Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdyby byly volby teď, Babiš by suverénně vyhrál! Podle SANEP by měl 25%, podle STEM skoro 23%! ODS by se tak tak dostala do sněmovny

20.12.2013
Kdyby byly volby teď, Babiš by suverénně vyhrál! Podle SANEP by měl 25%, podle STEM skoro 23%! ODS by se tak tak dostala do sněmovny

Autor: SANEP

Popisek: Volební preference podle SANEP

Agentura STEM přinesla prosincový odhad volebních preferencí, který potvrdil trendy i ostatních agentur. Hnutí ANO se pevně usazuje na prvním místě, sledováno ČSSD ze stále větší vzdálenosti.

Stranické preference se liší od volebního modelu v tom, že nezapočítávají i nerozhodnuté voliče. Zisky jednotlivých stran jsou proto úměrně nižší, zhruba o čtvrtinu, neboť skupina „ostatní“ zahrnující nevoliče, nerozhodnuté a voliče stran mimo nabídku činila 25,9 procenta.

I přesto ale hnutí ANO dosáhlo téměř takového zisku jako v říjnových volbách. Připsalo si 17,1 procenta a odděluje se od ČSSD, která získala 14,8 procent. Na třetím místě skončili komunisté s 12,2 procenty a pak již následuje značný odstup.

Podle STEM by ODS sněmovna minula

TOP 09 by na čtvrtém místě získala 7,6 procenta, a za ní by se umístilo hnutí Úsvit. Tomio Okamura by se svými spojenci přeskočil ODS, neboť by získal 5,6 procenta, oproti výsledku 4,9 někdejší nejsilnější strany. Tu navíc velmi těsně s 4,7 pronásledují lidovci. Za nimi už je velký odstup, dále lze v preferencích najít až Piráty s 2,7 procenta.

Přepočteno na volební model, vyjadřující výsledky případných voleb, by Babišovo hnutí získalo 22,4 procent, ČSSD 19,9, komunisté by následovali se 17 procenty, TOP 09 by si připsala 10,9 procenta, Úsvit přímé demokracie pak 7,6, občanští demokraté paběrkují s 6,9 a lidovci stejně jako ve volbách uzavírají tabulku úspěšných, tentokrát s 6,7 procenty.

Skokan měsíce je Úsvit

Ve srovnání s minulými měsíci došlo ke stabilizaci prvních dvou stran, v případě ČSSD dokonce k mírnému posílení. Komunisté si od listopadu rovněž o procento polepšili, TOP 09 pro změnu stejné množství sympatizantů ztratila. ODS se propadla o plných 1,5 procenta, což v jejím zisku kolem 7 procent je již citelný propad. Ještě víc si pohoršili lidovci, kteří spadli o 2,3 procenta. Úsvit přímé demokracie je naopak skokanem měsíce s polepšením o bezmála dvě procenta.

Jedná se již o druhý průzkum ve dvou dnech, který potvrdil nadvládu hnutí ANO a jeho oddělení od ČSSD. Středeční průzkum společnosti SANEP mu přisoudil ve volebním modelu dokonce 25 procent. ČSSD by si připsala 19,8 a komunisté 15,3. U stran pohybujících se poblíž pětiprocentní hranice u SANEPu porazili ODS dokonce i lidovci a strana Martina Kuby a Miroslavy Němcové balancovala dvě desetiny nad propadlištěm.

Pokud někdo nevěřil číslům společnosti SANEP, zejména pokud jde o úspěch hnutí ANO, čtvrteční průzkum Babišovu převahu potvrdil.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace