky případných voleb, by Babišovo hnutí získalo 22,4 procent, ČSSD 19,9, komunisté by následovali se 17 procenty, TOP 09 by si připsala 10,9 procenta, Úsvit přímé demokracie pak 7,6, občanští demokraté paběrkují s 6,9 a lidovci stejně jako ve volbách uzavírají tabulku úspěšných, tentokrát s 6,7 procenty.

Skokan měsíce je Úsvit

Ve srovnání s minulými měsíci došlo ke stabilizaci prvních dvou stran, v případě ČSSD dokonce k mírnému posílení. Komunisté si od listopadu rovněž o procento polepšili, TOP 09 pro změnu stejné množství sympatizantů ztratila. ODS se propadla o plných 1,5 procenta, což v jejím zisku kolem 7 procent je již citelný propad. Ještě víc si pohoršili lidovci, kteří spadli o 2,3 procenta. Úsvit přímé demokracie je naopak skokanem měsíce s polepšením o bezmála dvě procenta.

Jedná se již o druhý průzkum ve dvou dnech, který potvrdil nadvládu hnutí ANO a jeho oddělení od ČSSD. Středeční průzkum společnosti SANEP mu přisoudil ve volebním modelu dokonce 25 procent. ČSSD by si připsala 19,8 a komunisté 15,3. U stran pohybujících se poblíž pětiprocentní hranice u SANEPu porazili ODS dokonce i lidovci a strana Martina Kuby a Miroslavy Němcové balancovala dvě desetiny nad propadlištěm.

Pokud někdo nevěřil číslům společnosti SANEP, zejména pokud jde o úspěch hnutí ANO, čtvrteční průzkum Babišovu převahu potvrdil.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace